ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sun, 07.04.2019, 9:02
نماینده گنبدکاووس درباره سیل: همه ما متهم هستیم

بخش‌هایی از سخنان قرجه طیار، نماینده گنبدکاووس در نطق روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ خود در مجلس درباره سیل در استان گلستان:

* باران رحمت خداست اما چرا این رحمت برای مردم ما زحمت شد؟ چرا رودها طغیان کردند؟ آیا رود بر ما ظلم کرد؟ آیا خانه‌های ما را غصب کرد؟ نه این ما بودیم که خانه رود را غصب کردیم و باعث شوریدن آن بر نفس تمامیت خواهمان شدیم.

* جنگل‌ها را غارت کردیم، بستر رودخانه را غصب کردیم، کوه خواری، بسترخواری و جنگل‌خواری رواج پیدا کرد، در مسیر رودخانه راه و خانه ساختیم یا حداقل بر بنا شدنش چشم بربستیم، شهرداری‌ها حریم فروختند. این پول، پول خون زن و بچه مردم بود که قرار بود در آینده سیل آنها را با خودش ببرد، پروانه ساختمان‌ها و پایان کارهایی این چنینی سند بی‌تدبیری بوروکراسی اداری ماست.

* همه ما متهم هستیم، اگر به خود نیاییم و درصدد اصلاح روش و امور نباشیم سیل ما را هم با خود خواهد برد، شاخه‌ای که روی آن نشسته‌ایم با بی‌تدبیری و سهل‌انگاری تماشا می‌کنیم که موریانه‌های فساد و بی‌بصیرتی چطور دارند، می‌جوند و می‌خورندش، اما هنوز هم مشغول توجیه تقصیرات خود هستیم و هر کس سعی می‌کند از زیر بار مسئولیتی که حقوق برای انجام آن می‌گیرد، شانه خالی کند، آن وقت ادعای مسلمانی‌مان گوش فلک را پُر کرده است.

* بحران مدیریت است که امروز هزینه بحران طبیعت را این‌قدر بالا برده است، امور آب منطقه‌ای تقصیر را به گردن لایه روبی نشدن نهرها، سدها و موارد مشابه دیگر می‌اندازد در حالی که متولی این کار خودش بوده است این فرافکنی‌ها دیگر نمک به زخم مردم پاشیدن است، مسئولانی که کار نکرده‌اند باید مورد بازخواست قرار بگیرند.

* مردم می‌گویند ما مسئولان را انتخاب نکرده‌ایم که بیل و کلنگ دست بگیرند و کیسه پُر کنند، خودمان این کار را بلدیم، نشان هم داده‌ایم که بلدیم، ما مسئولان را انتخاب می‌کنیم که پیش‌گیری، برنامه‌ریزی و مدیریت کنند تا چنین وضعی پیش نیاید که مجبور شویم در مقابل سیلاب سنگر بسازیم.

* مردم ما چون برخی از مسئولان مدیریت بحران بلد نبودند در جریان سیلاب خانه خراب شدند. آیا می‌دانید خانه خراب شدن مردم و قشر آسیب‌پذیر جامعه یعنی چه؟ یعنی به این زودی‌ها نخواهند توانست زیر بار جبران خسارتش کمر راست کنند آن وقت ما به جای بالا بردن کمک‌های بلاعوض آنها را برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌کنیم تا هر چه در آینده به دست می‌آورد پول قسط بدهد تا شاید بعد از سال‌ها، وضعیتش برگردد به همان وقتی که قبل از سیلاب قرار داشت، این چه کمکی است؟

* مشکل مردم با ارجاع آنها به بانک‌ها و بدهکار کردنشان حل نمی‌شود اکنون مناسب‌ترین زمان است که کمک‌های بلاعوض متناسب با آسیبشان به مردم خسارت دیده پرداخت شود، صندوق ذخیره ملی برای همین روزهاست، این کمترین حقی است که مردم به گردن نظام و دولت دارند.

* مشکلات استان و منطقه ما زیاد است، اما امروز اصلی ترین اولویت ما جبران خسارات مادی و مدیریتی استان است، مردم انتظار جبران مافات دارند هم راجع به تعمیر خانه‌ها، اماکن و زیان دیدگی‌های مربوطه و خسارات مربوط به مزارع، باغات و اموال غیر منقولشان و هم جبران سوءمدیریت‌ها، ترمیم ساختار مدیریتی استان.