ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 26.10.2016, 22:19
جزئیاتی از قتل فرهنگ امیری، ‌شهروند بهایی در یزد

منابع خبری جامعه جهانی بهاییان می‌گویند فرهنگ امیری شهروند بهائی ساکن یزد، به دلایل مذهبی صورت گرفته و ضاربین ضمن اعتراف به قتل، عمل به قتل را به دلایل مذهبی عنوان کرده‌اند.

وبسایت «بهایی‌نیوز» به نقل از یک منبع مطلع نوشت، هفته گذشته دادسرای شهر یزد ضمن تماس با خانواده فرهنگ امیری جهت مطالعه پرونده به انتشار جزئیات قتل این شهروند بهائی پرداخت.

این منبع مطلع به خبرنگار بهائی نیوز عنوان کرد که «قاتلین اعتراف کردند که صرفا بدلیل مسائل اعتقادی دست به این عمل وحشیانه زده‌اند و چون آقای امیری بهائی بوده و بهائی‌ها از نظر ایشان کافر هستند به استناد آیه‌ای از قرآن که خودشان هم نمی‌دانستند کدام آیه است، دست به این کار زده‌اند، هدف آنها کشتن یک بهائی بوده و مهم نبوده که آن فرد چه کسی باشد».

بنابر گزارشهای به دست آمده قاتلین از مدتها قبل خانواده این شهروند بهائی را تحت نظر داشتند و با اطلاع کامل از سکونت شهروندان بهائی در آن منزل به درب منزل مراجعه کرده بودند.

در بیانیه «جامعه جهانی بهاییان» نیز گفته می‌شود «یک روز پیش از قتل آقای امیری دو مرد به خانه او سر زدند و خواستار خریداری وانت او شدند. پسر آقای امیری به آنها گفت از برنامه فروش اتومبیل بی‌خبر است اما آن دو اصرار کردند و وقتی پسر آقای امیری خواستار شماره تماس آنها شد بهانه‌هایی آوردند و آنها را ترک کردند.»

بنابر این گزارش، آن دو نفر روز بعد بازگشتند و مقابل خانه فرهنگ امیری با او وارد گفت و گو شدند و به فاصله کوتاهی بعد از آن صدای فریاد آقای امیری به گوش اعضای خانواده‌اش رسید. همان زمان بود که خانواده و رهگذران امیری را درحالی که به شدت زخمی شده بود پیدا کردند. او از ناحیه سینه چند بار چاقو خورده بود. او دقایقی پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

همچنین در اظهارات پدر قاتلین ذکر شده است که «فرزندانشان بیش از حد تندرو هستند و وی به همراه مادرش از مدتی قبل احساس کرده بودند که آنها قصد انجام کاری دارند و چون قادر به جلوگیری از اقدام آنها نبودند به اداره اطلاعات مراجعه کردند و از آنها خواستند که فکری در این مورد بکنند».

خبرنگار بهائی نیوز از این منبع مطلع جویا شد که آیا این قتل سازماندهی بوده است یا خیر که وی تاکید می‌کند «کار آنها کاملا فردی بوده و کسی پشت این ماجرا نیست که البته عقلانی و منطقی نیست. چون در روزهای اولیه از همسایه ها شنیده شده است که نفر سومی هم در کار بوده و حتی تعدادی از همسایه‌ها هم عنوان کرده بودند که اعضای بسیج منطقه عنوان کرده است که «دیدی کار خودشان را کردند» که این حرف نشان از عدم فردی بودن این موضوع را بیان می کند».

همچنین این منبع مطلع در پاسخ به سوال خبرنگار بهائی نیوز مبنی بر نحوه قتل توضیح می دهد که «قتل به دست یکی از دو برادر انجام شده و به گزارش پزشک قانونی و اعترافات و تحقیقات بازپرس پرونده برادر کوچکتر نقشی در قتل نداشته و فقط دهان جناب امیری را گرفته بوده و با چاقویی کوچک به صورت ایشان ضربه زده است.»

لازم به یادآوری است که پیشتر پدر این شهروند بهائی نیز به دست نیروهای تندروی مذهبی در هرمزک یزد به قتل رسیده است.

فرهنگ امیری شهروند بهائی در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۵ توسط دو ضارب به قتل رسید که هر دو ضاربین توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند اما این شهروند بهائی پیش از انتقال به بیمارستان درگذشت.

در بیانیه جامعه جهانی بهایی آمده است: «سال گذشته ماموران دولتی کسب و کار و خانه فرزندان آقای امیری را جستجو کردند و لپتاپ‌ها، تلفن‌ها و سایر متعلقات آنها ضبط شد. به علاوه اوایل اوت امسال در جریان بازجویی از یک بهایی دیگر در یزد به او گفته شد کسانی در شهر هستند که می خواهند بهایی‌ها را بکشند.»

قتل شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بارها صورت گرفته و این برخوردها تنها به دلیل تعصبات مذهبی صورت گرفته است. شهروندان بهائی در ایران از منظر بسیاری از روحانیون «نجس» خوانده شده و قتل شهروندان بهائی را مباح عنوان شده است . پیروان دیانت بهائی پس از انقلاب از حقوق شهروندی و بسیاری از حقوق قانونی خود محروم شده اند . تاکنون پرونده قتل شهروندان بهائی در دادگاه های انقلاب اسلامی با نتایج عادلانه روبرو نشده است.