ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sat, 30.03.2024, 8:39

مخالفت با بازگرداندن اجباری پناه‌جویان ایرانی به این کشور


تصمیم دولت آلمان برای اخراج احسان پناه‌جوی آلمانی ساکن ایالت بایرن به ایران، واکنش فعالان حقوق بشر ایرانی را در روزهای گذشته برانگیخت. دولت آلمان تصمیم داشت احسان را از طریق فرودگاه فرانکفورت به ایران اخراج کند.

احسان پس از بازداشت و چند روز نگهداری در بازداشتگاه روز ۲۸ ماه مارچ به فرودگاه فرانکفورت منتقل شد. او که راننده آمازون است دارای اقامت تحمل (دولدونگ) در کشور آلمان بوده، اما برای ادغام تلاش کرده و همه هزینه‌های خود را پرداخت می‌کند.

این پناه‌جوی ایرانی در مورد بازداشت خود گفته پلیس بدون اطلاع قبلی او را درحالی‌که از محل کار به خانه رسیده بود، بازداشت کرده و چند روز بعد به فرودگاه شهر فرانکفورت برای انتقال به ایران برده است.

تعدادی از فعالان پناهندگی در آلمان پس از انتشار خبر تصمیم دولت آلمان برای اخراج احسان، به فرودگاه شهر فرانکفورت آمده و در اعتراض به اخراج او پلاکاردهای «ایران کشور امنی نیست» را دست گرفته و  خصوصا در جلوی باجه های  شرکت هواپیمایی  مسافربری خطوط لوفت هانزا  به این تصمیم اعتراض کردند.

در نهایت احسان درحالی‌که پلیس او را به داخل هواپیما  مسافری لوفت هانزا هدایت کرده بود، موفق شد از هواپیما با ریسک  به جان  خویش در یک حرکت  دراماتیک  و خطرناک پیاده شود. او در جریان انقلاب زن، زندگی، آزادی علیه سرکوب مردم ایران در تظاهرات گسترده ایرانیان خارج از کشور شرکت کرده و علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار داده است.

جان احسان مانند هزاران ایرانی پناهنده به‌عنوان مخالف جمهوری اسلامی در خطر است و بازگرداندن او به این کشور، با وجود سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت، جان او را به مخاطره می‌اندازد.

این در حالی است که پیکر بی‌جان سارا تبریزیان زن بیست‌ساله ایرانی منتقد جمهوری اسلامی که ۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ وزارت اطلاعات او را احضار کرده بود، یک روز بعد در خانه او پیدا شده است. او یکی از ده‌ها منتقد و مخالف جمهوری اسلامی بوده که طی ماه‌های گذشته پس از بازداشت و احضار به دستگاه‌های امنیتی، جان خود را به شکل مشکوکی ازدست‌داده است.

احسان جوان ایرانی که قرار بود به ایران بازگردانده شود، با اشاره به این وضع تأکید دارد، او هم در صورت بازگشت به ایران یکی از قربانیان جمهوری اسلامی خواهد بود.

نگارنده به‌خصوص طی دو سال گذشته بارها با نامه‌نگاری‌های متعدد، به مقام‌های دولت آلمان یادآور شده، شرایط ایران به‌خصوص برای جوانان و زنان مخالف قوانین سرکوبگرانه، بسیار ناامن است.

در بیانیه‌های مختلف و طی دیدار با مقام‌های عالی حقوق بشری دولت آلمان همچنین تأکید شده، باید برنامه بازگرداندن پناه‌جویان ایرانی به این کشور در شرایط فعلی متوقف شود.

با وجود اطلاع مقام‌های عالی دولت آلمان از شرایط فعلی، در چند روز گذشته این چهارمین مورد است که شهروندان پناهنده ایرانی برای بازگردانده شدن به این کشور از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.

در این حال تنها راه کار برای مقابله با این وضع، هماهنگی گروه‌های حقوق‌بشری در آلمان برای اعتراض به بازگرداندن پناهندگان ایرانی به این کشور است.

احسان روز ۲۸ مارچ می‌توانست در صورت بازگردانده شدن به ایران، یکی دیگر از ده‌ها شهروند جوانی باشد که به جرم مخالفت با جمهوری اسلامی، نهادهای امنیتی آن‌ها را بازداشت کرده‌اند و از سرنوشتشان خبری در دست نیست.

بهروز اسدی فعال حقوق بشر
شنبه ۳۰ مارس ۲۰۲۴