چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نگرانی از بازداشت خودسرانه عشا مؤمنی

«برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر» مراتب نگرانی عمیق خود را درخصوص بازداشت خودسرانه خانم مؤمنی که مجدداً بر سرکوب خشونت‌آمیز مدافعان حقوق بشر، به ویژه مدافعان حقوق زن فعال در کمپین یک میلیون امضاء، از سوی دولتمردان جمهوری اسلامی صحه می گذارد اعلام می‌دارد.

iran-emrooz.net | Tue, 21.10.2008, 20:57


درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر

اطلاعات جدید
IRN 010 / 1008 / OBS 166
حبس خودسرانه
20 اکتبر 2008

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده و از شما درخواست می کند که سریعا درخصوص موارد زیر در جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید.

شرح وضعیت:
برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که خانم عشا مؤمنی، یکی از فعالان حقوق زنان و عضو کمپین یک میلیون امضاء که در کالیفرنیا تحصیل می کند، در سفر خود به تهران به شکلی خودسرانه بازداشت شده و درحال حاضر در زندان بسر می برد.

با توجه به اطلاعات رسیده، خانم عشا مؤمنی روز 15 اکتبر 2008 درحال رانندگی در بزرگراه مدرس، از سوی افرادی که خود را پلیس راهنمایی رانندگی معرفی کرده اند مجبور به توقف در کنار این بزرگراه شد. این افراد اظهار داشتند که وی با سبقت غیرمجاز از خودروی دیگری قوانین راهنمایی را زیرپا گذاشته است. آنها سپس او را دستگیر و به بخش 209 زندان اوین که ریاست آن را وزارت امنیت و اطلاعات برعهده دارد منتقل کردند.

مأموران امنیتی قبل از انتقال او به زندان اوین، منزل او را در غیابش تفتیش و وسایل او را، از جمله کامپیوتر و فیلم هایی که مربوط به رساله دکترایش با موضوع جنبش زنان ایرانی است، ضبط و توقیف کردند. مأموران امنیتی برای تفتیش منزل و توقیف وسایل او حکمی از سوی دادگاه و همچنین یک حکم جلب در دست داشتند.

والدین خانم عشا مؤمنی در تاریخ 19 اکتبر 2008 به زندان اوین مراجعه کردند تا پرونده دخترشان را پیگیری کنند، ولی به آنها گفته شد که تا پایان رسیدگی به این پرونده به زندان مراجعه نکنند.

برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را درخصوص بازداشت خودسرانه خانم مؤمنی که مجدداً بر سرکوب خشونت آمیز مدافعان حقوق بشر، به ویژه مدافعان حقوق زن فعال در کمپین یک میلیون امضاء، از سوی دولتمردان جمهوری اسلامی صحه می گذارد اعلام می دارد.

برنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که تاکنون بیش از صد تن از فعالان حقوق زنان دستگیر شده، مورد بازجویی قرار گرفته و/یا طی دو سال گذشته محکوم شده اند و اینکه دولت با قرار وثیقه های هنگفت برای آزادی آنان تاکنون بیش از یک میلیون یورو دریافت کرده است.

برنامه نظارت مصرانه بر روی این حقیقت تأکید می کند که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال 2006 متعهد شده "بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر رعایت و حفظ کند". قابل ذکر است که ایران مصرانه روی این نکته تأکید نمود که "تلاش هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد". برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش ها، از جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا براساس عهدنامه های بین المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات فوری مورد درخواست:
از شما خواهشمندیم که هر چه سریعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زیر باخبر سازید:

1. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم عشا مؤمنی و دیگر اعضای کمپین یک میلیون امضاء را تضمین کنند.

2. اطمینان دهند که خانم عشا مؤمنی هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی آزاد خواهد شد، زیرا حبس او صرفاً به دلیل فعالیت های وی در زمینه حقوق بشر بوده و کاملاً خودسرانه است.

3. اطمینان دهند که هرگونه اتهام خودسرانه در قبال تمامی مدافعان حقوق زنان که در کمپین "یک میلیون امضاء" نیز فعالیت دارند رفع خواهد شد.

4. سریعا به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.

5. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع کل سازمان ملل در تاریخ 9 دسامبر 1998، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده اول آن که می گوید: "هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادی های اصلی را تحقق بخشد" و همچنین ماده 12.2 که می گوید: "دولت باید کلیه تدابیر لازم را انجام دهد تا حمایت فردی و گروهی همه کس در برابر خشونت، تهدید، تعقیب، اقدامات تلافی جویانه، فشار، تبعیض های منفی شخصی و یا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه دیگری که به دنبال اقدامات مشروع و قانونی این اشخاص براساس این اعلامیه انجام شده، توسط مراجع ذیصلاح تضمین گردد".

6. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.

رونوشت:
- رهبر انقلاب اسلامی، جناب آیت الله سیدعلی خامنه ای.
- ریاست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.
- ریاست دادگستری، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.
- وزیر امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.
- دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، جناب آقای محمد جواد لاریجانی.
- نماینده جمهوری اسلامی ایران در سوئیس.
- سفیر ایران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت این نامه را به دیگر نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دیگر کشورها نیز ارسال فرمایید.

پاریس – ژنو، 20 اکتبر 2008

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص این درخواست ها مطلع فرمایید.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتیبانی همه جانبه از این افراد در زمان نیاز می باشد.

برنامه نظارت، همچنین برنده جایزه حقوق بشر در سال 1998 از کشور فرانسه است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.