جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پنتاگون: ایران در توان موشکی خود اغراق می‌کند

اتحادیه اروپا نسبت به آزمایش موشکی ایران ابراز نگرانی کرد. هم‌زمان وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می‌گوید موشک‌هایی که ایران در این هفته مورد آزمایش قرار داد، تجهیزات قدیمی بودند که حداکثر تا ۱۲۰۰ کیلومتر برد دارند.

iran-emrooz.net | Sat, 12.07.2008, 22:30

دویچه وله: دولت فرانسه که ریاست نوبتی اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، شامگاه جمعه ۱۱ ژوئیه، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به آزماش‌های موشکی از سوی ایران ابراز نگرانی کرد. در بیانیه‌ی ریاست اتحادیه اروپا آمده است: «در حالی که ایران فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود را متوقف نکرده است، آزماش موشک‌های جدید از سوی این کشور، موجب تشدید نگرانی‌های جامعه‌ی جهانی می‌شود.»

بیانیه‌ی ریاست اتحادیه اروپا بار دیگر ایران را فرامی‌خواند که همه‌ی خواست‌های جامعه‌ی بین‌المللی را که در قطعنامه‌ی شورای امنیت بر آنها تاکید شده، عمل کند تا راه برای حل‌وفصل مناقشه‌ی اتمی ایران از طریق مذاکره هموار گردد.

ایران در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه‌ی گذشته چندین موشک میان‌برد و کوتاه‌برد را آزمایش کرد که ادعا شده برد برخی از آنها تا ۲۰۰۰ کیلومتر می‌رسد. با چنین بردی این موشک‌ها می‌توانند اسرائیل را هدف قرار دهند.

همزمان با مانور موشکی ایران، اسرائیل نیز یک هواپیمای نظامی پیشرفته را به نمایش گذاشت. این هواپیما مجهز به هدایت الکترونیکی حملات هوایی از راه دور است. گویا این هواپیماها قادرند در ارتفاع بسیار بالا و یا حتی بدون وارد شدن به آسمان کشور مورد حمله، هدف‌های مورد نظر خود را بمباران کنند.

موشک‌های قدیمی

با این‌حال، کارشناسان وزارت دفاع ایالات متحده‌ی آمریکا (پنتاگون) می‌گویند موشک‌هایی که ایران در روزهای اخیر پرتاب کرد، فاقد فن‌آوری جدید موشک‌های دوربرد بودند. یک سخنگوی پنتاگون گفت، موشک‌هایی که ایران آزمایش کرد، همگی تجهیزات قدیمی بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام دولت آمریکا گفت، ایران در مورد قابلیت‌های موشکی خود اغراق می‌کند. بنا به گفته‌ی کارشناسان، ۸ یا ۹ راکتی که ایران در هفته‌ی اخیر آزمایس کرد، از نظر طول و قطر، مشابه همان موشک‌هایی هستند که در سال ۱۹۹۸ از سوی این کشور آزمایش شد. این راکت‌ها حداکثر تا ۱۲۰۰ کلیومتر برد دارند.

با این‌ همه، پنتاگون تمرینات موشکی ایران را تلاشی برای ایجاد ترس در کشورهای همسایه و تشدید تنش در منطقه ارزیابی می‌کند.

عکس‌های دست‌کاری شده

هم‌زمان با آزمایش‌های موشکی ایران، گزارش‌هایی نیز انتشار یافت که سپاه پاسداران ایران با هدف بزرگمانی توان موشکی خود، در تصاویر منتشر شده از پرتاب موشک‌هایش، دست‌کاری کرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، تصویری که روز چهارشنبه گذشته‌ (۹ ژوئیه) سپاه پاسداران از صحنه‌ی پرتاب موشک منتشر کرد، احتمالا دستکاری شده تا عمل‌نکردن یکی از موشک‌ها از تصویر حذف شود.

رسانه‌‌های آمریکایی نوشته‌اند، دستکاری درعکس بسیار ناشیانه و بدون مهارت بوده است. در عکسی که روز چهارشنبه‌ی گذشته خبرگزاری فرانسه به نقل از سایت سپاه پاسداران منتشر کرد، چهار راکت شلیک شده دیده می‌شوند. اما این خبرگزاری ساعاتی بعد این تصویر را حذف کرد و به جای آن تصویر واقعی صحنه را قرار داد که در آن یکی از چهار موشک به صورت عمل‌نکرده بر روی زمین باقی مانده است.

در گزارشی نیز که تلویزیون ایران از پرتاب موشک‌ها پخش کرد، صحنه‌ی مشابهی با سه موشک عمل‌کرده دیده می‌شود و نشان می‌دهد که موشک چهارم با دستکاری بر روی عکس واقعی مونتاژ شده است.

براساس اطلاعات محرمانه‌ی منابع آمریکایی، ایران در دومین روز آزمایش موشکی، فقط همین موشک عمل‌نکرده در روز نخست را پرتاب کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.