ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 11.01.2022, 13:32
چینی‌ها نفت ایران را ۱۰ درصد ارزانتر می‌خرند

بلومبرگ نوشت: واردات نفت خام ایران و ونزوئلا از سوی چین در سال ۲۰۲۱ دوبرابر شده است که به این دلیل است که پالایشگاه‌ها،  خطر مجازات بابت نقض تحریم‌ها را به خاطر به دست آوردن نفت ارزان به جان خریدند.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: بر اساس داده‌های شرکت اطلاعات بازار Kpler، پالایشگاه‌های نفت خام در چین در سال ۲۰۲۱، ۳۲۴ میلیون بشکه از ایران و ونزوئلا خریده‌اند که حدود ۵۳ درصد بیشتر از سال قبل است. این بیشترین میزان از سال ۲۰۱۸ است که چین ۳۵۲ میلیون بشکه از این دو کشور می‌خرید.

خریداران چینی، به‌ویژه پالایشگاه‌های خصوصی، از سیاست سختگیرانه واشنگتن در قبال ایران و ونزوئلا سود برده‌اند و مدت‌ها پس از آنکه پالایشگاه‌های دیگر در سایر نقاط آسیا خرید نفت ایران را متوقف کردند، به خرید نفت خود ادامه دادند. خطر عدم دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده و مسدود شدن دارایی‌های پالایشگاه‌های چینی موجب نشده که آن‌ها از خرید نفت صرف نظر کنند.

انبوه محموله‌های فروخته‌نشده، افزایش قیمت‌های بین‌المللی و صدور سهمیه‌های واردات نفت خام بیشتر توسط پکن، پالایشگاه‌های خصوصی را تشویق کرده تا نفت بیشتری را از کشور‌های تحریم شده بخرند. اطلاعات این محموله‌ها معمولاً در سامانه رسمی گمرک نشان داده نمی‌شوند.

آنوپ سینگ، مدیر پژوهش در Braemar ACM Shipbroking Pte Ltd می‌گوید: «این افزایش خرید به دلیل بالا رفتن قیمت نفت است که باعث شده نفت خام ایران را تا ۱۰ درصد ارزان‌تر بخرند.» وی افزود که امریکا نیز همزمان که در حال تلاش برای احیای برجام است، سخت گیری خود را در قبال اجرای تحریم‌ها کاهش داده است.

به گفته سینگ، نفت‌های تحریمی معمولاً با کشتی‌های قدیمی که باید استقاط می‌شدند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، حمل می‌شوند. او افزود که محموله‌ها ممکن است مستقیماً از کشور مبدأ با نفتکش‌هایی که تاریک شده‌اند - به این معنی که فرستنده‌های آن‌ها خاموش است - حمل شوند یا بین کشتی‌ها در دریا منتقل شوند تا نفت خام از آنجا بپوشانند.

نفت خام ایران و ونزوئلا اغلب تغییر نام تجاری داده می‌شود و به عنوان نفت عمان و مالزی عرضه می‌شود. داده‌های رسمی نشان می‌دهد که چین از دسامبر ۲۰۲۰ هیچ نفت خامی از ایران دریافت نکرده است، در حالی که واردات از عمان و مالزی افزایش یافته است.

به گفته Braemar و مشاور صنعتی Energy Aspects Ltd، واردات نفت خام تحریمی از سوی چین در اوایل سال جاری در بحبوحه پیشرفت کند در مذاکرات هسته‌ای بالا خواهد ماند.

قیمت جهانی نفت که طی سال گذشته تقریباً ۵۰ درصد جهش داشته است، بشکه‌های ارزان‌تر و تحریمی را جذاب‌تر می‌کند.

اما لی، تحلیلگر مستقر در سنگاپور در شرکت Vortexa Ltd، گفت: قیمت نفت تحریمی همیشه با تخفیف همراه خواهد بود.