سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - Tuesday 29 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 07.01.2008, 18:31

اختلاف ۶میلیونی در تعداد واجدین شرایط رای‌دادن


دویچه وله: "سازمان ثبت احوال" وابسته به وزارت کشور ایران شمار واجدان شرایط رأی دادن در انتخابات مجلس هشتم را ۴۳ میلیون و هفتصد هزار نفر اعلام کرده است. اما براساس آمار "مرکز آمار ایران" که آن نیز وابسته به وزارت کشور است، تعداد افراد بالای ۱۸ سال و واجد شرایط برای رای‌دادن، ۴۹ میلیون و هفتدصدهزار نفر است.

مرکز آمار ایران مسئول سرشماری نفوس و مسکن در ایران است و آخرین سرشماری در ایران در آبان‌ماه سال گذشته (۱۳۸۵) زیر نظر این سازمان برگزار شد.

سایت "تابناک" که به محافلی از حکومت ایران وابسته است، در گزارشی در این باره نوشته است: براساس داده‌های مرکز آمار ایران، «کل جمعیت کشور در آبان‌ماه سال ۱۳۸۵، برابر با هفتاد میلیون و پانصد هزار نفر بوده است که از این تعداد، کمتر از ۲۱ میلیون نفر در آبان سال ۱۳۸۵ کمتر از هفده سال سن داشته‌اند. به عبارت دیگر، ۵/۴۹ میلیون نفر شهروند ایرانی تا آبان ماه سال ۱۳۸۶ به سن هجده سالگی رسیده‌اند که با احتساب متولدان آبان ۱۳۶۸ تا اسفند ۱۳۶۸ که به این آمار افزوده می‌شود و احتساب فوت‌شدگان بالای هجده سال در یک سال اخیر، واجدان شرایط شرکت در هشتمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، شش میلیون نفر با آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال تفاوت داشته و از ۴۳ میلیون و هفتصد هزار نفر به ۴۹ میلیون و هفتصد هزار نفر می‌رسد.»

در دوره‌های قبلی انتخابات نیز ارقام متفاوتی از واجدین شرایط رای دادن از سوی نهادهای مختلف اعلام می‌شد و شمار دقیق آن هیچ‌گاه معلوم نبود. این موضوع و نیز تغییر پی در پی حداقل سن رای‌دهندگان، از نگاه ناظران، از عوامل عدیده‌ی ابهام در سلامت انتخابات در ایران است. حداقل سن رای دادن در دوره‌ی پیشین مجلس ۱۶ سال بود که در این دوره به ۱۸ سال تغییر یافته است.

قابل توجه آنکه، سایت "تابناک" نوشته است، آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال درباره‌ی تعداد واجدین شرایط رای‌دادن در دو انتخابات سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ اختلاف ۲ میلیون نفری دارد!

ثبت‌نام داوطلبان نامزدی برای انتخابات دور هشتم مجلس از روز شنبه ۵ ژانویه آغاز شده و انتخابات ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ (۱۴ مارس ۲۰۰۸) برگزار می‌شود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.