ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Fri, 16.04.2021, 22:13
ویروس یاغی و طغیان‌گر

محمد طبیبیان

سه هفته قبل رییس سابق مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا، کسی که در زمان ترامپ این شغل را داشت، در مصاحبه تلویزیونی گفت تردید ندارد که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه به بیرون سرایت کرده و آن هم آزمایشگاه ویروس‌شناسی شهر ووهان چین است.

یعنی، فرض انتقال از سوپ خفاش منتفی است. به همین دلیل هم حکومت چین اجازه یک بررسی بی‌طرفانه را نمی‌دهد و تلاش نهادهای بین‌المللی را نیز در مقاطعی با ممانعت روبه‌رو می‌کند.

چند روز پیش دوست پزشکی را دیدم که به‌شدت لاغر و تکیده شده بود. گفت کرونا گرفته، دو هفته در بیمارستان بستری بوده و پانزده کیلو وزن از دست داده. از آثار بعدی بیماری دچار حالت التهاب است و از نظر عاطفی حساس شده؛ به‌نحوی که با شنیدن هر خبر بد بی‌اختیار به گریه می‌افتد.

او در شگفت بود که ویروس شریر در افراد مختلف کارکردهای بسیار متفاوتی دارد. شاید به دلیل جهش‌های مکرر.

دوست پزشک من یک تفسیر جالبی داشت. می‌گفت این ویروس که از اصل خودش جدا شده و از طریق مهندسی ژنتیک دستکاری شده، طغیان کرده و به دنبال اصل خودش است.

تصور کنید بال‌های کلاغ را به یک گنجشک پیوند بزنید. این ماخذ ناراحتی، نارضایتی و تشنج این موجود جدید می‌شود که خود را با اصل اولیه متفاوت می‌یابد.

یک گنجشک مهندسی‌شده به جز به این در و آن در زدن کار بیشتری نمی‌تواند بکند. اما ویروسی که مهندسی شده و برخی قطعات خود را اصل نمی‌یابد، با دستور به سلولی که به آن وارد می‌شود، سعی در تصحیح خود و بازگشت به اصل خود دارد.

اما کد همراه ویرایش مهندسی‌شده فقط انواع جدید و باز هم غیرعادی از ویروس را تولید می‌کند و این موجود را به طغیان و جهش‌های مکرر و افزایش ظرفیت نفوذ و تخریب وا می‌دارد.

فعلا مسابقه‌ای است بین انسان و ویروس و ممکن است نوعی جهش‌یافته از آن در بدن یک انسان ایجاد شود که کنترل آن از قدرت بشر فراتر رود.

ملاحظه می‌شود که رعایت قرنطینه، حفظ فاصله، اجتناب از اجتماعات و رعات همه ضوابط نه‌تنها برای سلامت خود فرد لازم است؛ بلکه برای اجتناب از اینکه فیزیولوژی یک نفر از ما ممکن است محل یک جهش غیرعادی ویروس شود که حیات تمام بشریت را تهدید کند، نیز حیاتی است.


منبع: کانال تلگرام نویسنده