سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - Tuesday 16 August 2022
ايران امروز
" width="800" />
iran-emrooz.net | Sun, 23.09.2018, 21:58

نسرین ستوده برای دومین هفته در سالن ملاقات کابینی زندان حاضر نشد

یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر زندانی برای دومین هفته در اعتراض به اذیت کردن مسوولین زندان بر سر موضوع حجاب در زمان ملاقات کابینی، یکشنبه اول مهرماه به سالن ملاقات زندان اوین نرفته است.

نسرین ستوده در اعتراض به آزار و اذیت سر موضوع رعایت حجاب نسبت به خودش و دخترش در زمان ملاقات کابینی و فشار به او برای «امضا تعهدنامه‌ای مبنی بر حفظ کامل حجاب»، از ملاقات هفتگی خود در روز یکشنبه ۲۵ شهریورماه صرفنظر کرد و «در اعتراض به این آزارها» اعلام کرد دیگر به سالن ملاقات نخواهد رفت. این دومین هفته‌ای است که او در ادامه اعتراض به سالن ملاقات نرفته است.

همچنین به نقل از این منبع آگاه یک روز پیش از ملاقات کابینی، مسوولی در زندان اوین از رضا خندان خواسته تا از نسرین ستوده بخواهد حجابش را رعایت کند و به ملاقات کابینی برود. این منبع گفت: «مسوولی رضا خندان را که در بند چهارم زندان اوین است صدا کرده و گفته تلفنی با همسرش صحبت کند و از او بخواهد حجابش را رعایت کند و به ملاقات برود.»

به گفته این منبع نسرین ستوده به دلیل اعتصاب غذا حال جسمیش نیز خوب نیست: «دو سه روز پیش حالش خیلی بد شده بود، افت فشار داشت اما خدا را شکر الان بهتر است.» خانم ستوده در اعتراض به فشارها و آزار و اذیت خانواده و دوستانش از سوی ماموران وزارت اطلاعات از روز سوم شهریور ماه دست به اعتصاب غذا (تر) زده است.

مهراوه خندان دختر  ۱۸ ساله نسرین ستوده پیش از این درباره حضورش در زندان اوین برای ملاقات کابینی روز ۲۵ شهریور ماه به کمپین گفته بود که او نیز از سوی مدیر سالن ملاقات به دلیل حجابش تهدید شده بود: «امروز در سالن ملاقات زمانی که در انتظار نشسته بودیم تا اسم ما را صدا بزنند توسط مدیر کل سالن ملاقات تهدید شدم که اگر حجاب خود را رعایت نکنم از ورود من به سالن جلوگیری می‌شود و سپس هشدار داد که از طرف دادستان برای حجاب من و مامان نامه آمده که در صورت رعایت نکردن حجاب اجازه ملاقات داده نمی‌شود. اما پوشش من مثل همیشه بود و هیچ مشکلی نداشت.»

نسرین ستوده روز ۲۳ خرداد ماه در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد.

هفته گذشته ۳۴۰  تن از فعالان مدنی و سیاسی ایرانی در نامه‌ای به نسرین ستوده، از این وکیل دادگستری زندانی در اوین خواستند برای حفظ سلامتی، به اعتصاب غذای خود پایان دهد و «نگرانی و اضطراب را بدل به شور و امید برای ادامه پایداری و مبارزه» کند.

فعالان مدنی در نامه به نسرین ستوده، سلامت تلاشگرانی چون او را تضمینی بر تداوم مبارزه مدنی در ایران توصیف کردند و ضمن احترام به شیوه مبارزه، از او خواستند دست از اعتصاب غذا بکشد: «ما، گروهی از تلاشگران مدنی، شهروندان، دوستان وهمراهان نسرین ستوده ضمن ادای احترام به تلاش واستقامت او، نظر به اهمیت حفظ سلامت مبارزان راه آزادی و عدالت در برهه خطیر کنونی، از او تقاضا میکنیم که به اعتصاب غذای خود پایان دهد. باشد تا اطمینان از تندرستی او نگرانی و اضطراب را بدل به شور و امید برای ادامه پایداری و مبارزه کند.»
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022