ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sun, 21.11.2021, 12:29

اخراج دستکم ۱۰۰ کارگر مجتمع معدن طلای آق دره


برخی منابع خبری در مجتمع معدن طلای آق دره از پایان کار دست‌کم ۱۰۰ نفر از کارگران واحد استخراج این واحد معدنی خبر می‌دهند.

منابع کارگری به خبرنگار ایلنا گفتند: از صبح فردا (یکم آذر ماه) دست کم ۱۰۰ کارگر شاغل در بخش استخراج معدن طلای آق دره اجازه ورود به این واحد معدنی را ندارند و به دلیل فصلی بودن کار خود، بیکار می‌شوند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که آن‌ها در بهار هر سال فعالیت خود را در معدن آق‌دره شروع کرده و تا شروع سرمای فصل زمستان به همکاری خود با این واحد معدنی ادامه می‌دهند.

آن‌ها با یادآوری اینکه تعدیل‌شدگان تا ۱۵ سال سابقه کار دارند، افزودند: استدلال کارفرما این است که سرمای فصل زمستان مانع فعالیت استخراج و کار کارگران فصلی می‌شود به همین دلیل به قرارداد کاری آن‌ها خاتمه می‌دهد و این در حالی است که معادن دیگری در نزدیکی معدن زرکان تکاب (آق دره) وجود دارند که کارگرانشان فصلی نیستند و به صورت چهار فصل کار می‌کنند.

او گفت: جدا از این ۱۰۰ کارگر، شمار دیگری از کارگران که تعدادشان بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ نفر می‌رسد پایان آذر ماه تعدیل می‌شوند و زمان بازگشت به کار این تعداد کارگر فصلی بهار سال بعد است اما هیچ تضمینی برای بازگشت به کار این کارگران از سوی پیمانکار بعد از ایام بیکاری وجود ندارد.

به گفته وی، معدن طلای آق دره جزو چند معدن مهم استخراج طلا در کشور است به همین علت انتظار داریم مسئولان پیگیر مشکلاتمان باشند تا هیچ یک از کارگران این معدن اخراج یا بیکار نشوند.

وی در ادامه افزود: حدود ۵۰۰ کارگر شاغل در این معدن با شروع فصل سرما هر ماه منتظرند که اسامی‌شان در لیست «تعدیلی‌ها» باشد بنابراین همواره حس اضطراب دائمی و ترس از بیکاری همیشه با این کارگران همراه بوده و باعث کاهش بهره‌وریشان شده است.

این کارگر با بیان اینکه در جلسه امروز که در شرکت برگزار می‌شود اسامی کارگران تعدیلی مشخص می‌شود، در ادامه گفت: هر سال در فصل زمستان حدودا ۶۰ درصد از کارگران تعدیل می‌شوند و کارگرانی که باقی می‌مانند بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ نفر هستند که به کار نگهبانی، تجهیز و نگهداری ماشین آلات، راهداری و برخی در واحد اداری شرکت پویا زرکان تکاب در مقام کارفرمای معدن طلای آق‌دره مشغول به کار می‌شوند.

او گفت: معدن طلای آق دره در ۲۵ کیلومتری شهرستان تکاب در منطقه سردسیر آذربایجان غربی قرار دارد اما هنوز سرمای هوای امسال آنقدر شدید نیست که امکان فعالیت کارگران متوقف شود.