ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 22.11.2022, 14:41

سخنگوی قوه قضائیه: ۴۰ نفر از اتباع خارجی نیز بازداشت شده‌اند


مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز خود دربار بازداشت شدگان طی اعتراضات اخیر این کشور گفت: ۴۰ نفر از اتباع خارجی نیز بازداشت شده‌اند.

ستایشی با اشاره به محاکمه دو شهروند فرانسوی که بهار سالجاری پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند، اظهار کرد: دو جاسوس فرانسوی بازداشت شده هنوز در بازداشت هستند و پرونده شان در مرحله تصمیم نهایی است و اتهام‌شان اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور بود که اتهام جاسوسی هم به آن اضافه شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران تصریح کرد: ۴۰ نفر دیگر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر دخیل و حتی برخی از آن‌ها در میدان و کف خیابان بودند، بازداشت شده‌اند و مطابق قوانین داخلی کشور ما طبق شرایط قانون مجازات اسلامی محاکمه خواهند شد.

وی همچنین درباره روند محاکمه بازداشت شدگان در اعتراضات دو ماه اخیر توضیح داد: در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تاکنون یکهزار و ۱۱۸ فقره پرونده به صدور کیفرخواست منتج شده و در جریان رسیدگی قرار دارد. تاکنون در کل کشور نیز تعداد ۲ هزار و ۴۳۲ فقره پرونده نیز منتج به صدور رأی بدوی اعم از محکومیت و برائت شده است.

مسعودی ستایشی در بخش دیگری از سخنان خود به احضار و بازداشت بازیگران، هنرمندان و ورزشکاران حامی معترضین اشاره کرد و افزود: این افراد به ظاهر شاخص صحبت‌هایی می‌کنند که جامعه را تحریک می‌کنند تا عده‌ای که غفلت دارند به کف خیابان بیایند. کسانی که سخن بیهوده و غیر مستند بگویند، قطعاً دستگاه قضایی با آنها برخورد می‌کند.