چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

محمد صدیق کبودوند برنده جایزه هلمن/همت شد

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد جایزه هملن/همت به محمد صدیق کبودوند فعال ایرانی حقوق بشر اهدا می‌شود. کبودوند بدلیل نوشته‌هایش هم اکنون در حال گذراندن محکومیت دهساله خود در زندان است. وی در شرایط جسمی وخیمی قرار دارد و نیازمند مراقبت‌های اضطراری پزشکی است.

iran-emrooz.net | Thu, 22.01.2009, 1:17

(نیویورک، ۲۰ ژانویه ۲۰۰۹) – دیده بان حقوق بشر امروز اعلام کرد جایزه هملن/همت که به نویسندگان تحت آزار و اذیت تعلق می‌گیرد، به محمد صدیق کبودوند فعال ایرانی حقوق بشر اهدا می‌شود. کبودوند بدلیل نوشته‌هایش هم اکنون در حال گذراندن محکومیت دهساله خود در زندان است. وی در شرایط جسمی وخیمی قرار دارد و نیازمند مراقبت‌های اضطراری پزشکی است.

دیده بان حقوق بشر هر سال جوایز هلمن/همت را به نویسندگانی اهدا می‌کند که به خاطر ابراز دیدگاه‌های مخالف، انتقاد از مقام‌ها و اقدامات حکومت و یا گزارش موضوعاتی که حکومت با انتشار آنها مخالف است، مجازات می‌شوند.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر می‌گوید: "فعالیت‌های کبودوند بعنوان یک مدافع حقوق بشر و روزنامه‌نگار مروج و حامی اصلاحات در ایران موجب زندانی شدن او شده است. او با وجود نیاز اضطراری به مراقبت‌های پزشکی امکانات کافی در اختیار ندارد." وی می‌افزاید: "تجربه او گواهی ناگوار مخمصه روزنامه‌نگاران، دگراندیشان و سایر منتقدین مسالمت‌آمیز در ایران امروز است."

کبودوند روزنامه‌نگار و مدافع برجسته حقوق بشر در ایران است که در سال ۲۰۰۵ سازمان حقوق بشر کردستان را با هدف حمایت از حقوق کردهای ایران بنیانگذاری کرد. این سازمان سپس گسترش پیدا کرد و ۲۰۰ گزارشگر را در سراسر کردستان ایران در بر گرفت. آنها گزارش‌های دقیق و به موقعی از منطقه تهیه می‌کردند که در روزنامه بنام پیام مردم که اکنون تعطیل شده منتشر می‌شد. کبودوند مدیر مسئول و دبیر این نشریه بود. کبودوند با فعالیت‌های حقوق بشری و خبرنگاری خود نقشی اساسی در ایجاد شبکه جامعه مدنی برای جوانان و فعالان کرد داشت. او همچنین نویسنده سه کتاب بوده است: "نیمه دیگر" درباره حقوق زنان، "برزخ دمکراسی" و "جنبش اجتماعی".

به گفته وکیل کبودوند، وی در اول ژوئیه ۲۰۰۷ توسط مامورین اطلاعاتی دستگیر شد و پس از آن منزل و لوازم و دارایی‌هایش مورد بازرسی قرار گرفتند. او سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. این بند ویژه بازداشت زندانیان سیاسی است و تحت کنترل وزارت اطلاعات قرار دارد. مسئولین بدون هیچ اتهامی او را به مدت شش ماه در سلول انفرادی حبس کردند.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در مه ۲۰۰۸ کبودوند را به دهسال زندان محکوم کرد. جرم او "اقدام علیه امنیت ملی از طریق تاسیس سازمان حقوق بشر کردستان، تبلیغ علیه نظام از طریق اشاعه اخبار، مخالفت با قوانین جزایی اسلام از طریق علنی کردن احکامی همچون سنگسار و اعدام و نیز حمایت از زندانیان سیاسی" اعلام شد. شعبه 54 دادگاه تجدید نظر تهران این حکم را در اکتبر ۲۰۰۸ تایید کرد.

حکومت ایران از این و سایر مفاد "قوانین امنیتی" برای دستگیری نویسندگان، روشنفکران و مدافعین حقوق بشر که دیدگاه‌های انتقاد آمیز خود را ابراز می‌کنند و یا بدنبال اجتماعات صلح آمیزشان هستند، استفاده می‌کند. دیده بان حقوق بشر در سال ۲۰۰۸ با انتشار گزارشی نحوه بهره برداری از قوانین امنیتی ایران برای سرکوبی فعالیتهای مستقل را تشریح کرد:

http://www.hrw.org/en/reports/2008/01/06/you-can-detain-anyone-anything-0

همسر و سه فرزند کبودوند از ۱۶ دسامبر تاکنون خبری از او دریافت نکرده‌اند. وکیل کبودوند می‌گوید وی که هر دو والدینش در اثر حمله قلبی جان داده اند، در ۱۷ دسامبر در زندان دچار حمله قلبی شد. او که از قبل بدلیل سابقه حمله قلبی، فشار خون بالا، عفونت کلیه و مشکل پروستات در وضعیت جسمی بود، اکنون در شرایط وخیمی قرار گرفته است. به گفته وکیل کبودوند، مسئولین با درخواست‌های مکرر پزشکان زندان برای دسترسی او به مراقبت‌های پزشکی تخصصی مخالفت کرده‌اند. مرکز پزشکی زندان فاقد این امکانات لازم است.

دیده بان حقوق بشر از حکومت ایران می‌خواهد هر چه سریعتر مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز را در اختیار کبودوند که در شرایط وخیمی قرار دارد، بگذارد و به حبس ناعادلانه او پایان دهد. دیده بان حقوق بشر یکبار دیگر از حکومت ایران می‌خواهد مفاد مبهم و خودسرانه قوانین جزائی خود را لغو کند. حکومت ایران از این مفاد برای ساکت کردن منتقدین و فعالانی که خواهان استفاده از حق آزادی بیان و اجتماعات هستند، استفاده می‌کند.

دیده بان حقوق بشر برنامه هلمن/همت را در سال ۱۹۹۰ آغاز کرد. از آن زمان تاکنون این جایزه به بیش از ۶۰۰ نویسنده از ۹۱ کشور جهان اهدا شده است. همه ساله کمیته‌ای متشکل از نویسندگان، سردبیران و روزنامه نگاران که شغلشان مبتنی بر آزادی بیان است، نامزدهای این جایزه را تعیین می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

در نیویورک، سارا لی ویتسون (انگلیسی):

دفتر: 1-212-216-1230
موبایل: 1-718-362-0172
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.