يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - Sunday 16 May 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 17.04.2021, 14:16

طرح سنای آمریکا برای منع فروش اف-۳۵ به امارات

تریبون رسانه نظامی آمریکا اعلام کرد، پس از اینکه دولت آمریکا قرارداد فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات را تصویب کرد، گروهی از دموکرات‌های سنا پیش‌نویس قانونی را مطرح کردند که فروش جنگنده‌های اف-۳۵ توسط آمریکا به امارات را منع می‌کند.

به گزارش ایسنا، تریبون رسانه نظامی آمریکا “دیفنس نیوز” در گزارشی اعلام کرد، باب منندز سناتور ایالت نیوجرسی و رئیس کمیسیون روابط خارجه سنای آمریکا و دیان فاینشتاین سناتور ایالات متحده از کالیفرنیا از دولت واشنگتن خواستند ضمانت‌هایی به کنگره بدهد مبنی بر اینکه تکنولوژی موجود در جنگنده‌های اف-۳۵ که شرکت لاکهید مارتین تولید می‌کند، حساس نبوده و امنیت رژیم صهیونیستی را تهدید نمی‌کند.

هدف از پیش‌نویس قانونی که در سنا مطرح شده قرارداد فروش ۵۰ فروند جنگنده اف-۳۵ به ارزش ۱۰.۴ میلیارد دلار به امارات است.

منندز گفت، با توجه به سوالات موجود که بی‌جواب مانده است به خصوص سوالات مربوط به تبعات این قرارداد بر امنیت ملی آمریکا و منافع تکنولوژیکی و نیز تبعات آن بر ثبات منطقه، درباره عواقب و پیامدهای ناشی از فروش این جنگنده‌های بسیار پیشرفته نگران است.

وی که رهبری جنبش مخالف با تلاش‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در روزهای پایانی دولتش برای تسریع در انعقاد این قرارداد را برعهده داشت، در همان زمان هم به همراه فاینشتاین قانون مشابهی را ارائه کرد و بحث و جدل‌هایی که چند ماه هم طول کشید در مورد نگرانی‌ها درباره استفاده از این سلاح صادر شده به امارات در جنگ‌های لیبی و یمن و پیرامون روابط دولت امارات با چین و روسیه را به راه انداخت.

طبق گزارش دیفنس نیوز، این سناتور دموکرات تاکید کرد، از آنجایی که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته این قرارداد را اجرایی کند، باید اقدامات حفاظتی در نظر گرفته شوند تا عدم تعرض به تکنولوژی بسیار حساس این جنگنده‌ها از سوی “دشمنان” آمریکا تضمین شود از جمله اینکه اطمینان حاصل شود امارات از روابط در حال پیشرفت خود با چین عقب نشینی خواهد کرد.

جف آبرامسون از انجمن کنترل تسلیحات هم گفت، این خوب است که رهبران ارشد سنا درباره انتقال جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات خیلی نگران هستند و صحبت‌هایی مطرح است مبنی بر اینکه برای هرگونه فروش در آینده به خاورمیانه باید احکام سفت و سختی در نظر گرفته شوند اما بهترین کار این است که خیلی راحت اذعان شود امارات به خاطر رفتار خود در گذشته و اکنون باید از خرید اف-۳۵ محروم شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.