ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Fri, 27.05.2022, 8:47

قطعنامه آمریکا علیه کره شمالی از سوی چین و روسیه وتو شد


چین و روسیه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که خواستار افزایش تحریم‌ها علیه کره شمالی به دلیل آزمایش موشک‌های بالستیک شده بود، وتو کردند.

لایحه پیشنهادی آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه کره شمالی در شورای امنیت به رای گذاشته شد.

به گزارش آناتولی، چین و روسیه این لایحه را وتو کردند. ۱۳ کشور دیگر عضو از این تصمیم حمایت کردند که بر اساس آن صادرات نفت خام سالانه به کره شمالی با یک میلیون بشکه کاهش به ۳ میلیون بشکه و صادرات نفت پالایش شده با ۱۲۵ هزار بشکه به ۳۷۵ هزار بشکه کاهش می‌یافت.

برای تصویب لایحه در شورای امنیت سازمان ملل، حداقل ۹ عضو از ۱۵ عضو باید به آن رأی مثبت دهند و هیچ یک از اعضای دائم شامل؛ ایالات متحده آمریکا، روسیه، چین، انگلستان و فرانسه نباید از حق وتوی خود استفاده کنند.

این لایحه که صادرات تنباکو و فرآورده‌های آن به کره شمالی را ممنوع می‌کند، همچنین با هدف ممنوعیت صادرات «سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر» کره شمالی تهیه شد.

لایحه مذکور همچنین مسدود کردن دارایی‌های هکر “گروه لازاروس” را که گفته می‌شد با سازمان اطلاعات کره شمالی مرتبط است، در نظر گرفته بود.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، پیش از رای‌گیری در بیانیه‌ای اعلام کرد که کره شمالی از ابتدای سال جاری با آزمایش ۶ موشک بالستیک قاره‌پیما و توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تحریم‌های اقتصادی و نظامی را علیه کره شمالی به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور اعمال کرده است.