يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - Sunday 24 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کاهش فعالیت‌های خبری ایسنا

خبرگزاری ایسنا از آغاز سال جاری فعالیت های خبری خود را کاهش داده و برخی سرویس‌های خبری آن تعطیل یا ادغام شده‌اند. سرویس حوادث حذف شده و سرویس فقه و حقوق هم از انعکاس خبرهای مربوط به پیگیری اخبار دادگاه‌های فعالان کارگری، صنفی، معلمان، دانشجویی و … منع شده است.

iran-emrooz.net | Tue, 08.04.2008, 9:32


اعتماد / معصومه ستوده

خبرگزاری ایسنا از آغاز سال جاری فعالیت های خبری خود را کاهش داده و برخی سرویس‌های خبری آن تعطیل یا ادغام شده‌اند. آن گونه که شواهد و برخی خبرنگاران شاغل در این خبرگزاری به اعتماد گفته‌اند، پیرو ابلاغ دستوری از گروه‌های خبری خواسته شده فعالیت های خبری خود را کاهش دهند و در بعضی موارد سرویس‌های خبری هم ادغام شده‌اند. سال گذشته هم تغییرات زیادی در خبرگزاری ایسنا ایجاد شد که نگرانی برخی فعالان مطبوعاتی را از احتمال تعطیلی یا به رکود کشیده شدن این خبرگزاری معتبر باعث شد.

ظاهراً ایسنایی که می بایست در بهار ۸۷ نهمین سالگرد تاسیس خود را جشن بگیرد، با تغییرات جدیدی روبه رو شده به گونه‌یی که سرویس حوادث از مجموعه سرویس‌های خبرگزاری ایسنا حذف شد و بعد از چند روز از یک سرویس مستقل به زیرمجموعه یی از «سرویس اجتماعی» تبدیل شد و سرویس فقه و حقوق هم از انعکاس خبرهای مربوط به پیگیری اخبار دادگاه‌های فعالان کارگری، صنفی، معلمان، دانشجویی و … منع شد به گونه یی که در روز ۱۹/۱/۸۷ وقتی کاربران به سرویس فقه و حقوق مراجعه می کردند مشاهده می کردند این سرویس تا زمان تنظیم گزارش تنها ۱۱ خبر را روی سرویس مخابره کرده است که در بخش حقوق اجتماعی خبر عدم وجاهت قانونی خرید و فروش دفاتر اسناد رسمی و خبر گام برداشتن دستگاه قضایی در راه اجرای عدالت و در بخش حقوق سیاسی خبر تایید صحت انتخابات در ۱۰ حوزه انتخابیه به نقل از الهام و خبر سفر هاشمی شاهرودی به قطر و در بخش حقوق اقتصادی خبرهای رسیدگی به پرونده خروج غیرقانونی شهرام جزایری و حل مشکل بیمه پزشکان در اداره کل بازرسی خراسان جنوبی و محکومیت عرضه خارج از شبکه سیمان در گیلان و تنکابن و فراخوان برای رجوع پذیرفته شدگان آزمون سردفتری به اداره کل و حذف ۱۵ ایراد شورای نگهبان به لایحه مالیات بر ارزش افزوده رویت می شد. در حالی که تا پیش از این معمولاً اخبار احضار فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، کارگری و … به دادگاه نیز منعکس می شد اما در حال حاضر این گونه نیست.

البته حجم خبرهای ارسالی ایسنا هم با کاهش مواجه شده است چرا که خبرگزاری که توانسته بود تا مدتی قبل روزانه بیش از ۶۰۰ خبر را مخابره کند، خبرهای ارسالی آن نتوانست از مرز ۵۰۰ خبر فراتر رود. این در حالی است که از زمان تاسیس ایسنا تاکنون این خبرگزاری توانسته است انحصار خبری خبرگزاری رسمی را در هم بشکند و برخلاف انتظاری که از یک خبرگزاری آماتور می رفت که به همت ابوالفضل فاتح عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران در بهار ۷۸ تاسیس شده بود، با مشی حرفه یی توانست اخباری متفاوت از ایرنا و واحد مرکزی خبر مخابره کند.

هرچند فاتح به جناح اصلاح طلب تمایل داشت اما در مقام یک مدیر توانسته بود مشی بی طرفی را رعایت کند و این تمایلات مانع از آن نشد که اخبار جناح های اصولگرا و محافظه کار مخابره نشود اما همین مشی استقلال طلبی ایسنا با برکناری ابوالفضل فاتح دچار برخی تحولات شد، به گونه یی که اخبار حوزه های حقوق بشر و روشنفکری دینی به روال گذشته روی خروجی ایسنا قرار نمی گرفت. هرچند این ملاحظات سیاسی در نحوه مدیریت ایسنا در واقع پاسخی برای ابراز نگرانی حامیان دولت و انتقادات اصولگرایان بود اما اعمال چنین سیاست هایی در خبرها و حتی تعدیل نیروهای این خبرگزاری نیز رضایت خاطر مخالفان جدی ایسنا را فراهم نکرد و آنان با این استدلال که خبرگزاری ایسنا تحت نظر جهاد دانشگاهی به عنوان زیرمجموعه وزارت علوم است بنابراین دولت حق تعیین مدیران این نهاد را دارد، مدیران ایسنا را عوض کردند. هرچند از همان زمان بسیاری ابراز نگرانی کردند که اگر مدیریت این خبرگزاری از دست دانشجویان خارج شود به اهداف ایسنا خدشه وارد می شود و فلسفه وجودی آن زیر سوال می رود و اجرای چنین رویکردی موجب می شود کسانی داعیه دار ایسنا شوند که هیچ نقشی در بارور کردن آن نهاد نداشته اند.

البته مدیریت نادعلیزاده جانشین فاتح بر ایسنا هم چندان ادامه نیافت و به دلیل «عدم رضایت دولت» و «تداوم شیوه انتقادی» مجبور شد صندلی ایسنا را ترک کند و صندلی خود را به میرحمید حسن زاده دهد اما حضور حسن زاده را نیز دولت برنتافت و فشارها آنچنان بر حسن زاده افزون شد که بلافاصله خبر برکناری حسن زاده از زمزمه های درگوشی به واقعیت تبدیل شد.

با تمام تحولات صورت گرفته در ایسنا مخالفان همچنان از این تغییرات رضایت ندارند و خواستار تحولات ماهوی بیشتری شده اند. ظاهراً کارکنان ایسنا از تغییرات دوران مدیریت جمال رحیمیان به عنوان مدیری خارج از مجموعه ایسنا در این خبرگزاری راضی نیستند و در مجموع معتقدند اگر تغییرات بیشتری ایجاد شود ممکن است به فلسفه وجودی این خبرگزاری آسیب بیشتری برساند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.