پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ - Thursday 7 July 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 20.06.2022, 20:23

اسرائيل ائتلاف دفاع هوایی علیه ایران تشکیل می‌دهد


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل در سخنرانی خود در جلسه کمیته روابط خارجی و امنیت پارلمان این کشور اعلام کرد که با آمریکا در برابر حملات احتمالی ایران «ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه» تشکیل می‌دهند.

گانتز گفت: در ماه‌های گذشته در مبارزه با ایران توانسته‌ایم از حمایت جهانی برخوردار شویم. ما باید در مواقع لزوم فشار نظامی و همچنین فشار سیاسی و اقتصادی (علیه ایران) اعمال کنیم.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به یک سال است که دولت واشنگتن و شرکای آن در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برنامه جامعی را برای تقویت همکاری اسرائیل با کشورهای منطقه اجرا می‌کنند، افزود: امیدواریم در سفر مهم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ( در ماه ژوئیه به اسرائیل) گام دیگری در این راستا برداریم.

گانتز با بیان اینکه در حال ایجاد ائتلاف دفاع هوایی منطقه‌ای علیه ایران با همکاری آمریکا هستند، تصریح کرد: به عنوان اولین عنصر این چشم انداز، در حال ایجاد این ائتلاف در برابر تلاش‌های تهران برای حمله به کشورهای منطقه با استفاده از راکت، موشک‌های کروز و پهپاد هستیم.

وی تاکید کرد که این برنامه اکنون فعال است و با موفقیت تلاش‌های ایران برای حمله به اسرائیل و دیگر کشورها را متوقف کرده است.

گانتز گفت که آنها همچنین در حال آماده کردن پاسخ و واکنش قوی و قاطع به احتمال حمله به اسرائیلی‌های مقیم در خارج هستند.

وزیر دفاع اسرائیل بدون اشاره به جزئیات افزود: ما واکنش‌های شدیدی را علیه آسیب رساندن به اسرائیلی‌ها در خارج از کشور آماده کرده‌ایم.

گسترش حملات به اهداف کلیدی ایران

از سوی دیگر، روزنامه وال استریت ژورنال  روز دوشنبه ۳۰ خرداد به نقل از افراد مطلع از استراتژی جدید اسرائیل در قبال تهدیدهای تهران، نوشته این کشور طیف وسیع‌تری از اهداف کلیدی هسته‌ای، موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی را در یک سری عملیات مخفی مورد حمله قرار می‌دهد.

وال استریت ژورنال نوشت این اقدامات جدید اسرائیل، تازه‌ترین تحول استراتژی این کشور در قبال جمهوری اسلامی است که نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل آن را «دکترین اختاپوس» نامیده است.

این روزنامه اضافه کرد بر اساس این استراتژی جدید، اسرائیل قصد دارد نبرد علیه جمهوری اسلامی را که از سال‌ها پیش با هدف قرار دادن عوامل جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش در خارج از ایران از جمله سوریه پیش می‌برد، اکنون وارد خاک ایران کند.

بنت در اوایل ماه جاری میلادی در یک کمیته پارلمان اسرائیل گفت: «در سال گذشته، دولت اسرائیل علیه سر اختاپوس تروریست اقدام کرده است، برخلاف دهه‌های گذشته که فقط علیه بازوهایش اقدام شد.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «روزهای مصونیت، که در آن ایران به اسرائیل حمله می‌کرد و تروریسم را از طریق نیروهای نیابتی منطقه‌ای خود گسترش می‌داد اما بدون آسیب باقی می‌ماند، به پایان رسیده است.»

تشدید حملات پهپادی

وال استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از کارزار اسرائیل علیه جمهوری اسلامی، نوشت اسرائیل در سال گذشته حملات با پهپادهای کوچک برای ضربه زدن به تاسیسات هسته‌ای ایران و حمله به پایگاه‌ پهپادهای جمهوری اسلامی، این کارزار را شدت بخشیده است.

منابع مطلع وال استریت ژورنال می‌گویند اسرائیل پس از سال‌ها تمرکز بر تلاش‌های مخفیانه خود در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، اکنون با توجه به این که تهران پیشرفت قابل توجهی در تولید اورانیوم غنی‌شده با غلظت تسلیحاتی دارد، کارزار خود علیه جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

آنان اضافه کردند اکنون هدف اسرائیل این است که جمهوری اسلامی را از تولید کلاهک هسته‌ای و موشکی که بتواند آن را حمل کند، بازدارند. یکی از افراد مطلع گفت: «هر چند ایران ممکن است بر چرخه سوخت تسلط پیدا کرده باشد، اما آنان در توسعه کلاهک پیشرفتی نکرده‌اند.»

افزایش عملیات اسرائیل علیه برنامه‌های هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی، در شرایطی است که نگرانی‌ها از هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در سراسر جهان از سوی عوامل جمهوری اسلامی نیز افزایش یافته است.

رهبران اسرائیل به تازگی اعلام کرده‌اند که با وجود تلاش‌های مشترک صورت گرفته میان اسرائیل و ترکیه، هنوز خطر ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه به دست جمهوری اسلامی وجود دارد.

در چارچوب همین همکاری‌ها میان اسرائیل و ترکیه برای مقابله با تهدیدهای تروریستی جمهوری اسلامی، قرار است یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل روز پنج‌شنبه به آنکارا سفر کند.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز یکشنبه ۲۹ خرداد به کانال ۱۲ اسرائیل گفت: «با مقام‌های مربوط در ترکیه در تماسیم و البته، به طور عمده، در حال آماده کردن توانایی‌های تهاجمی هستیم؛ برای موقع نیاز و هر زمان که لازم باشد.»

وال استریت ژورنال نوشت به نظر می‌رسد اسرائیل در حال گسترش کارزار خود به آن دسته از عوامل جمهوری اسلامی است که در ترور اسرائیلی‌ها در سراسر جهان دخیلند.


منابع گزارش: خبرگزاری آناتولی، ایران اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022