ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 12.01.2022, 21:12

اسرائیل: شبکه‌ای جاسوسی با مدیریت یک مرد ایرانی


خبرگزاری آناتولی: سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل «شین‌بت» از فاش شدن یک شبکه جاسوسی با مدیریت یک مرد ایرانی که وابسته به سازمان اطلاعات ایران است و چهار زن شهروند اسرائیل خبر داد.

طبق گزارش وزارت کشور اسرائیل، «شین‌بت»، جهار زن شهروند اسرائیل بازداشت شده با یک مامور اطلاعاتی ایران به نام «رامبد نامدار» از طریقی اینترنت در تماس بوده‌اند که این مرد به آنها وظایفی مانند «تصویر‌برداری از نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا و نهادهای دولتی و استخدام اعضای خانواده‌های آنها در واحد اطلاعات ارتش اسرائیل» می‌داد.

بنابراین شین‌بت و پلیس اسرائیل پس از آنکه به اقدام‌های تعدادی از شهروندان این کشور مشکوک شدند، با تعقیب آن‌ها متوجه شدند که این افراد با یک مامور اطلاعاتی ایران در تماس هستند.

این چهار مظنون در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با رامبد نامدار که خود را یک یهودی ساکن ایران معرفی کرده است، گفتگو کرده‌اند.

بر اساس اعلام شین‌بت، رامبد نامدار از همه این زنان خواسته بود برای تماس با او از واتساپ استفاده کنند ولی این مرد هرگز چهره خود را به زنان اسرائیلی نشان نداده و مدعی بوده که دوربین گوشی‌اش خراب شده است.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل مدعی شده با اینکه برخی از این زنان نسبت به اینکه رامبد نامدار یک افسر اطلاعاتی ایرانی باشد مشکوک شده بودند، همچنان به مکالمه با وی ادامه دادند و پذیرفتند در قبال دریافت پول خواسته‌هایش را انجام دهند.

این درحالی است که یک زن اسرائیلی ۴۰ ساله در شهر خولون هرچند که به این مردم ایرانی مشکوک شده باشد سال‌ها با او در تماس بوده و عکس‌های «سفارتخانه آمریکا در تل‌آیو، نهاد‌های دولتی و مرکز خرید در این شهر» را به وی فرستاده است.

این مرد ایرانی همچنین از یک زن اسرائیلی ۵۷ ساله دیگر در شهر بیت شمش نیز خواسته است تا برای مهاجران ایرانی انجمنی تاسیس کند و از مراسم نظامی برای او عکس بفرستد.

در این گزارش آمده است که حکم بازداشت این چهار نفر از سوی دادستانی منطقه قدس به اتهامات مختلف منتشر شده است.

یکی از مقامات شین‌بت گفت: این یک وضعیت جدی است که در آن یک شبکه اطلاعاتی ایران در داخل اسرائیل کشف و نابود شده است.

از سوی دیگر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز ضمن قدردانی از این عملیات گفت شاهد تلاش‌های بی‌پایان سپاه پاسداران ایران هستند.