ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 11.01.2022, 20:18

قزاقستان: بسته اصلاحات سیاسی سپتامبر ارائه می‌شود


رئیس‌جمهوری قزاقستان اعلام کرد، قصد دارد بسته اصلاحات سیاسی را سپتامبر آینده ارائه کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس روسیه، قاسم جومارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان به قانونگذاران کشورش گفت: در سخنرانی آتی‌ام خطاب به ملت در سپتامبر آینده بسته جدید اصلاحات سیاسی را ارائه خواهم کرد که براساس مذاکرات سازنده گسترده با ملت و کارشناسان تنظیم خواهد شد.

او اشاره کرد: قزاقستان به روند خود به سمت مدرن‌سازی سیاسی ادامه می‌دهد، این موضع اصلی من است.

توکایف تاکید کرد: در کل تغییر روابط بین دولت و جامعه به تاخیر افتاده است از این رو، ما نیاز شکل جدیدی از دوره اجتماعی داریم.

رئیس‌جمهوری قزاقستان همچنین امروز به دولت دستور داد صندوق اجتماعی عمومی تاسیس کند و اشاره کرد، شرکت‌های بزرگ در این صندوق مشارکت خواهند کرد.

توکایف در مقابل اعضای پارلمان گفت: دستور دادم صندوق اجتماعی عمومی تاسیس شود تا به حل مشکلات واقعی در زمینه نظارت بهداشت، آموزش، حمایت اجتماعی بپردازد به عنوان مثال این صندوق به کودکان مبتلا به بیماری‌های نادر کمک خواهد کرد. ما تاسیسات ورزشی برای کودکان در شهرها و محله‌ها و روستاها خواهیم ساخت، به کودکان بااستعداد کمک خواهیم کرد، همچنین به شهر آلماتی کمک می‌کنیم تا از بحران وحشتناک عبور کند.

او اشاره کرد، مبالغی به این صندوق در جهت حمایت از خانواده‌ها، افسران پلیس و نظامیانی که در حوادث اخیر کشته شدند، پرداخت خواهد شد.

توکایف خاطرنشان کرد: شرکت‌های بزرگ کمک‌های بیشتر به این صندوق خواهند کرد، به لطف نظربایف مجموعه‌ای از شرکت‌ها و افراد ثروتمند در کشور داریم و زمان کمک به مردم به شکل برنامه‌ریزی شده و منظم فرا رسیده است.

ظرف روزهای گذشته چندین ساختمان دولتی در شهرهای مختلف قزاقستان برای مدت کوتاهی به دست معترضان ضد دولتی افتاد و آتش‌سوزی‌هایی رخ داد. جرقه این اعتراضات با افزایش بهای سوخت زده شد که به خشونت کشید. همچنین به نیروهای امنیتی دستور شلیک داده شد تا اعتراضات را سرکوب کنند.

مقامات قزاقستان تقصیر این خشونت را به گردن “افراطگرایانی” از جمله “شبه‌نظامیان اسلامگرای آموزش‌دیده در خارج” می‌اندازند. مقام‌های قزاقستان همچنین از بلوک نظامی تحت امر روسیه خواستند تا نیرو اعزام کند و دولت آن گفته است که این نیروها برای حفاظت از سایت‌های استراتژیک مستقر شدند، اقدامی که ایالات متحده آن را زیر سوال برد.