دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اطلاعیه «كميته پى‌گيرى بازداشت‌هاى خودسرانه»

اخبارى كه از وضعيت زندانيان سياسى، به‌ويژه در شهرستانها در دست است حاكى از برخوردهايى ناعادلانه و رفتارهايى بعضاً بسيار خشن است. اين رفتارهای خودسرانه در بازداشتگاه‌هاى استان‌هاى مرزى، نمود بيشترى دارد.

iran-emrooz.net | Sun, 17.02.2008, 11:22


"كميته پى‌گيرى بازداشت‌هاى خودسرانه" كه در گذشته با نام"كميته تلاش براى آزادى بازداشت شدگان خودسرانه سياسى و عقيدتى" فعاليت مى‌كرد، يازدهمين اطلاعيه خود را منتشر كرد.

متن كامل اطلاعيه به شرح زير است:

اطلاعيه شماره ۱۱ كميته پى‌گيرى بازداشت‌هاى خودسرانه

اخبارى كه از وضعيت زندانيان سياسى، به‌ويژه در شهرستانها دردست است حاكى از برخوردهايى ناعادلانه و رفتارهايى بعضاً بسيار خشن است كه اين عمل خودسرانه در بازداشتگاه‌هاى استان‌هاى مرزى، نمود بيشترى دارد. برخى اخبار نگران‌كننده عبارتند از:
۱- بازداشت فاطمه گفتارى مادر ياسر گلى (زندانى سنندجى)، حبيب‌الله لطيفى، بختيار مرادى، مظفر كاظمى، نظير شاكرى، عثمان ايوب‌پور و فرهاد ايوب‌پور در سنندج و تهديد شدن تعدادى از وكلاى مدافع كردستان به قبول نكردن وكالت كردها.
۲- گرفتن اقرار اجبارى از زندانى مبنى بر همكارى با گروه‌هاى تجزيه‌طلب (اخبار مشابهى در مورد هانا عبدى و روناك صفازاده از سنندج شنيده شده است).
۳- بازداشت ياسر ستوان (معلم ايرانشهرى) و يعقوب مهرنهاد (فعال اجتماعى ساكن سيستان و بلوچستان) و انتساب اتهامات بسيار سنگين به آنان.
۴- فشار بر بازداشت شده براى اعتراف به همكارى با امريكا ( اخبار مشابهى در مورد سعيد متين‌پور و برخى ديگر از بازداشت شدگان زنجان شنيده شده است).
۵- بازداشت راحله عسكرى‌زاده و نسيم خسروى فعالان كمپين يك‌ميليون امضاء در تهران.
۶- وخامت شديد وضعيت جسمانى برخى زندانيان سياسى از جمله دكتر مصطفى علوى در زندان گوهردشت، محمود صالحى فعال كارگرى در كردستان و نيز وخامت حال روحى و جسمى روحانى اهل تسنن (ايوب گنجى) كه پس از ربوده شدن به تازگى آزاد شده است.
۷- بازداشت سلام نباتى و جمشيد بهرامى در مريوان كه پس از آن تعداد ديگرى نيز در همين شهر بازداشت شدند و فرزاد كمانگر (معلم كاميارانى) كه تحت فشار شديد قرار گرفته است.
۸- تهديد كردن برخى خانواده‌ها به صحبت نكردن با ديگران در خصوص وضع زندانى‌شان ( اخبار مشابهى در مورد خانواده بعضى از زندانيان كرد و از جمله خانواده مرحوم ابراهيم لطف‌اللهى و برخى فعالان چپ و اقليت‌هاى قومى شنيده شده) و در برخى موارد منجر به آن شده است كه بسيارى از خانواده‌هاى دانشجويان آزاد شده به شدت از بازگوكردن آنچه بر فرزندانشان گذشته است هراس داشته باشند.
۹- بازداشت ساناز اللهيارى و مرتضى اصلاحچى در تهران در ادامه‌ى بازداشت‌ دانشجويان چپ، و سلمان يزدان‌پناه در ارتباط با تجمع اخير كوى دانشگاه تهران.
۱۰- بى‌اطلاعى يك‌ماهه از تعدادى از بازداشت‌شدگان تركمن، بى‌خبرى تقريباً يكماهه از حشمت‌الله طبرزدى، صدور قرارهاى سنگين تا ۵۰۰ ميليون تومان براى شمارى از بازداشت‌شدگان زنجان و تهران، صدور احكام ‌سنگين‌ براى برخى فعالان سرشناس كه فقط اجراى آنرا فعلاً به‌حالت تعليق نگهداشته‌اند؛ از جمله عليرضا هاشمى عضو شوراى مركزى سازمان معلمان ايران كه به سه سال حبس تعريزى محكوم شده و تعداد ديگرى از فعالان معلمان كه به حبس‌هاى تعليقى از يك تا پنج سال محكوم شده‌اند و نيز هادى قابل از مدرسين حوزه علميه كه به سه‌سال و چهار ماه حبس تعزيرى و خلع لباس محكوم شده است.

افزون بر نمونه‌هاى فوق و نيز مواردى كه در گوشه و كنار كشور اتفاق مى‌افتد و اين كميته هنوز از آنها اطلاعى دريافت نكرده است، حادثه‌ی هولناك مرگ مشكوك دكتر زهرا بنى‌يعقوب در همدان، ابراهيم لطف‌اللهى در سنندج و فرزاد قبادى در كرمانشاه فاجعه‌اى دردناك در بازداشتگاه‌هاى ايران است. كميته‌ پى‌گيرى بازداشت‌‌هاى خودسرانه كه در گذشته با نام "كميته تلاش براى آزادى بازداشت شدگان خودسرانه سياسى و عقيدتى" فعاليت مى‌كرد ضمن تأكيد و يادآورى مواردى كه در ۱۰ اطلاعيه قبلى به استحضار ملت شريف ايران رسانده است به مسئولان ذيربط هشدار جدى مى‌دهد تا به هوش باشند كه ادامه‌ى چنين برخوردهاى خشن مى‌تواند منجر به عكس‌العملهاى پيش‌بينى نشده‌اى شود. بديهى است برخورد حكومت با چنين عكس‌العمل‌ها، هزينه‌هايى بسيار سنگين براى كشور خواهد داشت و ظرفيت آنرا دارد تا به حركت‌هايى كور و غير قابل كنترل منجر ‌شود. چنين تنش‌هايى مسلّماً به زيان منافع ملى و تماميت ارضى ايران است و بيشترين سود آن نصيب سلطه‌گران جهانى خواهد شد.

۲۸/۱۱/۱۳۸۶

جهت اطلاع و اقدام قانونى، رونوشت به :
۱- رياست محترم قوه قضاييه
۲- رييس كل دادگسترى استان تهران
۳- رييس كل دادگسترى استان كردستان
۴- ستاد حقوق بشر قوه قضاييه
۵- هيات نظارت بر حفظ حقوق شهروندى
۶- رياست ديوانعالى كل كشور
۷- دادستان كل كشور
۸- كميسيون امنيت ملى مجلس شوراى اسلامى
۹- كميسيون اصل نود مجلس شوراى اسلامى
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.