ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sun, 31.03.2024, 13:55

رهبر اپوزیسیون اسرائیل خواهان تغییر دولت از طریق انتخابات زودهنگام شد


یایر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، وزرای دولت این کشور را به حمله لفظی علیه خانواده‌های گروگان‌های باقیمانده در غزه متهم کرد و خواستار تغییر دولت از طریق برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

لاپید روز یکشنبه در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «وزرای دولت یکی پس از دیگری صبح امروز روی آنتن رفتند و به خانواده‌های گروگان‌ها حمله کردند.»

او افزود: «زنان جوان، افراد مسن، کودکان در دوران شما ربوده شدند. نیم‌سال است که آنها را به خانه نمی‌آورید و بعد خانواده‌های آنها را مقصر می‌دانید؟»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل همچنین خواستار برگزاری فوری انتخابات پارلمانی شد.

در جریان حمله ناگهانی و مرگبار حماس به جنوب اسرائیل، علاوه بر کشته شدن هزار و دویست نفر، حدود ۲۴۰ نفر نیز به گروگان گرفته شدند.

در این مدت ده‌ها گروگان آزاد و تعدادی نیز کشته شدند و هنوز با وجود تلاش‌ها برای مذاکرات آتش‌بس در غزه، گروگان‌های باقیمانده آزاد نشده‌اند.

خانواده گروگان‌ها و حامیان آنان هر هفته در تل‌آویو تظاهرات می‌کنند و شامگاه شنبه نیز این تظاهرات ادامه داشت.

معترضان روز یکشنبه نیز در نزدیکی پارلمان اسرائیل تجمع خواهند کرد و لاپید قرار است در این تظاهرات سخنرانی کند.

شبکه خبری القاهره مصر روز شنبه به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد که مذاکرات آتش‌بس میان اسرائیل و حماس روز یکشنبه در قاهره از سر گرفته می‌شود.

یک مقام اسرائیلی به رویترز گفت که اسرائیل روز یکشنبه هیاتی را به قاهره می‌فرستد.

با این حال یک مقام حماس به رویترز گفت که این گروه منتظر خواهد ماند تا ابتدا از مقام‌های قاهره در مورد نتیجه مذاکراتشان با اسرائیل مطلع شود.

پیشتر گزارش‌هایی درباره طرح آتش‌بس شش هفته‌ای در غزه در ازای آزادی ۴۰ گروگان از ۱۳۰ گروگانی که هنوز به دست گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در غزه نگهداری می‌شوند، منتشر شده است.

حماس تلاش کرده تا از هرگونه توافقی برای پایان دادن کامل به جنگ و عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی انجام دهد.

اسرائیل این موضوع را رد کرده و گفته که در نهایت تلاش‌ها برای از بین بردن حکومت و توانایی‌های نظامی حماس در غزه را از سر خواهد گرفت.


ایران اینترنشنال