ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 03.08.2022, 15:19

قتل یک زن توسط همسر سابقش با انگیزه ناموسی در تهران


زن جوانی در تهران با انگیزه ناموسی توسط همسر سابقش به قتل رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، بر اساس این گزارش، حدود یک هفته قبل مردی با مراجعه به پلیس آگاهی غرب استان تهران از ناپدید شدن خواهرش خبر داد و گفت: “خواهرم مدتی قبل خواهرم از همسرش طلاق گرفت و تنها زندگی می‌کرد. ما تا چند روز قبل با او در ارتباط بودیم تا اینکه یکدفعه ناپدید شده و به تلفن‌هایش هم جواب نمی‌دهد.”

به دنبال شکایت او تحقیقات پلیسی آغاز شد و از آنجا که همسر سابق وی نیز به شهرستان محل زندگی پدرش رفته بود با این احتمال که وی از سرنوشت زن جوان باخبر باشد او را به اداره آگاهی احضارکردند. مرد ۳۴ ساله وقتی مقابل کارآگاهان پلیس قرار گرفت ناگهان به قتل همسر سابقش اعتراف کرد و گفت: من همسرم را کشتم و جسدش را در بیابان دفن کردم.

وی درباره انگیزه‌اش از این اقدام گفت: “ما اهل یکی از شهرهای آذربایجان‌شرقی بودیم، وقتی هنوز ۱۸ سالم هم نشده بود به خواستگاری دختر همسایه رفتیم و با او ازدواج کردم. مدتی در شهر خودمان زندگی کردیم تا اینکه به خاطر بیکاری و مشکلات زندگی تصمیم گرفتیم به استان تهران بیاییم. تازه زندگی‌مان داشت سرو سامان می‌گرفت که متوجه تغییراتی در رفتار همسرم شدم؛ او مدام سرش در گوشی تلفن همراهش بود و به من بی‌توجهی می‌کرد. کم‌کم به رفتارش مشکوک شدم و وقتی بیشتر پیگیری کردم متوجه شدم با پسر جوانی ارتباط پنهانی دارد. وقتی به این ماجرا پی بردم انگار دنیا روی سرم خراب شد. بعد از کلی دعوا و درگیری به اصرار همسرم از هم جدا شدیم.”

مرد جوان ادامه داد: “بعد از طلاق به خاطر علاقه زیادی که به همسرم داشتم و همچنین به خاطر بچه‌هایمان تصمیم گرفتیم دوباره با هم ازدواج کنیم. تا چند هفته‌، ارتباط خیلی خوبی با هم داشتیم تا اینکه یک روز برای صحبت کرد بیرون رفتیم، داخل خودرو گرم صحبت بودیم که همسرم گفت حالش خوب نیست و سرش را روی صندلی گذاشت تا کمی بخوابد. در همین موقع بی‌اختیار گوشی تلفن همراهش را برداشتم؛ وقتی وارد قسمت عکس‌ها شدم با دیدن چند عکس و فیلم از همسرم چنان عصبانی شدم و کنترل رفتارم را از دست دادم. سپس با چاقویی که در خودرو داشتم او را به قتل رساندم بعد هم جسدش را در بیابان دفن کردم.”

متهم گفت: “بعد از کشتن همسرم با خوردن ۱۰۰ قرص خودکشی کردم، اما وقتی چشم باز کردم در بیمارستان بودم و از مرگ نجاتم داده بودند.”

پس از اعترافات متهم، به دستور بازپرس جنایی وی بازداشت شد و به همراه کارآگاهان جنایی به محل دفن جسد رفته و به این ترتیب جسد زن جوان پیدا شد. سپس متهم برای تحقیقات بیشتر در اختیار مراجع قضایی قرار گرفت.

جنایت‌های ناموسی یا قتل ناموسی به ارتکاب خشونت و اغلب قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌شود.
این زنان به علت «ننگین کردن شرافت خانواده خود» مجازات می‌شوند. این ننگ موارد گوناگونی را شامل می‌شود از جمله خودداری از ازدواج اجباری، قربانی یک تجاوز جنسی بودن، طلاق گرفتن (حتی از یک شوهر ناشایست)، رابطه با جنس مخالف، یا ارتکاب زنا. برای اینکه فردی قربانی جنایت‌های ناموسی شود، فقط اینکه گمان برده شود او آبروی خانواده را بر باد داده است کافی‌ست.

در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند.