ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 25.11.2021, 11:08

حمله نیروهای یگان ویژه به کشاورزان در بستر زاینده‌رود


همزمان با انتشار فیلم‌هایی از حمله نیروهای یگان ویژه به کشاورزان اصفهانی و آتش زدن چادرهای آنها در بستر زاینده‌رود، وزیر کشور نیز اعتراضات اخیر به مدیریت آب را به «تفرقه‌افکنی دشمن» نسبت داد.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده، نیروهای انتظامی و امنیتی بامداد پنجشنبه به کشاورزان متحصن در بستر زاینده‌رود یورش برده و چادرهای آنها را آتش زدند.

در این ویدیوها یکی از فرماندهان نیروی انتظامی از کشاورزان می‌خواهد که محل را ترک کنند و تعدادی از کشاورزان نیز از شلیک گاز اشک‌آور و آتش زدن چادرها توسط ماموران یگاه ویژه خبر می‌دهند.

دور جدید اعتراض کشاورزان به عدم تامین حق‌آبه استان و خشک شدن زاینده‌رود از روز دوشنبه ۱۷ آبان با تجمع مقابل شرکت آب منطقه‌ای و صداوسیمای اصفهان آغاز شد و از روز ۱۸ آبان بر بستر خشک زاینده‌رود ادامه یافته است.

در این مدت شماری از کشاورزان در بستر خشک زاینده‌رود چادر زدند و انبوهی از مردم از آنان حمایت کردند.

مقامات دولت، از جمله محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی، وعده داده‌اند که مشکل آب کشاورزان حل خواهد شد.

از روز ۳۰ آبان نیز گروهی از مردم معترض به پروژه‌های انتقال آب در شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری تجمع کردند.

احمد وحیدی، وزیر کشور که روز پنجشنبه برای شرکت در مراسم معارفه استاندار جدید این استان به شهرکرد سفر کرده بود گفت: «نباید اجازه دهیم دشمن از موضوع کمبود آب در جهت اهداف خود استفاده کند.

او اضافه کرد: «دشمن هر بار از طریق ایجاد اختلال سعی دارد نمک روی زخم مردم بپاشد و با اقداماتی مثل هک کردن پمپ بنزین و شرکت هواپیمایی سعی در فشار وارد کردن به مردم است.»

در همین حال محمدعلی نکونام، امام جمعه شهرکرد، گفت: «مدیریت آب باید در دست نظام و دولت باشد. اینکه مدیریت آب را به دست مردم می‌سپارید کار غلطی است.»

او اضافه کرد: «باید مدیریت آب با امانت توسط دولت شکل گیرد اما متاسفانه در گذشته مدیریت به دست لابی گری‌ها و قدرت‌ها بوده است که حالا شاهد چنین چالش‌هایی در بین مردم هستیم.»

در سال های گذشته مردم استان چهارمحال و بختیاری بارها در اعتراض به پروژه‌های انتقال آب از این استان به اصفهان، از جمله طرح تونل کوهرنگ ۳، تجمعاتی برگزار کرده‌اند.

در مقابل، نمایندگان اصفهان در مجلس و گروهی از کشاورزان این استان خواستار تکمیل سریع‌تر این پروژه‌ها شده‌اند.

ایران اینترنشنال