ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 12.01.2022, 11:54

احتمال توافق موقت در مذاکرات اتمی وین


رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دست بررسی بودن «توافق موقت» در مذاکرات اتمی وین را تایید کرد. وحید جلال‌زاده روز چهارشنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت سیاست و دستورالعمل تیم اعزامی به وین در وهله اول، توافقی دائم و حداکثری برای منافع جمهوری اسلامی است. پیشنهادات ۱+۴ برای توافق موقت ایده آل ما نیست اما در دست بررسی بوده و پذیرفته یا رد نشده است.

جلال‌زاده با بیان اینکه جمهوری اسلامی خروج یک طرفه طرفین از توافق بدون پرداخت خسارت سیاسی و اقتصادی را تجربه کرده، اظهار داشت: هرگونه توافق نیازمند یک اعتماد سازی برای تامین منافع جمهوری اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه توافق نیازمند انجام تعهدات است، بیان کرد: غرب در عدم پایبندی به تعهدات توافق گذشته، سبب یک بی اعتمادی شده است که باید در صدد رفع آن قدم‌های موثری بردارد.

روز گذشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم در گزارشی از مذاکرات اتمی وین نوشته بود طرفین به توافق موقت ۲ ساله رسیده‌اند. این روزنامه نوشته بود که مذاکرات در این دوره به توافقی موقت به‌مدت دو سال منتهی شد که در واقع مرحله آزمودن دو طرف و اعتمادسازی محسوب می‌شود.

رای‌الیوم نوشت: آخرین موانع بر سر راه مذاکرات اتمی برداشته شده و طرفین به توافقی موقت و دو ساله تا پایان مرحله آزمایش و اعتمادسازی رسیدند.

بنابر گزارش رأی‌الیوم، «طبق توافقی که جدیداً صورت گرفته است ایران از ذخایر اورانیوم غنی‌شده و سانتریفیوژها و اورانیوم فلزی که بعد از خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای تولید کرده است محافظت خواهد کرد. بر اساس این توافق این ذخایر به روسیه منتقل خواهد شد و بلافاصله بعد از عقب‌نشینی دولت آمریکا از توافق مذکور به ایران باز خواهد گشت.»

فرانسه: هنوز فاصله زیادی تا دستیابی به توافق وجود دارد

گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و ایالات متحده برای نجات دادن توافق هسته‌ای موسوم به برجام از روز دوشنبه ۱۳ دی در وین از سر گرفته شده است. دیپلمات‌های غربی اعلام کرده‌اند که امیدوارند حداکثر تا ماه آینده به موفقیت دست یابند، اما هنوز اختلافات بر سر سخت‌ترین مسائل حل نشده باقی مانده است. ایران با هرگونه ضرب‌الاجل از طرف غرب مخالفت کرده است.

وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه گفت که ایران و قدرت‌های جهانی به‌رغم پیشرفت‌های اخیر در مذاکرات احیای برجام، هنوز فاصله زیادی تا دستیابی به توافق دارند.

ژان ایو لودریان به پارلمان فرانسه گفت: «مذاکرات ادامه دارد. آنها به کندی پیش می‌روند، خیلی کند، و همین امر نیز شکافی را ایجاد می‌کند که شانس دستیابی به راه‌حلی به سود همه طرف‌ها را به خطر می‌اندازد.»

وزیر خارجه فرانسه افزود: «پیشرفت اندکی اواخر ماه دسامبر به دست آمد، اما هنوز تا پایان مذاکرات فاصله زیادی داریم.»

هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای که در واقع نخستین دور آنها در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود، پس از آن آغاز شد که ایران خواسته‌های بیشتری را به پیش‌نویس توافق اضافه کرد.

ایران در عین حال حاضر به مذاکره مستقیم با ایالات متحده نشده است، امری که بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه را وادار ساخته تا بین طرفین در رفت و آمد باشند و نظرات آنها را به اطلاع هم برسانند.