چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

فورا فعالان حقوق زنان را آزاد کنید

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران باید فورا اتهاماتی را که با انگیزه‌های سیاسی علیه فعالان حقوق زنان به دلیل شرکت در یک تجمع مسالمت آمیز مطرح شده و این هفته دادگاه آنها برگزار خواهد شد کنار بگذارد. مقامات ایرانی همچنین باید جلوه جواهری و مریم حسین‌خواه را نیز بدون تاخیر آزاد کنند.

iran-emrooz.net | Mon, 17.12.2007, 22:08


ایران: فورا فعالان حقوق زنان را آزاد کنید
دولت باید همه اتهامات را رفع کند و به آزار فعالان پایان دهد


(نیویورک، ۱۷ دسامبر، ۲۰۰۷) – سازمان دیده بان حقوق بشر امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران باید فورا اتهاماتی را که با انگیزه‌های سیاسی علیه فعالان حقوق زنان به دلیل شرکت در یک تجمع مسالمت آمیز مطرح شده و این هفته دادگاه آنها برگزار خواهد شد کنار بگذارد. مقامات ایرانی همچنین باید جلوه جواهری و مریم حسین‌خواه را نیز بدون تاخیر آزاد کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر مطلع شد که مقامات دادگاه تاریخ ۱۸ و ۱۹ دسامبر را برای دادگاهی کردن حسین‌خواه و جواهری به اتهام دخالت در گردهمایی مسالمت آمیز چهارم مارس در اعتراض به تحت تعقیب قراردادن دیگر فعالان حقوق زنان درنظر گرفته‌اند.(http://hrw.org/english/docs/2007/03/07/iran15452.htm)
این دوتن در میان ۲۶ زنی بودند که در آن زمان دستگیر شدند و بعد ازچند هفته از زندان آزاد شدند.

اگر چه مقامات حسین خواه وجواهری را به دلیل اتهام های دیگر مربوط به فعالیت های مسالمت آمیز آنها در کمپین یک میلیون امضا برای پایان دادن به تبعیض علیه زنان دربند سوم عمومی زنان زندان اوین به ترتیب از تاریخ ۱۷ نوامبر و اول دسامبر تا کنون نگهداری کرده‌اند.

سارا لی وتیسون، مدیربخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر دراین زمینه گفت:" به نظر می‌رسد هیچ پایانی برای آزاد و اذیت فعالان حقوق زنان ایرانی توسط مقامات دولت ایرانی وجود ندارد. آنها اتهامات جدیدی را علیه زنان مطرح می‌کنند پیش از آنکه بتوانند آنها را رسیدگی کنند."

درتاریخ ۱۷ نوامبر، حسین‌خواه در پاسخ به احضار رسمی برای حاضر شدن در یکی از شعبات دادگاه انقلاب تهران در رابطه بافعالیت های ترویجی برای کمپین یک میلون امضا به آنجا مراجعه کرد. مقامات رسمی او را به تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب متهم کرده و وثیقه سنگین یک صد میلیون تومانی (حدود ۱۰۰ هزار دلار) را برای وی تعیین کردند. در نتیجه ناتوانی وی برای تهیه وثیقه، مقامات او را به زندان اوین منتقل کردند.

در تاریخ اول دسامبر، جواهری نیز در پاسخ به احضاریه رسمی برای حضور در یکی از شعبات دادگاه انقلاب در تهران دررابطه به فعالیت های کمپین یک میلیون امضا دردادگاه حاضر شد. دادگاه او را به تشویش اذهان عمومی وتبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب ازطریق انتشار اخبار دروغ متهم و سپس به زندان اوین منتقل کرد. براساس مصاحبه با مادر جواهری، که در سایت کمپین یک میلیون امضا برای پایان تبعیض علیه زنان موجود است، دادگاه اول وثیقه‌ای پنجاه میلیون تومانی (حدودا ۵۰ هزاردلار) تعیین کرده بود اما آن را به این دلیل که درمورد پرونده باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد باطل کرد.

مشخص نیست که دادگاه های ۱۸ و ۱۹ دسامبر همچنین اتهام های جدید علیه آنان را دربرخواهد گرفت یانه. دو تن دیگر از فعالان حقوق زنان وکمپین یک میلیون برای امضا برای پایان دادن به تبعیض علیه زنان، روناک صفازاده و هانا عبدی هر دو بیست و یک ساله هنوز با اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" در زندان به سر می برند. مقامات صفازاده را در تاریج ۲۵ سپتامبر وعبدی را درتاریخ ۲۳ اکتبر در سنندج، شهری درشمال غربی ایران، بازداشت و زندانی کردند.
(http://hrw.org/english/docs/2007/11/10/iran17302.htm)

ویتسون درهمین زمنیه گفت:" دولت هیچ شواهدی درزمینه اینکه صفازاده و عبدی کاری غیر از فعالیت های مسالمت آمیز برای حقوق زنان ایرانی انجام داده اند را ارائه نکردد..

برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید با:
در واشینگتن دی سی، جو استورک: +1-202-299-4925; و یا +1-202-299-4925 (موبایل)
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.