ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 25.05.2023, 10:19

محاکمه دانشمند موشک مافوق صوت روسیه به اتهام خیانت


دادگاهی در روسیه هفته آینده یک دانشمند موشکی مافوق صوت روسی را به اتهام “خیانت” محاکمه خواهد کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، “آناتولی ماسلوف” ۷۶ ساله و ۲ همکار او از موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ (ITAM) متهم به خیانت شده اند.

“ماسلوف” اولین نفر از ۳ دانشمند موشکی مافوق صوت روسی که به ظن خیانت دستگیر شده، هفته آینده در پرونده ای “فوق محرمانه” که منابع می گویند شامل اتهام خیانت و فروش اسرار موشک های مافوق صوت روسی به چین است، محاکمه می شود.

دادگاه روز چهارشنبه در وب سایت خود اعلام کرد که جلسه محاکمه پرونده آناتولی ماسلوف در روز اول ژوئن در دادگاه شهر سن پترزبورگ برگزار خواهد شد.

ماسلوف و ۲ همکارش در موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ همگی در یک سال گذشته دستگیر شدند.

این سه نفر متخصص در موشک های مافوق صوت هستند - حوزه ای که برای توسعه نسل بعدی موشک های روسیه که قادر به پرواز با سرعت ۱۰ برابر صوت هستند، اهمیت کلیدی دارد.

دادگاه گفته که به دلیل ماهیت “فوق محرمانه” بودن این پرونده، روند محاکمه غیرعلنی خواهد بود.

کاخ کرملین پیشتر گفته بود که مظنونان با “اتهامات بسیار جدی” روبرو هستند، اگرچه جزئیات اتهامات آنها طبقه بندی شده است.

پورتال خبری شهر علمی در سیبری که آنها در آن مستقر بودند، گفته که ماسلوف مظنون به انتقال اسرار موشک های مافوق صوت روسیه به چین است.

دو منبع به خبرگزاری رویترز گفتند که مظنون دیگر الکساندر شیپلیوک ۵۶ ساله، مدیر ITAM، مظنون به انتقال اسرار به چین در کنفرانسی در سال ۲۰۱۷ است.

آنها گفتند که او این اتهام را رد می کند و می گوید اطلاعات مورد بحث در آن کنفرانس همگی در اینترنت و در دسترس عموم است.

موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ  روسیه پیوندهای بین المللی گسترده ای دارد و در وب سایت خود می گوید که به عنوان بخشی از مجتمع نظامی- صنعتی روسیه ثبت شده است.

ماسلوف در ژوئن سال گذشته در نووسیبیرسک، بزرگترین شهر سیبری دستگیر شد. بلافاصله پس از آن او را به زندان “لِفورتوو” در مسکو، یک سایت بازجویی سابق سازمان اطلاعات شوروی سابق (کی جی بی) فرستادند.

“اولگا دینزه” وکیل ماسلوف به رویترز گفته که موکلش در سن پترزبورگ و در زندان سرویس امنیتی ” اف اس بی” روسیه در خیابان شالرنایا، جایی که بسیاری از ناراضیان شوروی سابق از سوی “کی جی بی” حبس می شدند، نگهداری می شود.

او از اظهار نظر بیشتر در مورد این پرونده خودداری کرد و گفت که “وضعیت بسیار دشوار است.”

ماسلوف و دو مظنون دیگر این پرونده “شیپلیوک” و سومین فرد دستگیر شده” والری زوگینتسف” هفته گذشته نامه ای سرگشاده در دفاع از خود منتشر کردند و هشدار دادند که این پیگرد قانونی به روند پیشرفت علمی روسیه آسیب می رساند.

ماه گذشته پارلمان روسیه به افزایش حداکثر مجازات برای جرم ” خیانت” به حبس ابد رای داد. حداکثر مجازات قبلی ۲۰ سال زندان بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به سوالی درباره اتهاماتی که کارشناسان ITAM با آن‌ها روبرو هستند و همچنین پرونده‌های خیانت قبلی مرتبط با چین، گفت که سرویس‌های امنیتی کشورش مراقب موارد احتمالی مربوط به خیانت به کشور هستند.

روسیه در حالی ۳ دانشمند موشکی خود را به اتهام خیانت و انتقال اسرار نظامی به چین محاکمه می کند، که در ماه های گذشته و پس از آغاز جنگ اوکراین، نزدیک ترین روابط سیاسی و اقتصادی را با چین داشته و از این کشور انتظار کمک برای مقابله با غرب و ناتو در اوکراین را دارد.

وزارت خارجه چین در واکنش به دستگیری و محاکمه دانشمندان روسی به اتهام انتقال اسرار نظامی روسیه به این کشور موضع شفافی نگرفته و تنها در یک موضع گیری کلی گفته روابط پکن و مسکو مبتنی برعدم تعهد، عدم رویارویی و عدم هدف قرار دادن اشخاص ثالث است و ماهیت این رابطه اساسا با آنچه که برخی از ائتلاف‌های نظامی و اطلاعاتی بر اساس ذهنیت خود در جنگ سرد کنار هم قرار داده‌اند، متفاوت است.

روسیه خود را نخستین کشور از نظر فناوری تولید موشک های مافوق صوت می داند.