شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - Saturday 9 December 2023
ايران امروز

iran-emrooz.net | Mon, 20.11.2023, 11:10

آمریکا پیروزی خاویر مایلی در انتخابات آرژانتین را تبریک گفت

ایالات متحده پیروزی خاویر مایلی، رئیس جمهوری منتخب آرژانتین، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور آمریکای جنوبی را تبریک گفت.

به گزارش صدای آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۲۸ آبان با انتشار بیانیه‌ای پیروزی خاویر مایلی، رئیس‌جمهوری منتخب آرژانتین، را تبریک گفت و «مشارکت نیرومند و برگزاری مسالمت‌آمیز رأی‌گیری» را گواهی بر کارایی نهادهای انتخاباتی و دموکراتیک آرژانتین دانست.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز با انتشار توییتی نوشت: «من انتخاب خاویر مایلی را به عنوان رئیس جمهوری آرژانتین و همچنین به مردم آرژانتین به دلیل برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه تبریک می‌گویم. ما مشتاقانه در انتظار ایجاد روابط دوجانبه قوی بر اساس تعهد مشترک‌مان به حقوق بشر، ارزش‌های دموکراتیک، و شفافیت هستیم.»

آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین، روز یکشنبه در پایان دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین، با تایید پیروزی خاویر مایلی، برای انتقال آرام قدرت اعلام آمادگی کرد.

مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهوری اسبق آرژانتین، نیز خاویر مایلی را به دلیل «نشان‌دادن اراده برای پیشرفت و شکوفایی» ستایش کرد.

مردم آرژانتین خشمگین از اقتصاد آسیب‌دیده از تورم سه رقمی، بدهی ده‌ها میلیارد دلاری به صندوق بین‌المللی پول، رکود اقتصادی شدید، و فقر فزاینده، روز یکشنبه به امید اصلاح شرایط خاویر مایلی را به عنوان رئیس جمهوری جدید خود انتخاب کردند.

مایلی که از حمایت رای‌دهندگان و نارضایتی آنها از جریان اصلی سیاسی برخوردار بود، با اختلافی فراتر از حد انتظار و با کسب حدود ۵۶ درصد آرای عمومی به پیروزی رسید.

رئیس‌جمهوری منتخب آرژانتین پس از اعلام نتایج طی سخنانی گفت که دوران «انحطاط به پایان رسیده است و بازگشتی در کار نیست.»

او گفت: «ما مشکلات بزرگی پیش رو داریم: تورم، بی‌کاری و فقر. وضعیت بحرانی است و جایی برای اقدامات ناکارآمد وجود ندارد.» 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023