يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - Sunday 16 May 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 16.04.2021, 16:24

توضیح سازمان دامپزشکی درباره علت مرگ گربه ماهیان در ساحل جاسک

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیایان سازمان دامپزشکی درباره علت مرگ ۱۰ کیلومتری گربه ماهیان ساحل جاسک توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، دو روز پیش فرماندار جاسک از فاجعه تلف شدن گربه‌ماهی‌ها در ساحل جاسک کهنه در غرب شهر جاسک به طول ۸ تا ۱۰ کیلومتر خبر داد و آن را یک تراژدی، بسیار دردناک و غیرطبیعی خواند.

محمد رادمهر گفته است برای دومین بار متوالی در فروردین امسال در ساحل جاسک شاهد تلف شدن گربه‌ماهی‌ها هستیم.

در نگاه اول دلیل این اتفاق به نظر بیماری می‌رسید که تمام گربه ماهیان در ساحل مرده‌اند و به این دلیل با سازمان دامپزشکی کشور موضوع را مطرح کردیم.

کامبیز رخشانی مهر، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان دامپزشکی کشور زوایای جدیدی از این تراژدی را باز کرد.

از نظر وی، چون همه این ماهیانی که تلف شده اند مربوط به یک نوع ماهی و به یک اندازه هستند نظریه بیماری در مورد آن‌ها منتفی است.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان دامپزشکی کشور با احتمال بسیار زیاد و نزدیک به یقین معتقد است که این‌ها ماهی‌های صیادانی است که در دریا گرفتار طوفان و موج شده اند و صید‌های خود را رها کرده اند و آب و طوفان ماهی‌های بی‌جان را به ساحل آورده است.

رخشانی مهر گفت: قایق‌ها و لنج‌هایی که برای ماهیگیری به دریا می‌روند بعضا گرفتار موج و طوفان سهمگین می‌شوند یا تورشان پاره می‌شود و مجبور می‌شوند صیدشان را رها کنند که قایق خود را نجات دهند و این ماهی‌ها را آب به ساحل می‌آورد.

وی در بیان استدلالی برای قوت بخشیدن به این نظریه می‌گوید: فساد در برخی از این ماهی‌ها شروع شده بود و این نشان میدهد که این ماهی‌ها قبلا صید شده بودند.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان دامپزشکی کشور ادامه داد: زمانی که تلفاتی به این شکل گسترده، یک سایز، یک گونه، یک سن و یک وزن هستند درباره علت مرگ آن‌ها به بیماری یا مشکل محیطی مانند کشند قرمز مشکوک نمی‌شویم؛ چرا که اگر اینطور بود سایر ماهیان را هم درگیر می‌کرد.

رخشانی مهر افزود: صیادان معمولا با هدف اینکه چه نوع ماهی مثلا گربه ماهی، یال اسبی و تن ماهی صید کنند در مناطق و اعماق اقدام به صید می‌کنند.

وی تصریح کرد: گربه ماهی حرام گوشت است و در داخل مصرف نمی‌شود، اما بازار خوب صادراتی دارد و به این دلیل صید این ماهیان هم زیاد شده است.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان دامپزشکی کشور افزود: درعین حال نمونه برداری‌هایی هم از این ماهیان مرده انجام شده که اگر بیماری بوده باشد مشخص شود، اما احتمال آن واقعا واقعا کم است و مسئله رها شدن صید توسط صیادان تقریبا قطعی است.

رخشانی مهر گفت: مدیریت جمع آوری لاشه‌ها و دفن بهداشتی و تعیین تکلیف آن‌ها هم انجام شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.