ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 06.04.2021, 21:43

ابوالفضل امان‌الله، عکاس ورزشی از زندان آزاد شد


«ابوالفضل امان‌الله»، عکاس شناخته شده ورزشی غروب ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ از زندان تهران بزرگ (فشافویه) آزاد شد. این عکاس یک روز قبل، در تاریخ ۱۶ فروردین ماه برای اجرای حکم ۹۵ روز حبس خود به زندان منتقل شده بود.

ابوالفضل امان‌الله از سوی قاضی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، به ۹۵ روز حبس محکوم شده است.

روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین انتقال او به زندان برای اجرای حکم با انتقادهای فراوانی از سوی همکارانش و کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

ابوالفضل امان‌الله اواخر سال ۱۳۹۷ به عنوان مشاور ارتباطات و رسانه مدیرعامل باشگاه «پرسپولیس» انتخاب شده بود‌. او از همان زمان درگیر پرونده‌ قضایی به دلیل برخی از پست‌های اینستاگرامی خود شد. در نهایت هم به دلیل همین پرونده، به اتهام تبلیغ علیه نظام، به زندان محکومش کردند.

امان‌الله که تعداد زیادی از مهم‌ترین عکس‌های ورزشی دو دهه اخیر ایران از کارهای او است و یک دوره نیز عضو هیات‌رییسه «انجمن ورزشی‌‌نویسان ایران» بوده است، بیش از دو دهه سابقه عکاسی ورزشی دارد.

عکاسی در چهار دوره جام جهانی، رقابت‌های المپیک، مسابقات آسیایی و جام ملت‌های آسیا بخشی از سوابق حرفه‌ای عکاس پیشین روزنامه‌های «گل» و «نود» است.

طی سال‌های اخیر و با افزایش حضور نیروهای سپاه پاسداران در اتاق‌های مدیریتی فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی و همین‌طور گسترش قدرت شرکت‌هایی که به عنوان اسپانسر‌های ورزشی زیر نظر نهادهای امنیتی اداره می‌شوند، فشار بر خبرنگاران و عکاسان ورزشی نیز افزایش یافته است.