پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - Thursday 23 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزارش بزرگداشت ۱۲۶مین زادروز دکتر مصدق در کلن

آئین بزرگداشت یکصدوبیست و ششمین زادروز دکتر محمد مصدق در ساعت ۶ و۳۰ دقیقه روز شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۷ خورشیدی برابر با چهاردهم ژوئن سال ۲۰۰۸ میلادی با حضور جمعی از هم میهنان در شهر کلن آلمان برگزار شد

iran-emrooz.net | Wed, 02.07.2008, 6:53

تجدید پیمان با دکتر مصدق در ۱۲۶مین زادروزش

آئین بزرگداشت یکصدوبیست و ششمین زادروز دکتر محمد مصدق در ساعت ۶ و۳۰ دقیقه روز شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۷ خورشیدی برابر با چهاردهم ژوئن سال ۲۰۰۸ میلادی با حضور جمعی از هم میهنان در شهر کلن آلمان برگزار شد

در آغاز این آئین سرود خاطره انگیز "ای ایران" نواخته شد. حاضران برپای خاسته و به احترام با این سرود همخوانی کردند.

سپس سپاهی دیرین نهضت ملی ایران، سرهنگ صادق محمودی در مقام ارشد سنی هیئت برگزارکننده به هم میهنان که افزون بر شهر کلن از راههای دور و نزدیک، فراهم آمده بودند، خوش آمد گفت. سرهنگ محمودی در اشاره به فلسفه بزرگداشت مصدق، برخی از ویژگیهای نهضت ملی ایران به رهبری آن بزرگمرد را برشمرد. از جمله اینکه مصدق خودآگاهی ملی ما در پاسداری از استقلال و آزادی و عدالت اجتماعی را بیداری بخشید، اعتماد به نفس ما را که از دستبردهای استعمار خارجی و استبداد داخلی آسیبها دیده بود به ما بازگرداند و برای رهروان آینده راه آزادی و بهروزی میهن عزیزمان ایران، درسهای آموزنده و گرانبها از خود به یادگار گذاشت.

از این پس مهندس کمال ارس کوشای نام‌آشنای جبهه ملی، اداره این نشست را تا پایان برنامه به عهده گرفت و برنامه بزرگداشت دکتر مصدق را که دربردارنده سخنرانی ها، پیامهای شخصیتها و نهادهای سیاسی، تک نوازی دلنشین تار آقای فرزین دارابی فر و نیز اجرای ترانه های لری، کردی و فارسی با صدای گرم آقای مهرداد هدایتی بود در آغاز و نیز در خلال برنامه به آگاهی خانم ها و آقایان قراهم آمده در این آئین رساند.

آنگاه هنرمند گرامی آقای مهرداد هدایتی شعر "سلام" از خانم دکتر طه را که خطاب به شرکت کنندگان ۱۲۳مین زادروز دکتر مصدق در کلن سروده شده بود، به شایستگی دکلمه کرد و پس از آن ترانه حقوق بشر را اجرا نمود.

سخنران نخست برنامه آقای دکتر عبدالکریم انواری حقوق‌دان و چهره دیرین و سرشناس جبهه ملی ایران بود که به دعوت هیئت برگزاری، از انگلستان در این نشست حضور داشت. دکتر انواری به بحث درباره سویه ها و ساحت های شخصیت مصدق پرداخت. او ضمن یادآوری خدمت های تاریخی مصدق به ملت ایران، تقوای اخلاقی در سیاست و حکومت را در کنار میهن پرستی و آزادی خواهی و پاکبازی مصدق، از وجوه ممتاز شخصیت آن بزرگمرد دانست و از آموزه های شخصیتی و اجتماعی مصدق با اشاره به اسناد و رخدادهای تاریخی ایران در زمان او به تفصیل یاد کرد.

در آغاز بخش دوم برنامه دکتر نعمت آزرم شاعر ملی ایران و پژوهشگر ادبیات و علوم اجتماعی، درباره مصدق به عنوان فرزند انقلاب مشروطیت سخن گفت. آزرم انقلاب مشروطیت ایران را برآیندی از روند بیداری ایرانیان شمرد که با سیلی های محکم قرارداهای تحمیلی گلستان و ترکمان چای، پس از شکستهای ایران در جنگ های ایران و روس آغاز شد و پس از گذار از هشتاد سال کوشش و فداکاری روشنفکران میهن دوست به تصویب قانون اساسی مشروطیت انجامید. این بیداری ملی دیگربار در برنامه و اقدامات دولت مصدق تحقق یافت. روندی که با کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ قطع شد. کودتائی که برآیندش بیست و پنج سال سلطنت مطلقه بود تا از دل آن ولایت مطلقه سربرآورد و بر انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی آوار شد. آزرم اشاره کرد که مصدق نماد و پرچم جنبش ملی و دموکراسی ایران امروز است و این جنبش چهار پایه نمادین دارد: برابری طلبی حقوقی زنان / آزادی خواهی دانشجویان / مطالبات طبقاتی کارگران / حقوق شهروندی اقوام ایرانی. آزرم در پایان چند ترانه و شعر ستاره جاوید برای مصدق را خواند.

