شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - Saturday 4 December 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 25.11.2021, 10:38

نگرانی ایران از بی‌نیاز شدن عراق به برق آن

میدل‌ایست‌نیوز: «حسین حسین زاده»، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ایران گفت: عراق در سال‌های آینده از برق ایران بی‌نیاز خواهد شد، بنابراین ما باید به فکر تغییر روند تولید برق برای این کشور باشیم و با ایجاد پایگاه خاص در تامین برق این کشور سهیم باشیم تا بتوانیم منتفع باشیم.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که اخیرا ایران طرحی برای اختصاص نیروگاه تولید برق به عراق مطرح کرد؛ اما قائم مقام وزیر برق عراق ضمن استقبال از این طرح گفت بغداد با توجه به پروژه‌هایی که برای توسعه سیستم برق خود دارد، تنها برای ۵ سال قرارداد خواهد بست.

حسن زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره صادرات انرژی ایران به عراق، اظهار داشت: عراق به دنبال توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی نفت، گاز و برق و در صدد توسعه زیرساخت‌ها برای ۲۰ سال آینده کشورش است، پیش‌بینی عراق برای ۸ سال آینده در حوزه نفت این است که این بخش را به حدی توسعه دهد که با گاز همراه نفت بتواند از گاز ایران بی‌نیاز شود و در حوزه برق هم به همین منوال عمل می‌کند.

وی با اشاره به قراردادهای واردات برق با کشورهایی مثل ترکیه افزود: عراق در نظر دارد به موازات واردات برق، شبکه برق خود را صورت سیکل ترکیبی، تولید برق هسته‌ای توسعه دهد و اکنون بزرگترین قراردادهای تولید برق را با کشور ترکیه، عربستان و آلمان در حوزه برقابی و هم تجدیدپذیر در دست اجرا دارد، در همین رابطه ما نیز باید نسبت برق و گاز عراق و ترکیه نگاه ویژه‌ای داشته باشیم، تفاوت این دو اینکه ترکیه مصرف‌کننده گاز ولی عراق چند سال آینده تولیدکننده گاز خواهد بود، بنابراین دیپلماسی گاز و  برق ما باید نسبت به کشورهای همسایه تغییر کند، زیرا با نسخه قبل نمی‌توان جلو رفت.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه از دست رفتن بازار برق و گاز ما در کشورهایی مثل عراق و ترکیه کاملا متحمل است، گفت: هرچند عراق شروع به پرداخت بدهی برقی و گازی خود به ایران کرده اما از دیگر سو با انعقاد قراردادهای بلندمدت با کشورهای مختلف در راستای استقلال برق و گاز کشور خود قدم برداشته است.

وی با اشاره به ضعف عملکرد داخلی ایران در حوزه برق خاطرنشان کرد: وقتی ما در تابستان به لحاظ تامین برق به چالش برمی‌خوریم اولین جایی را که برای خاموشی نشانه می‌رویم صنعت و بخش مولد کشور است و این در حالی است که به لحاظ زیرساخت در این بخش ضعیف عمل کرده‌ایم، در دنیا از جمله کشوری مثل عراق و ترکیه صنایع مختلف خود تولیدکننده برق مورد نیاز خود هستند کاری که ما تازه آغاز کرده‌ایم.

حسین‌زاده با بیان اینکه اصولا نوع قراردادهای بین‌المللی در حوزه انرژی آن چیزی نیست که ما تصور می‌کنیم، تاکید کرد: عراق در سال‌های آینده از برق ایران بی‌نیاز خواهد شد، بنابراین ما باید به فکر تغییر روند تولید برق برای این کشور باشیم و با ایجاد پایگاه خاص در تامین برق این کشور سهمی باشیم تا بتوانیم منتفع باشیم.

عراق به دنبال اتصال شبکه برق خود به دیگر کشورهای همسایه خود نظیر ترکیه، اردن و کشورهای عضو شورای همکاری است.

عراق همچنان در خودکفایی در تولید برق مورد نیاز خود با مشکل مواجه است و در حال حاضر برای تأمین برق خود از ایران برق و گاز وارد می‌کند.

با شدت گرفتن تحریم های امریکا علیه ایران، عراق در وضعیتی دشوار قرار گرفت اما امریکا تا کنون بارها عراق را از تحریم ها علیه ایران معاف کرده است و این معافیت تا زمانی که عراق بتواند نیازهای سوخت خود را از راهی دیگر تأمین کند ادامه خواهد داشت.

یکی از راه هایی که عراق برای حل این مشکل تدارک دیده اتصال به شبکه برق کشورهای شورای همکاری است تا بتواند منبعی پایدار برای تأمین انرژی ایجاد کند. وزارت برق عراق اخیرا اعلام کرد که 80 درصد این پروژه را به انجام رسانده است.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021