ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 11.01.2022, 14:09

آمریکا: روسیه با بازگرداندن سربازانش به پادگان‌ها


قائم مقام وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۹ دی با معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌و‌گو کرد. جلسهٔ دوشنبه، ۱۹ دی، میان وندی شرمن، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در ژنو نشستی مقدماتی برای کاهش تنش میان دو کشور بود.

وندی شرمن پس از یک جلسه هشت ساعته با حضور اعضای متعدد در هیات‌های دو طرف به خبرنگاران گفت که او صراحتا با برخی پیشنهادهای روسیه مخالفت کرده است.

یکی از این پیشنهادهای مسکو بستن درهای ورود به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به روی متقاضیان جدید برای پیوستن به این بلوک نظامی بود.

از سوی دیگر ریابکوف گفته است که او علل نگرانی‌های مسکو در این زمینه را به تفصیل توضیح داد.

در واکنش به خواسته دیگری از سوی مسکو ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز گفت واشنگتن «در را به روی کشورهای مستقلی که می‌خواهند با آمریکا همکاری داشته باشند نخواهد بست.»

پرایس پیشنهادهای آمریکا را به نفع هر دو کشور و برای بهبود ثبات اسراتژیک خواند.

دیپلمات روس پس از پایان مذاکرات به خبرنگاران گفت که غرب نباید از حضور نظامی روسیه در حاشیه مرزهای اوکراین نگران باشد، طرف آمریکایی اعلام کرد روسیه می‌تواند با بازگرداندن سربازانش به پادگان‌ها حسن نیت خود را ثابت کند.

آمریکا همچنین پیشنهاد داده است که حاضر است در خصوص وسعت و ابعاد مانورهای نظامی واشنگتن با کشورهای دیگر و بهبود شفافیت در این زمینه با مسکو به گفتگو بپردازد. قرار است وندی شرمن به بروکسل برود و مقامات ناتو و اتحادیه اروپا را پیش از نشست‌های آنها با روسیه در جریان گفت‌و‌گوها با همتای روس خود بگذارد.