جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - Friday 22 October 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 11.10.2021, 22:59

فراکسیون صدر بیشترین تعداد کرسی‌ها پارلمان عراق را به دست آورد

بنا به نتایج اولیه اعلام شده از انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق که دهم اکتبر اجرا شد، فراکسیون صدر با کسب ۷۳ کرسی پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع» این فراکسیون که رهبری آن را روحانی شیعه، مقتدی صدر، بر عهده دارد تاکنون با کسب ۷۳ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی پارلمانی در انتخابات این کشور پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جریان صدر پس از اعلام نتایج اولیه مبنی بر کسب ۷۳ کرسی توسط این فراکسیون خود را پیروز انتخابات اعلام کرد.

در همین راستا بنا به اعلام خبرگزاری عراق، مقتدی صدر رهبر این جریان طی اظهاراتی به مبارزه با فساد در این کشور متعهد شد و گفت «هرگز نباید در خارج از چارچوب حکومت دست به سلاح زد.»

همچنین و بنا به نتایج اولیه فراکسیون «تقدم» به رهبری الحلبوسی با کسب ۴۳ کرسی دومین فراکسیون پارلمانی اعلام شده و فراکسیون «حکومت قانونی» با به دست آوردن ۳۷ کرسی در رتبه سوم قرار گرفته است.

از طرفی خبرنگار «العربیه» گزارش داد که حزب دمکرات کردستان موفق شده بیشترین کرسی‌ها را در اقلیم کردستان عراق به دست آورد.

کمیسیون عالی انتخابات عراق دوشنبه اعلام کرد همان‌طور که قول داده بود موفق شده انتخابات شفاف و سالمی را در این کشور برگزار کند.

این کمیسیون تعداد شرکت کنندگان در انتخابات را ۹ میلیون و ۷۷ هزار نفر اعلام و افزود که درصد مشارکت در این انتخابات ۴۱ درصد بوده است. و همچنین تعداد شکایت‌های انتخاباتی را تاکنون بالغ بر ۱۱۹مورد ذکر کرده است.

از سویی و در واکنش به پایین بودن نسبت مشارکت در این انتخابات، هیات نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق «یونامی» این درصد پایین مشارکت را «ناامید کننده» توصیف کرد.

در همین راستا مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق که دوره حکومت او به پایان رسیده است پس از اعلام نتایج اولیه از سوی کمیسیون انتخابات، ضمن عرض تبریک به فراکسیون‌هایی که پارلمان آینده کشورش را تشکیل خواهند داد، گفت او امیدوار است که پارلمان آتی شورایی برای سازندگی حکومت آینده در عراق باشد.

مقتدی صدر: فراکسیون ما دولت را تشکیل می‌دهد

رهبر جریان صدر امروز، دوشنبه متعهد شد به استفاده از سلاح بی‌ضابطه خاتمه داده و به بهبود وضعیت اقتصادی، بهداشتی و آموزشی کشورش بپردازد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، مقتدی، صدر رهبر جریان صدر در سخنرانی خود پس از انتخابات عراق تاکید کرد، فراکسیون صدر بزرگترین فراکسیون برای تشکیل دولت است.

صدر اظهار کرد: از تمام سفارتخانه‌هایی که در امور عراق و تشکیل دولت دخالت نکردند، تشکر می‌کنیم هرگونه دخالتی واکنشی دیپلماتیک یا احتمالا مردمی متناسب با جرم رخ داده به همراه داشته باشد و عراق تنها متعلق به عراقی‌هاست.

رهبر جریان صدر افزود: هرگز اجازه مداخله نخواهیم داد و از این پس باید سلاح در دست دولت باشد و خارج از چارچوب دولت استفاده نشود حتی از جانب کسانی که داعیه مقاومت داشتند.

صدر ادامه داد: زمان آن شده که ملت بدون اشغالگری، بدون شبه نظامیان زندگی کنند و از هیبت دولت کم نشود و عراق، عراق مرجعیت، حکما و چهره‌هاست و ما براساس نصایح آنها عمل می‌کنیم. ما برای وحدت صف عشایر به منظور حمایت از عراق تلاش می‌کنیم و سلاح خارج از چارجوب دولت را حذف می‌کنیم.

او اشاره کرد، از این پس دولت و احزاب تسلطی روی اموال و منابع نخواهند داشت بلکه این اموال و منابع متعلق به ملت خواهد بود و هر فاسدی هر که باشد مواخذه می‌شود. نفت ملت برای ملت است.

صدر قول داد برای افزایش ارزش دینار عراق تلاش خواهد کرد تا به تدریج به سطح ارزهای جهانی برسد. بازسازی، صنعت،‌ تجارت،‌ آموزش، بهداشت مورد توجه و تلاش بیشتر قرار خواهند گرفت و هیچ فرقی بین این استان و آن استان نیست مگر به قدر نیاز و تعداد جمعیت.

صدر بیان کرد، بعث کافر علما را کشت و خون عراقی‌ها را ریخت. اما فساد را با خون خود برمی‌کنیم و ملت در داخل و خارج از عزت برخوردار خواهند شد و ناظر ما خواهند بود.

صدر در پایان گفت، ملت باید فراکسیون بزرگتر را بدون آثار سلاح و بدون ناراحت کردن دیگران جشن بگیرند. امروز روز ملت است و اصلاحات پیروز شد.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021