يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تجمع دانشجویی در روز یکشنبه در دانشگاه تهران

دفتر تحکیم وحدت در روز یکشنبه ۱۷ آذر ماه تجمعی را با عنوان “دانشگاه فریاد آزادی” برای بزرگداشت روز دانشجو در برابر دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار خواهد کرد. این تجمع از ساعت ۱۲ ظهر این روز برگزار خواهد شد. تشدید فضای امنیتی در آستانه ۱۶ آذر در دانشگاه تهران

iran-emrooz.net | Thu, 04.12.2008, 9:26

ادوارنیوز: دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور برای برگزاری مراسم روز دانشجو آماده می شوند.
به گزارش خبرنگار ادوارنیوز دفتر تحکیم وحدت در روز یکشنبه 17 آذر ماه تجمعی را با عنوان بزرگداشت روز دانشجو در برابر دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار خواهد کرد. این تجمع از ساعت 12 ظهر این روز برگزار خواهد شد.

در اطلاعیه روابط عمومی دفتر تحکیم پیرامون روز دانشجو آمده است: در ۵۵ امین سالگرد اعتراضات ضد استبدای و ضد استعماری دانشجویان و به خاک و خون کشیده شدن سه آذر اهورایی در سال ۱۳۳۲بار دیگر برمی خیزیم تا بانگ اعتراض بر علیه مستبدانی سر دهیم که به تاراج منابع ملی و آبرو و حیثیت ایران و ایرانیان مشغولند، و پیامد سیاست های غلط شان فساد فراگیر فقر گسترده، پایمال شدن قوق شهروندی، ازبین رفتن عزت ایرانیان در سراسر جهان، تحریم های بین المللی، بیکاری، و هزاران معظل دیگر است. آری در حالی بار دیگر ۱۶آذر فرا می رسد که همچنان استبداد و استعمار دو مشکل اساسی این کشور است و در این میان دولتمردان نهم می کوشند با برگزاری برنامه های نمایشی و مجیزگویانه اصل وجودی مراسم روز دانشجو را به خیال واهی خود به فراموشی بسپارند.

همچنین دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور در تلاش هستند تا با برگزاری جلسات سخنرانی در شهرهای مختلف این روز را گرامی بدارند. این درحالی است که اکثریت دانشگا ههای کشور با برگزاری جلسات سخنرانی از سوی انجمن های اسلامی با عنوان بزرگداشت روز دانشجو و حضور فعالان سیاسی و اصلاح طلب از جمله احمد زید آبادی دبیرکل سازمان دانش آموختگان،عبدالله مومنی سخنگوی این سازمان محمد صادقی عضو شورای مرکزی این سازمان، اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، عباس عبدی تقی رحمانی رضا علیجانی حمیدرضا جلایی پور و... در این جلسات مخالفت کرده اند.

این درحالی است که تشکل های دانشجویی وابسته به حاکمیت نیز با توجه به اعلام حضور مقام رهبری در دانشگاه علم و صنعت تدارک ویژه ای برای برگزاری مراسم در روز دانشجو دیده اند.
محمد خاتمی رییس جمهور سابق نیز در روز 17 آذر ماه در دانشگاه تهران سخنرانی خواهد کرد.

در شهر همدان نیز ماموران حراست دانشگاه و نهادهای امنیتی با تهدید فعالان دانشجویی و خانواده های آنان در جهت کارشکنی در مراسم روز دانشجو گام برداشته اند.

دانشجویان در روز جمعه بر سر مزار سه دانشجوی کشته شده در 16 آذر ماه 1332 نیز حضور خواهند یافت و به مقام شهدای جنبش دانشجویی ادای احترام خواهند کرد. در صبح روز جمعه نیز عبدالله مومنی سخنگوی سازمان دانش آموختگان و دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت به همراه مهدی عربشاهی دبیرفعلی تشکیلات تحکیم در منزل دکتر حبیب الله پیمان پیرامون وضعیت جنبش دانشجویی سخنرانی خواهند کرد.


تشدید فضای امنیتی در آستانه ۱۶ آذر در دانشگاه تهران

خبرنامه امیرکبیر: در حالیکه دانشجویان منتقد خود را برای حضور در برنامه اعتراضی “دانشگاه فریاد آزادی” به دعوت دفتر تحکیم آماده می کنند، دانشگاه تهران فضای به شدت امنیتی را تجربه می کند که تقریبا در تاریخ این دانشگاه بی سابقه است.

به گزارش خبرنامه امیر کبیر برای اولین بار از زمان راه اندازی گیت های امنیتی این دانشگاه، این گیت ها بطور کامل فعال شده اند. تا پیش از این گیت ها تنها برای ساعاتی از روز و تنها بطور آزمایشی فعال بودند ولی در این روز ها نگهبانان بدون قرار گرفتن کارت روی گیت ها اجازه ی ورود به دانشجویان را نمی دهند.

دانشجویان می توانند حضور ملموس نیروهای حراست و انتظامات را در داخل دانشکده های پردیس مرکزی این دانشگاه بطور کاملا ملموسی احساس کنند، نیروهای حراست و انتظامات بطور مرتب در داخل دانشکده ها در حال گشت زنی هستند و خواستار پراکنده شدن دانشجویانی هستند که دور یکدیگر جمع شده اند.

همینطور تذکر به نحوه ی پوشش دانشجویان دختر این دانشگاه که بعد سخنان فرهاد رهبر درباره طراحی یونیفورم برای دانشجویان به شدت افزایش پیدا کرده بود، این روزها حتی نسبت به قبل نیز شدت بیشتری پیدا کرده است و درگیری های پراکنده ای را میان دانشجویان و حراست دانشگاه ایجاد کرده است.

بنظر می رسد انگیزه ی بالای دانشجویان برای شرکت در تجمع اعتراضی و نشان دادن اعتراضات خود عامل اصلی این فشارهای مسئولین بر دانشجویان دانشگاه تهران است. حراست دانشگاه تهران تاکنون کوشیده است تا با استفاده از تهدید و امنیتی کردن بیشتر فضا جلوی برگزاری برنامه را بگیرد.

لازم به ذکر است که تجمع دانشجویی - اعتراضی دانشجویان به مناسبت روز دانشجو در روز ۱۷ آذر ساعت ۱۱ صبح در محوطه ی آزاد در مقابل سر در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.