سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - Tuesday 15 June 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 08.06.2021, 23:59

دولت جدید اسرائیل روز یکشنبه سوگند یاد می‌کند

میدل ایست نیوز: «یریف لیفین»، رئیس کنست اسرائیل اعلام کرد دولت جدید به رهبری «نفتالی بنت»، روز یکشنبه مصادف با 13 ژوئن سوگند یاد خواهد کرد.

بدین ترتیب با آغاز به کار دولت جدید اسرائیل، یکشنبه آتی پایان دوره نخست‌وزیری ۱۲ ساله «بنیامین نتانیاهو» بر اسرائیل خواهد بود.

«یائیر لاپید»، رهبر حزب میانه «یش عتید» که مسئول تشکیل دولت اسرائیل شده پیشتر توانست با طیفی از احزاب مختلف که هدف اول همه آنها برکناری نتانیاهو از قدرت است، توافق‌نامه ائتلاف را امضا کند. او با پایان مهلت خود برای تشکیل دولت به رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرد که موفق به تشکیل دولت شده است.

وی در بیانیه‌ای گفت که با رئیس جمهوری تماس گرفته و به او گفته که حمایت لازم برای ایجاد «ائتلاف برای تغییر» را به دست آورده است. وی به رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل گفته است که پست نخست وزیری به صورت چرخشی بین او و نفتالی بنت خواهد بود و ابتدا رهبر حزب یامینا به این سمت می‌رسد.

دو حزب راست افراطی اسرائیل که زمانی همراه نتانیاهو بودند سرانجام در شامگاه چهارشنبه گذشته توافق ائتلاف را با لاپید امضا کردند. حزب «یامینا» به رهبری بنت و حزب «امید نو» به رهبری گیدون سعار در ساعت‌های پایانی مهلت قانونی برای تشکیل دولت به یاری لاپید شتافتند.

گیدون سعار پیش از این در حزب لیکود به رهبری نتانیاهو حضور داشت اما اختلاف‌ها باعث شد تا از این حزب جدا شود و حزب خود را تشکیل دهد.

در مجموع هشت حزب مختلف توافق ائتلاف را امضا کردند که شامل «یش عتید»، «آبی و سفید»، «اسرائیل خانه ما»، «یامینا»، «امید تازه»، «کارگر»، «میرتس» و حزب عربی «فهرست متحد عربی» می‌شود.

نمایندگان عرب در پارلمان اسرائیل تحت حزب «فهرست متحد عربی» به رهبری منصور عباس عصر چهارشنبه حمایت تاریخی خود را از طرح ائتلاف علیه نتانیاهو رسمی کردند و بدین ترتیب یکی از آخرین موانع تشکیل دولت در اسرائیل برطرف شد.

یائیر لاپید، رهبر مخالفان در بیانیه‌ای گفت که عباس «موافقت‌نامه ائتلاف را برای تشکیل دولت وحدت امضا کرد.»
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021