پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 24.01.2022, 15:07

ناتو حضور نظامی خود را در شرق اروپا تقویت می‌کند

دویچه وله: پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز دوشنبه ۲۴ ژانویه (چهارم بهمن) اعلام کرد می‌خواهد کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی بیشتری را در شرق اروپا مستقر کند. این تجهیزات به دریای بالتیک و کشورهای عضو مانند لیتوانی و بلغارستان گسیل می‌شوند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بیانیه‌ای از این که متحدان نیروهای بیشتری را برای کمک به ناتو در اختیار قرار می‌دهند استقبال کرد و گفت: «ناتو به تمامی اقدامات لازم برای حفاظت و دفاع از همه متحدان، از جمله تقویت بخش شرقی ائتلاف ادامه خواهد داد».

بر اساس گزارش اشپیگل، کشورهایی مانند دانمارک و اسپانیا نیز در تمهیدات برای حضور قوی‌تر ناتو در شرق اروپا در پی تشدید بحران اوکراین شرکت دارند و آمریکا و فرانسه در حال بررسی آن هستند.

پیشتر نیز نیویورک تایمز خبر داد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی اعزام هزاران سرباز، کشتی جنگی و هواپیمای آمریکایی به کشورهای اروپای شرقی عضو ناتو است. در حال حاضر حداکثر ۵۰۰۰ سرباز برای این کار در نظر گرفته شده است که این عده در صورت بدتر شدن وضعیت، می‌‌تواند تا ۱۰ برابر افزایش یابد.

در همین حال وزارت خارجه بریتانیا صبح دوشنبه اعلام کرد در پاسخ به تهدید فزاینده روسیه، برخی از کارمندان سفارت این کشور و بستگان آنها در کیف پایتخت اوکراین را فراخوانده است. دولت آمریکا پیشتر اعلام کرده بود با توجه به افزایش تنش‌ها در این منطقه از اعضای خانواده دیپلمات‌های خود در اوکراین خواسته است که آنجا را ترک کنند. کیف این اقدام را “احتیاط بیش از حد” خوانده و از آن انتقاد کرده بود.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل نشستی در رابطه با بحران اوکراین برگزار می‌کنند. جپ کوفود، وزیر خارجه دانمارک بر آمادگی اتحادیه اروپا برای تحریم های گسترده علیه روسیه تاکید کرد. او گفت: «شکی نیست که در صورت حمله مجدد روسیه به اوکراین، ما برای تحریم‌های جامع و بی‌سابقه آماده هستیم» و افزود: «روسیه و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین باید بدانند که اگر بخواهند مرزهای خود را در اروپا جابجا کنند، هزینه آن بسیار بسیار بالا خواهد بود.»

با تجمع گسترده نیروهای روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین، در غرب این نگرانی شدت گرفته است که کرملین در حال برنامه ریزی برای حمله به کشور همسایه است. مسکو این موضوع را رد می کند. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022