سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

درخواست فوری برنامه نظارت

«برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به حبس نامعلوم آقای مسعود کردپور اعلام می‌دارد و خاطرنشان می‌سازد که این قیبل اقدامات کاملاً نشان دهنده ادامه سرکوب‌های شدید از سوی دولتمردان به جانب مدافعان حقوق بشر، به ویژه مدافعانی است که در مناطق اقلیت نشین فعالیت می‌کنند.»

iran-emrooz.net | Wed, 20.08.2008, 9:07


IRN 009/0808/OBS 138
ایران: بازداشت غیرموجه

۱۹ اوت ۲۰۰۸

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه‌ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر" (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده است و از شما درخواست می‌کند که سریعا درخصوص وضعیت پیش آمده ذیل در جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید.

شرح مختصری از وضعیت پیش آمده:
برنامه نظارت از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) مطلع شده که آقای مسعود کردپور، یکی از بنیانگذاران سازمان دموکراسی و حقوق بشر کردستان ایران و یکی از فعالان مدنی که درخصوص حقوق بشر و مسایل زیست محیطی فعالیت می‌کند، درحال حاضر در حبس بسر می‌برد و مکان آن مشخص نیست.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، آقای مسعود کردپور در تاریخ ۸ اوت ۲۰۰۸ در منزلش در شهر بوکان (استان کردستان) به جرم "جاسوسی برای قدرت‌های خارجی" و انجام مصاحبه با رسانه‌های خارجی که به زبان‌های فارسی و کردی منتشر می‌شوند دستگیر شده است. در زمان صدور این درخواست فوری هیچ گونه اطلاعی از مکان حبس او و محکومیت‌های احتمالی که بر ضد او وارد است در دست نیست.

برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به حبس نامعلوم آقای مسعود کردپور اعلام می‌دارد و خاطرنشان می‌سازد که این قیبل اقدامات کاملاً نشان دهنده ادامه سرکوب‌های شدید از سوی دولتمردان به جانب مدافعان حقوق بشر، به ویژه مدافعانی است که در مناطق اقلیت نشین فعالیت می‌کنند.

برنامه نظارت مصرانه بر روی این حقیقت تأکید می‌کند که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده "بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر رعایت و حفظ کند". قابل ذکر است که ایران مصرانه روی این نکته تأکید نمود که "تلاش‌هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی‌های اصلی انجام خواهد داد". برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش‌ها، از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد تا براساس عهدنامه‌های بین المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات مورد درخواست:
از شما خواهشمندیم که هر چه سریعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست‌های زیر باخبر سازید:

۱. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای مسعود کردپور را تضمین کنند.

۲. سریعا محل حبس آقای مسعود کردپور را به صورت عمومی اعلام کنند و اطمینان دهند که وی هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی آزاد خواهد شد. کاملاً مشخص است که حبس وی خودسرانه بوده و صرفاً به دلیل فعالیت‌های او در زمینه حقوق بشر است.

۳. هر چه سریعتر به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده، حتی در سطوح قضایی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.

۴. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده اول آن که می‌گوید: "هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادی‌های اصلی را تحقق بخشد" و همچنین ماده ۶ قسمت دوم که می‌گوید: "هر شخصی این حق را دارد (...) تا به شکلی آزادانه به افشا، اشاعه یا نشر نظرات دیگران و اطلاعات مربوط به حقوق بشر و آزادی‌های اصلی اقدام کند". و همچنین ماده 12.2 که می‌گوید: "دولت باید کلیه تدابیر لازم را انجام دهد تا حمایت فردی و گروهی همه کس نسبت به خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، فشار، تبعیض‌های منفی شخصی و یا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه دیگری، توسط مراجع ذیصلاح تضمین گردد".

۵. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی‌های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه‌های بین المللی و منطقه‌ای که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهند شد.

رونوشت:
- رهبر انقلاب اسلامی، جناب آیت الله سیدعلی خامنه‌ای.
- ریاست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.
- ریاست قوه قضاییه، جناب آقای محمود‌هاشمی شاهرودی.
- وزیر امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.
- دبیر حقوق بشر قوه قضاییه، جناب آقای محمد جواد لاریجانی.
- نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سوئیس.
- سفیر ایران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت این نامه را به دیگر نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دیگر کشورها نیز ارسال نمایید.

پاریس – ژنو، ۱۹ اوت ۲۰۰۸

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص این درخواست‌ها مطلع نمایید.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از "فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر" (FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتیبانی همه جانبه از این افراد در زمان نیاز می‌باشد.

برنامه نظارت، همچنین برنده جایزه حقوق بشر در سال 1998 از کشور فرانسه است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.