ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Mon, 01.04.2024, 16:53
حمله اسرائیل به سفارت جمهوری اسلامی در دمشق

خبرگزاری «رویترز» دوشنبه ۱۳ فروردین به نقل از رسانه‌های ایرانی گزارش داد که اسرائیل طی حمله‌ای هوایی ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران و اقامتگاه سفیر این کشور در مجاورت با نمایندگی دیپلماتیک ایران در دمشق را هدف گرفته است.

رویترز هم‌چنین به نقل از یک منبع امنیتی  گزارش داد که محمدرضا زاهدی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، در حمله اسرائیل به دمشق کشته شده است. خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز با تایید خبر حمله، اعلام کرد بر اثر حمله شش نفر کشته شده‌اند.

خبرگزاری صدا و سیما هم نوشت طبقه همکف ساختمانی که مورد اصابت قرار گرفته مقر سرکنسولگری جمهوری اسلامی و اقامتگاه سفیر ایران در سوریه است و پرچم جمهوری اسلامی بر بالای آن نصب است.

خبرگزاری دانشجو اعلام کرد که حسین اکبری سفیر جمهوری اسلامی در دمشق و خانواده او در اثر این حمله آسیبی ندیده‌اند اما شبکه الحدث خبر داد که یک مقام مهم جمهوری اسلامی در حمله هوایی به دمشق کشته شده است.

منابع «العربیه» از وقوع ۳ انفجار در منطقه المزه دمشق خبر دادند. خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز وقوع انفجارها در دمشق را تایید کرد.

پیش‌ از آن دیدبان حقوق بشر سوریه از وقوع شنیده شدن صدای انفجارهایی در منطقه «المزه» دمشق و واکنش همزمان‌ پدافند هوایی سوریه به آن خبر داد.

به گزارش دیدبان سوریه ۶ نفر در داخل ساختمان وابستگی سفارت ایران احتمالا از میان مستشاران یا فرماندهان سپاه پاسداران ایران یا حزب‌الله لبنان، کشته شدند.

در همین راستا «شبکه ۱۳» اسرائیل گزارش داد که ارزیابی‌های اولیه حاکی از آن است که هدف احتمالی در دمشق یک شخصیت بلندپایه ایرانی است.


سردار محمدرضا زاهدی

حمله امروز را می‌توان جدی‌ترین حمله منتسب به اسرائیل در سوریه معرفی کرد.

مفسر کانال ۱۱ اسرائیل در تحلیل حمله نوشت: «هرکسی که از هوا به ساختمان مجاور سفارت ایران در دمشق (که متعلق به سفارت هم هست) حمله کرد، می‌خواست پیام روشنی به تهران بفرستد. این یک حمله نیابتی نیست بلکه یک حمله مستقیم است. حمله به مهم‌ترین نماد یعنی سفارت. تعجب نمی‌کنم اگر این حمله نوعی پاسخ به حمله به پایگاه نیروی دریایی اسرائیل در ایلات باشد.»

خبرگزاری رسمی سوریه سانا هم با تایید این حمله از مقابله پدافند هوایی این کشور با آن خبر داد.

تصاویری که از خسارت‌های ناشی از این حمله در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است دود عظیمی را بر فراز ساختمانی که مورد اصابت قرار گرفته نشان می‌دهد.

سپاه اسامی افسران کشته شده را اعلام کرد

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای افسران کشته شده در حمله اسرائيل به پایگاه سپاه در نزدیکی سفات جمهوری اسلامی در دمشق را منتشر کرد.

بنابر این اطلاعیه کشته‌شدگان ۷ نفر هستند که دو تن از آنها به نام‌های  سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی، از فرماندهان سپاه و ۵ نفر دیگر افسران همراه آنان بودند.

اسامی این ۵ نفر عبارتند از:

۱.  حسین امان‌اللهی
۲. سید مهدی جلالتی
۳. محسن صداقت
۴. علی آقا بابایی
۵. سید علی صالحی روزبهانی

روابط عمومی کل سپاه گفته حمله به قرارگاه سپاه در نزدیکی سفارت «در پی شکست‌های ترمیم‌ناپذیر  اسرائیل در برابر مقاومت فلسطین» انجام شده است. اسرائیل مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما به گفته مفسر کانال ۱۱ اسرائیل، ممکن است «این حمله نوعی پاسخ به حمله به پایگاه نیروی دریایی اسرائیل در ایلات باشد.»