پس از نواختن قطعه دلنوازی توسط آقای دارابی فر، سخنرانی بعدی این آئین ملی را دکتر فرهنگ قاسمی ـ فرزند زنده یاد ابوالفضل قاسمی دبیر کل حزب ایران ـ که خود دارای پیشینه ای سرشار از کوشندگی های ملی در داخل و خارج از کشور است، بعهده داشت. وی پس از تعریف علمی مفهوم برنامه ریزی و مدیریت، از این منظر به بازشناسی شخصیت مصدق پرداخت. او زندگی دکتر مصدق را در سه مرحله بررسید: دوره نخست از نوباوگی تا ۲۶ سالگی که برای تحصیل علوم جدید راهی اروپا میشود و با دریافت دکترای حقوق به میهن باز میگردد. دوره دوم مرحله خدمات و اصلاحات اداری سخنران و حقوقی او در مقام استاندار، وزیر و نماینده مجلس است. وی در این دوره از سخنرانی تاریخی مصدق در مجلس چهاردهم درباره تغییر سلطنت و مخالفت اصولیش با سپردن مقام پادشاهی مشروطه به یک دیکتاتور یاد کرد که زندانها و تبعید ها و خانه نشینی هایش را تا پایان سلطنت رضاشاه را در پی داشت. دوره سوم زندگی مصدق با مبارزات اجتماعی او بعد از شهریور ۱۳۲۰ در چالش های انتخاباتی، با تشکیل جبهه ملی ایران، با ملی کردن صنایع نفت در سراسر ایران و سرانجام با کودتای انگلیسی و آمریکائی ۲۸ مرداد و سه سال زندانی شدن در زندان نظامی و بحالت تبعید زندگی کردن باقی عمر در احمدآباد مشخص میشود. آقای قاسمی ضمن اشاره به فقدان کادرهای ملی برای تحقق کامل برنامه های مصدق، او را نماد آزادی خواهی و استقلال طلبی ایران بشمار آورد و توجه به درسهای زندگی مصدق را برای دستیابی به ایران آزاد و آباد برای کوشندگان ملی ضروری دانست.

بخش پایانی برنامه، ویژه قرائت پیامهای رسیده از سوی شخصیتها و نهادهای فرهنگی و سیاسی بود. پیامهای: مهندس کوروش زعیم عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران ـ تهران، دکتر هدایت متین دفتری حقوقدان و بنیانگدار جبهه دموکراتیک ملی ایران، اتحاد جمهوری خواهان ایران، جمهوری خواهان ملی ایران، شاخه اروپائی حزب ملت ایران و جبهه ملی ایران ـ آلمان توسط آقایان کمال ارس، فرشید یاسائی و علی اصغر سلیمی سه تن از برپای دارندگان جشن هزار نفره یکصد و بیست و سومین زادروز مصدق و مراسم صدسالگی انقلاب مشروطیت در کلن، خوانده شدند. مشروح این پیامها را میتوان در سایت مصدق قرائت کرد.

مجددا آقای دارابی فر با نواختن قطعه موسیقی توسط تار به هنرنمائی پرداخت. سپس شاعر افغان آقای شهبال با اشاره به شرایط ایران و افغانستان در طول تاریخ خود و امروزه، تاکید نمود که برای شناخت تاریخ خود و رهائی از ستم و استبداد باید به خودشناسی برسیم. وی ضمن ادای احترام به دکتر مصدق قطعه شعری از کتاب خود را قرائت کرد.

برنامه هنری مهرداد هدایتی و همکارش پایان بخش دلپذیر این نشست بود.

هیئت برگزارکننده از کلیه سازمانهای سیاسی، هنرمندان و اشخاص که با شرکت خود و ارسال پیامها از این مراسم بزرگداشت پشتیبانی کرده‌اند، سپاسگزاری می‌کند. این هیئت همچنین از سایتها و رسانه‌های: ایران امروز، عصر نو، ایران لیبرال، ملیون ایران، انقلاب اسلامی، اخبار روز، سایتهای جبهه ملی ایران در اروپا، در بلژیک، در آمریکا، خبرگزاری جبهه ملی ایران و بویژه سایت مصدق که همگی در رساندن طنین این حرکت به گوش دیگر ایرانیان سهم مهمی ایفا کردند، نهایت امتنان قلبی خود را ابراز میدارد.
هیئت برگزارکننده ضمن پوزش از یکی از شرکت‌کنندگان که به اعتراض به یک کلام تند یکی از سخنگویان درباره حزب توده ایران اجازه صحبت خواسته بود و این خواسته اجابت نگردید، با تاکید بر ضرورت برگزاری آتی فضاهای جمعی نقادانه و مهرورزانه و بدور از التهاب، یادآوری مینماید که این مجلس بزرگداشت به روال جلسات پرسش و پاسخ و سمینارهای علمی تنظیم نشده بود.

ما با اعلام پایان کار این دوره هیئت برگزاری، با تجدید میثاق با میراث فکری مصدق و با آرزوی یرگزاری یزرگداشتهای شکوهمندانه تر و گسترده تر زادروزش در میهنمان، به ترصد می‌نشینیم.

جزئیات بیشتر همراه با گزارش تصویری در سایت مصدق
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.