سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آمریکا: نیروهای سپاه قدس در عراق هستند

يک ژنرال ارشد آمريکايی روز يکشنبه، ۲۸ مرداد گفت حدود ۵۰ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در داخل عراق سرگرم آموزش تندروهای شيعه برای انجام حملات عليه نيروهای آمريکايی و عراقی هستند.

iran-emrooz.net | Sun, 19.08.2007, 10:16


بی‌بی سی: يک ژنرال ارشد آمريکايی روز يکشنبه، ۲۸ مرداد گفت حدود ۵۰ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در داخل عراق سرگرم آموزش تندروهای شيعه برای انجام حملات عليه نيروهای آمريکايی و عراقی هستند.

ژنرال ريک لينچ، فرمانده نيروهای آمريکايی در منطقه مرکزی عراق به خبرنگاران گفت: "اعضای سپاه قدس سپاه پاسداران ايران در استان های بابل، کربلا و نجف و در مناطق جنوبی خارج از بغداد مستقر شده اند."

وی گفت مرز ميان ايران و عراق نفوذ پذير است و اعضای سپاه قدس، به راحتی از طريق اين مرز وارد عراق شده و از آن خارج می شوند.

آمريکا طی ماه های اخير بارها ايران را به دخالت در ناآرامی های عراق متهم کرده و می گويد عواملی از سپاه پاسداران در اين رويدادها دست دارند.

اما اين برای اولين بار است که يک مقام آمريکايی به صراحت از حضور و فعاليت اين نيروها در خاک عراق سخن می گويد.

ايران اين اتهام ها را همواره رد کرده و در مقابل ادامه بی ثباتی و نا امنی در عراق را به حضور نيروهای آمريکايی در اين کشور ربط داده و خواهان خروج اين نيروها شده است.

فرمانده نيروهای آمريکايی در منطقه مرکزی عراق همچنين گفته است، "سلاح های ساخت ايران به دست افراطيون سنی عراق نيز می رسد."

وی مدعی شد اين سلاح ها از طريق مرز ايران وارد عراق می شود و نيروهای آمريکايی در تلاش برای مقابله با راه های ورود سلاح به عراق هستند.

ژنرال ريک لينچ همچنين افزود حملات عليه نيروهای وی در منطقه افزايش يافته و حملات راکتی شورشيان، "دقيق تر و موثر تر" شده اند.

ايران و آمريکا از زمان انقلاب ۱۳۵۷ رابطه ای ندارند و بر سر برنامه هسته ای ايران و بحران عراق درگير تنش هستند.

چندين دور مذاکرات مستقيم سفرا و گروه های کارشناسی ايران و آمريکا در عراق برای کمک به برقراری ثبات و امنيت در اين کشور تا کنون نتيجه ملموسی نداشته و هر کدام، ديگری را به بی ثباتی و ناامنی در عراق متهم می کند.اتهام تازه ارتش آمریکا به ایران

آفتاب: سرفرماندهی ارتش امریکا در عراق با انتشار یک بیانیه‌ای مدعی شده‌ است که یک افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در بغداد دستگیر کرده‌‌است. اتهام فرد مورد اشاره آمریکایی‌ها قاچاق اسلحه به عراق بوده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویتر در این بیانیه که روز جمعه انتشار یافت آمده است که نیروهای آمریکایی در ادامه عملیات خود علیه «عوامل ایران در عراق» یک «افسر بلندپایه» نیروی قدس سپاه پاسداران را روز جمعه در بغداد دستگیر کردند. آنگونه که ارتش آمریکا مدعی شده در جریان عملیات دستگیری فرد مورد اشاره سه تن از محافظان وی نیز کشته شده‌اند.

سرهنگ دوم کریستوفر گارور سخنگوی ارتش آمریکا در بغداد با اشاره به این خبر افزود: «نیروهای ائتلاف به هدف قراردادن تروریست‌هایی که اقدام به قاچاق جنگ‌افزار و بمب‌های مرگبار جاده‌ای به عراق می‌کنند ادامه خواهد داد. عملیات ما برای متوقف ساختن دخالت غیرسازنده عوامل ایران در عراق همچنان ادامه پیدا می‌کند».

گارور با ذکر این که رهبران گروه‌های قاچاق اسلحه در عراق با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تماس هستند گفت: «یکی از حنگ‌افزارهایی که به تازگی از داخل ایران به عراق قاچاق شده و علیه نیروهای ائتلاف مورد استفاده قرار می‌گیرد راکت‌های کاتیوشا با کالیبر 240 میلی‌متر است».

گفتنی است روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته با انتشار گزارشی از تصمیم مقامات کاخ سفید برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست «گروه‌های تروریستی» پرده برداشت، اقدامی که به عقیده تحلیلگران آمریکایی هدف دوگانه افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران و نیز تضعیف نیروی دفاعی این کشور در رویارویی نظامی احتمالی با ایالات متحده را دنبال می‌کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.