ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Fri, 29.03.2024, 19:59

خشم رسانه‌های حکومتی از انتشار تصاویر سفیر ایران در باکو، کنار یک زن خبرنگار


خبرگزاری تسنیم از قول یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه، ماموریت سفیر تهران در باکو را پایان یافته خواند. انتشار ویدیوی مصاحبه عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان با یک زن خبرنگار، واکنش منفی برخی رسانه‌های وابسته به حکومت در ایران را به دنبال داشت.

این رسانه‌ها نوع پوشش خبرنگار زن باکو تی‌وی را «توهین به ارزش‌های جمهوری اسلامی» خواندند و خواهان استعفای موسوی شدند.

تسنیم ساعاتی پس از انتشار درخواست استعفای موسوی، از قول منبع آگاه خود نوشت: «در چارچوب توافقات موجود، سفیر جدید کشورمان به باکو‌ اعزام خواهد شد.»

به گفته این منبع، ماموریت موسوی در باکو پایان یافته است.

پس از انتشار تصاویر مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی در باکو با خبرنگار زن باکو تی‌وی، رسانه‌های وابسته به اصولگرایان تندرو و سپاه پاسداران این مصاحبه را «اقدام عجیب سفیر ایران در باکو» خواندند و خواستار استعفای او شدند.

تسنیم روز پنج‌شنبه ۹ فروردين نوشت از آن‌جا که این گفت‌وگو در داخل سفارت ایران در باکو صورت گرفته، مسئولان سفارت‌ باید «آداب ایران اسلامی» را رعایت می‌کردند.

این خبرگزاری افزود: «خبرنگار خانم، بدون حجاب و بدتر از آن، با ظاهری حتی پایین‌تر از پوشش عرفی رسمی خانم‌ها در کشورهایی که رعایت حجاب الزام قانونی نیست، در این گفت‌وگو ظاهر شده است.»

بر اساس تصاویری که از این گفت‌وگو منتشر شده، عباس موسوی در محل سفارت ایران در آذربایجان و زیر عکس‌های روح‌الله خمینی، علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی ایستاده و خبرنگار زنی که کنار او قرار دارد، بدون روسری و با دامن است.

این گفت‌وگو پیش از عید نوروز انجام شده است.

پیش‌ از این مقام‌های جمهوری اسلامی اغلب خبرنگاران خارجی را که قصد داشتند با آنان مصاحبه کنند وادار به پوشیدن روسری کرده‌اند.

در روزهای آغازین خیزش «زن، زندگی، آزادی»، کریستین امان‌پور، خبرنگار سی‌ان‌ان در توییتر (سابق) نوشت قرار بوده با ابراهیم رئیسی در آمریکا مصاحبه کند اما او برای مصاحبه حاضر نشده است

به گفته امان‌پور، دستیار رئیسی با اشاره به «وضع ایران» به او گفته بوده رییس دولت از او می‌خواهد به دلیل محرم و صفر روسری سر کند و چون او نپذیرفته، نهایتا مصاحبه لغو شده است.

تسنیم درباره مصاحبه موسوی با این خبرنگار زن آذربایجانی نوشت حجاب نداشتن او «نوعی اهانت» به جمهوری اسلامی بود.

درخواست این رسانه سپاه برای کناره‌گیری موسوی در حالی است که اسفند ۱۴۰۰، محسن بهاروند، سفیر وقت ایران در لندن، پس از حضور زنان بدون حجاب اجباری در یک مهمانی سفارت، برکنار و به تهران فراخوانده شد.

تسنیم افزود مصاحبه موسوی «ایرادات فراوان محتوایی» هم داشته و او «سوالات جهت‌دار و مشکل‌دار خبرنگار» را ضعیف جواب داده است.

این خبرگزاری اشاره‌ای به موضوعات مطرح شده در این مصاحبه نکرد اما پیش از عید نوروز، رسانه‌ها گزارش دادند موسوی به باکو تی‌وی اعلام کرده است به‌زودی فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران از سر گرفته خواهد شد.

روابط تهران و باکو در سال‌های اخیر به دلیل نزدیکی اسرائیل به آذربایجان و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های شیعی مخالف الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان، پر‌تنش شده است.

این تنش‌ها با اعلام رسمی خبر افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل در فروردین سال گذشته تشدید شد.

در بهمن ۱۴۰۱، سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هدف حمله‌ای مسلحانه قرار گرفت که بر اثر آن رییس تیم حفاظت این سفارت‌خانه که شهروند جمهوری آذربایجان بود کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

روابط تهران و باکو پیش از حمله به سفارت این کشور نیز به دلیل حمایت تهران از ارمنستان در درگیری میان این کشور و آذربایجان پرتنش بوده و دو کشور بارها از دستگیری جاسوسان یکدیگر در خاک خود خبر داده‌اند.

ایران اینترنشنال