ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 12.01.2022, 18:54

نشست شورای ناتو-روسیه بدون نتیجه‌ پایان یافت


ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از پایان نشست شورای ناتو- روسیه اعلام کرد که طرف‌ها مواضع خود را حفظ می‌کنند و روسیه به پیشنهاد ناتو برای برگزاری یک سری نشست‌های جدید هنوز پاسخی نداده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شورای ناتو- روسیه برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۹ به این سو تشکیل جلسه داد و تنش در مرز اوکراین پس از افزایش حضور نظامی روسیه و امنیت اروپا را مورد بحث قرار داد.

ریاست نشست شورا را که در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار شد «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو بر عهده داشت.

دبیر کل ناتو درباره این نشست با بیان اینکه وضعیت در اوکراین و اطراف آن و تاثیر این وضعیت بر امنیت اروپا را بررسی کرده‌اند، گفت: در این زمینه اختلافاتی جدی میان متحدان ناتو و روسیه وجود دارد.

وی افزود: اختلافاتی جدی میان متحدان ناتو و روسیه وجود دارد که غلبه بر آنها آسان نیست؛ اما مهم آن است که گفت‌وگو آغاز شده است. دو طرف مایل به تداوم گفت‌وگوها هستند.

دبیر کل ناتو همچنین درباره اعتراض روسیه به پیوستن اوکراین به ناتو گفت روسیه یا کشور دیگری حق وتوی عضویت اوکراین در این پیمان را ندارد.

استولتنبرگ با بیان اینکه ناتو به روسیه پیشنهاد ادامه گفت‌وگوها و برگزاری یک سری نشست‌های جدید را داده است، خاطرنشان کرد که این پیشنهادات موضوعات بسیاری از جمله کنترل تسلیحات، محدودیت موشکی، خلع سلاح، حملات سایبری و سیاست‌های هسته‌ای را شامل می‌شود.

وی افزود: روسیه در موقعیتی نبود که با این پیشنهاد موافقت کند. آنها آن را رد نکردند، اما نماینده روسیه گفت که به زمان نیاز دارند تا به ناتو پاسخ دهند. ما آماده‌ گفتگو هشتیم. امیدوارم پاسخ روسیه مثبت باشد زیرا نیاز به گفت‌وگو داریم.