سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تعلیق گفت‌وگوهای ایران وآمریکا درباره عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید ادامه‌ی گفت‌وگو با ایالات متحده آمریکا درباره عراق باید مورد "بررسی بیشتری" قرار گیرد. کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته است "در آینده نزدیک برنامه‌اى براى گفت‌وگو با ایران درباره‌ی عراق نداریم."

iran-emrooz.net | Sun, 30.09.2007, 19:48

دویچه وله: محمدعلی حسینی سخنگوی وزرات امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۳۰ سپتامبر، در گفت‌وگوی هفتگی خود با خبرنگاران، ادامه‌ی گفت‌وگو با امریکا در باره‌ی عراق را به "بررسی بیشتر" این مذاکرات موکول کرد.

حسینی گفت: «با توجه به اینکه هیچ تغییری در روند سیاست‌های آمریکا مشاهده نکردیم و برخلاف آن شاهد اقداماتی که نقض مقررات بین‌المللی است و آخرین نمونه آن ربودن فرهادی، مسوول مناسبات اقتصادی استانداری کرمانشاه بود از آنها شاهد بودیم، باید در این خصوص بررسی بیشتری انجام دهیم.»

با این اظهارات، دولت ایران نیز معلق ماندن مذاکرات میان ایران و آمریکا درباره عراق را تایید کرد. یک هفته پیش ازاین، کاندولیزا رایس، وزیر خارجه‌ی آمریکا نیز از عدم علاقه‌ی آمریکا به ادامه‌ی این مذاکرات در آینده‌ی نزدیک خبر داده بود.

وزیر خارجه آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته بود: «واشنگتن در آینده نزدیک برنامه‌اى براى گفت‌وگو با ایران درباره چگونگى برقرارى ثبات در عراق ندارد.»

اما خانم رایس احتمال دور دیگری از این مذاکرات را "منتفى" ندانست و گفت: «منظور من این است که ما این کانال را باز مى‌گذاریم، اما در آینده‌ی نزدیک آن را دنبال نخواهیم کرد.»

سفرای ایران و آمریکا در ماه‌های گذشته، دو دور در بغداد پیرامون برقراری ثبات در عراق باهم گفت‌وگو کرده‌اند. اما این مذاکرات آنچنانکه طرف آمریکایی انتظار داشت نتایج دلخواه در پی نداشت.

ایالات متحده‌ی آمریکا حکومت ایران را متهم می‌کند که در امور داخلی عراق دخالت و بطور وسیع از شورشیان عراق در بغداد حمایت می‌کند و این حمایت‌ها هم آموزشی و مالی، هم نظامی و تسلیحاتی است. هدف آمریکا از مذاکره با ایران درباره عراق، قانع ساختن آن کشور به قطع این دخالت‌ها در عراق و ایفای نقش سازنده در تامین امنیت در این کشور است.

ایران اما، اتهام دخالت در امور داخلی عراق و حمایت مالی و نظامی از شورشیان این کشور را رد کرده و می‌گوید هدفش از شرکت در مذاکرات آن است که وظایف آمریکا را به آن کشور یادآوری کند و آمریکا را به خارج ساختن نظامیانش از عراق تشویق نماید.

نشست بعدی همسایگان عراق

با وجود تعلیق مذاکرات سفرای ایران و آمریکا درعراق، دور دیگری از اجلاس همسایگان عراق در اوایل ماه نوامبر در ترکیه برگزار می‌شود که نمایندگان ایران و ایالات متحده‌ی آمریکا نیز در آن شرکت دارند. هوشیار زیباری، وزیر خارجه‌ی عراق حتی از احتمال حضور وزرای خارجه‌ی ایران و آمریکا در این اجلاس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، نشست همسایگان عراق در ترکیه در ادامه‌ی نشست شرم‌الشیخ مصر است و علاوه بر وزیران خارجه‌ کشورهای همسایه‌ی عراق، وزیران خارجه‌ی روسیه، فرانسه، ایتالیا، مصر و عربستان سعودی نیز در آن شرکت می‌کنند. این نشست دو روزه در روزهای ۲ و ۳ نوامبر در شهر استانبول برگزار می‌شود.

به اعتقاد هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، نشست استانبول مهمترین احلاسی است که تاکنون توسط همسایگان عراق و قدرت‌های بزرگ جهان برگزار می‌شود.

زیباری می‌گوید: نشست‌های قبلی بیشتر دیدار و گفت‌وگو بود با یک بیانیه‌‌ی پایانی توام با همدردی و همدلی همسایگان عراق، اما در نشست استانبول ما انتظار عمل داریم.

زیباری در ادامه‌ی اظهاراتش درباره‌ی اهداف نشست استانبول افزود: دولت عراق در درجه‌ی اول از همسایگان خود می‌خواهد که از هجوم تروریست‌های خارجی به داخل عراق جلوگیری کنند. عراق خواستار همکاری همسایگان در ارائه اطلاعات مربوط به شبکه‌های تروریستی است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.