ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 27.03.2024, 19:12

پلیس ضارب مهران سماک بار دیگر در دادگاه نظامی به قصاص محکوم شد


وکیل خانواده مهران سماک به «شبکه شرق» گفته‌ است که دادگاهی در قزوین فرمانده پیشین نیروی انتظامی بندر انزلی را به اتهام «قتل عمد» به «قصاص» محکوم کرده است. جعفر جوانمردی متهم اصلی این پرونده بود.

مهران سماک، ۲۷ ساله که در شادی‌های پس از باخت تیم ملی فوتبال ایران به آمریکا در جام جهانی قطر، در خودرویش بوق زده بود، بر اثر شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

اکنون مجید احمدی، وکیل خانواده مهران سماک می‌گوید «این سومین بار» است که یک دادگاه نظامی به عنوان دادگاه «تخصصی»، حکم قتل عمد و مجازات قصاص برای متهم پرونده صادر کرده است.

دادگاه نظامی یک گیلان هم قبلا حکم قصاص صادر کرده بود اما شعبه ۲۶ دیوان عالی کشور حکم را نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارسال کرد.

اکنون پس از رسیدگی در دادگاه نظامی قزوین، بار دیگر برای متهم پرونده حکم قصاص صادر شده است.

در گزارش شرق به حکم صادره اشاره نشده است اما مجازات قتل عمد در ایران قصاص و اعدام است.

این پرونده، اولین مورد از رسیدگی قضایی به پرونده صدها معترضی است که بر اثر شلیک و حمله مأموران حکومت جمهوری اسلامی ایران کشته شدند.

این در حالی است که بسیاری در رابطه با کشته شدن نیروهای حکومتی در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت یا اعدام شدند.

پیش از این اخباری هم درباره احتمال محاکمه یکی از ماموران منتشر شده بود که متهم به قتل یک معترض است.

محمد جامه بزرگ، متولد ۱۳۴۲ در تویسرکان همدان در ملارد کرج مغازه فرش‌فروشی داشت.

بنابر گزارش‌ها، در دوران اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، نیروهای امنیتی محمد جامه بزرگ را در شب سوم مهرماه در منزل شخصی‌اش به قتل رساندند.

این پرونده هم به دادگاه رفته است و به نوشته وبسایت روزنامه شرق، «قاتل محمد جامه بزرگ، بر اساس آنچه بازپرس در پرونده قید کرده، کارمند رسمی یکی از نهادهای نظامی» است.

کشته شدن مهران سماک بازتابی گسترده در بین کاربران شبکه های اجتماعی داشته است.

معترضان ایرانی پس از باخت تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در برابر ایالات متحده و حذف از جام جهانی قطر، به طور گسترده به خیابان ها آمده بودند.

اعتراض‌ها به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، در آخرین روزهای شهریور ۱۴۰۱ آغاز شد و در آنها صدها تن از معترضان به ضرب گلوله کشته شدند.

بی‌بی‌سی