پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

معاملات پنهان با «دولت‌های شرور»

مقامات دادگستری ایالات متحده آمریکا مشغول تحقیق درباره‌ی ده بانک بزرگ اروپایی هستند که از قرار معلوم با دولت‌هایی مانند ایران، سودان و لیبی که از دید آمریکا پشتیبان تروریسم به شمار می‌روند، معاملات غیرقانونی داشته‌اند.

iran-emrooz.net | Tue, 13.01.2009, 8:41

دویچه وله: وزارت دادگستری آمریکا و دادستان منطقه‌ی منهتن، در حال تحقیق درباره‌ی ده بانک بزرگ اروپایی هستند که در آمریکا به گونه‌ای سرپوشیده نقل و انتقالات مالی بالغ بر میلیاردها دلار برای ایران، سودان و لیبی انجام داده‌اند.

تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده، برای موسسات آمریکایی، معامله با مشتریان از کشورهای یادشده را ممنوع کرده است. البته اقدامات تنبیهی علیه لیبی در سال ۲۰۰۴ برداشته شد. به گفته‌ی مقامات قضایی آمریکا، این پول‌ها در مواردی صرف خرید برنامه‌های اتمی و موشکی ایران شده است.

به گزارش روزنامه‌ی «وال‌استریت ژورنال»، در میان این ده بانک اروپایی، نام یک بانک‌آلمانی نیز به چشم می‌خورد. زمانی از این تحقیقات آگاهی به دست آمد که مقامات دادگستری آمریکا شامگاه شنبه (۱۰ ژانویه) در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند که بانک بریتانیایی «لویدز TSB »، در این رابطه یک جریمه‌ی ۳۵۰ میلیون دلاری را پذیرفته است.

حواله‌های ارزی دستکاری شده

اکنون این بانک بریتانیایی باید دفاتر حسابداری خود را در اختیار مقامات دادگستری و سرویس‌های مخفی قرار دهد تا آن‌ها بتوانند رد همه‌ی حواله‌های بانکی را پی‌گیری کنند. اگر مقامات آمریکایی به این نتیجه برسند که کارمندان این بانک تعمدا از سازمان‌های تروریستی پشتیبانی نکرده و به گسترش جنگ‌افزار کشتار جمعی یاری نرسانده‌اند، پرونده‌ی این بررسی دو سال دیگر بسته می‌شود. این توافقی است که میان مقامات قضایی آمریکا و بانک بریتانیایی صورت گرفته است.

بانک یادشده اذعان کرده است که شعبه‌های آن در بریتانیا، دوبی و توکیو، بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴حواله‌های دستکاری شده‌ی بانک‌های ایران را به حساب گیرندگان در آمریکا، یا از طریق سیستم‌های پرداخت الکترونیکی (Swift) به بانک‌های آمریکایی واریز کرده است.

فریب فیلترهای الکترونیکی

همکاران این بانک برای لاپوشانی مشخصات پرداخت‌کننده، آدرس، نام شرکت و سفارش‌دهنده را از داده‌های اطلاعاتی حذف می‌کرده‌اند، تا کسی به ارتباط آن‌ها با ایران پی‌نبرد. آن‌ها با وانمود کردن این امر که منشاء پرداختی‌ها بانک «لویدز TSB» بوده، از فیلترهای الکترونیکی مؤسسات آمریکایی عبور می‌کرده‌اند که حواله‌های ارزی از ایران را مسدود می‌کنند. بانک‌های دیگر نیز از همین روش استفاده می‌کرده‌اند.

بانک بریتانیایی «لویدز TSB» کارمندانی را به کار گماشته که حواله‌های بانک‌های ایران را ـ که معمولا بطور خودکار انجام می‌شود ـ از سیستم کامپیوتری خارج می‌کرده و جای آن را با داده‌های دیگری پر می‌کرده‌اند. این بانک حتا دستورالعملی داخلی به کارمندان خود داده است که با حواله‌های بانک‌های ایرانی چگونه رفتار کنند.


از قرار معلوم این بانک ۳۰۰ میلیون دلار پرداختی از سوی بانک‌های ایران را به گیرندگانی در آمریکا منتقل کرده است. در اقدامات مشابهی، بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷، بیست میلیون دلار از سوی یک سفارش‌دهنده‌ی سودانی و بیست میلیون دلار از سوی یک مشتری لیبیایی منتقل شده است.

در میان سفارش‌دهندگان، نام بانک‌های مهم ایرانی به چشم می‌خورد که همه یا بیشتر آن‌ها به دولت جمهوری اسلامی تعلق دارند. به گفته‌ی مقام‌های قضایی آمریکا، بانک لویدز به سه بانک ملی، صادرات و سپه ایران کمک کرده است تا مبلغی در حدود ۳۰۰ میلیون دلار را از طریق سیستم بانکی آمریکا جابجا کنند.

بانک‌های ایرانی ملی، سپه و صادرات در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند. دولت آمریکا این بانک‌ها را متهم می‌کند که در تامین ارزی خرید‌های مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای ایران و نیز تامین مالی گروه‌های حزب‌الله لبنان و حماس دست دارند. این بانک‌ها از سوی اتحادیه اروپا نیز تحریم‌ شد‌ه‌اند و فعالیت شعبات آنها در کشورهای عضو این اتحادیه، متوقف شده است. این بانک‌ها متم هستند که در تأمین مالی تروریسم و برنامه‌ی تسلیحاتی ایران سهیم‌اند.

تحقیقات مقامات قضایی آمریکا هنوز روشن نساخته که پول‌های پرداختی از طریق بانک بریتانیایی در خدمت چه اهدافی بوده‌اند. در یک مورد دیگر، احتمالا موضوع خریدهای پنهان در میان بوده است. رابرت مورگن‌تاو دادستان منطقه‌ی منهتن، از سفارش سی‌هزارتن فلز وولفرام یا تنگستن سخن گفته است که نقطه‌ی ذوب بسیار بالایی دارد و از آن برای ساختن موشک‌های دوربرد استفاده می‌شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.