سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - Tuesday 29 September 2020
  ::: سياست

حمید فرخنده

اصلاح‌طلبان مانع موفقیت سرنگونی‌طلبان؟

اینکه تفکر یا گفتمانی در یک جامعه وجود و ریشه دارد نشانه نیاز یا حداقل علاقه‌ای است که به آن راه و روش در جامعه وجود دارد. در زمان انقلاب ۵۷ فکر یا گفتمان انقلاب گفتمان مسلط بود و ایده اصلاح‌طلبی در اقلیت مطلق. الان علیرغم نارضایتی گسترده از حکومت به دلایل مختلف از جمله نتایج همان انقلاب ویرانگر، گفتمان اصلاح‌طلبی و تحولات گام به گام بسیار گسترده‌تر از براندازی و انقلاب طرفدار دارد.

رامین صفی‌زاده - امیرحسین گنج‌بخش

چین در چین، چین در جهان و چین در ایران

بحران ایران و راز بقا ‏(بخش نخست)‏

ما بحث بحران ایران را از مبحث چین آغاز می‌کنیم، و عدم انعکاس اخبار مربوط به ظهور ‏چین در قامت یک امپراتوری خودپنداشته جهانی و توهم ایران‌خواری آن را و به‌خصوص ابهام و کژ ‏فهمی در مورد نقشی که شبکه ولایت و خامنه‌ای در انحلال کشوریت و تاریخ ایران به عنوان رسالت خود ‏اکنون پیگیری می‌کنند را در این نوشته و ‏نوشته‌های بعدی بررسی می‌کنیم.

فاضل غیبی

موانع مبارزه با حکومت اسلامی

جهانیان در حیرت‌اند که چگونه بیش از هشت میلیون ایرانی که دستکم به ‏سبب نارضایتی از رژیم اسلامی ترک دیار کرده‌اند، گامی در راه سرنگونی ‏منفورترین حکومت دنیا برنمی‌دارند. چنانکه گویی از مهر به میهن بری ‏هستند و از هویت ملی خود شرمسارند!‏

قربان عباسی

کنش شرافتمندانه یا واکنش ازسر استیصال؟

برای تغییر وضعیت نامطلوب دل آزار کنونی به ‏وضعیتی انسانی‌تر باید دست به کنش زد و صرف واکنش‌های ازسر ‏انفعال کفایت نمی‌کند. فردی بی‌گناه اعدام می‌شود. زنی بی‌گناه کتک می‌خورد. کارگری بی‌گناه و گرسنه شلاق می‌خورد و ما صرفاً به واکنش‌های رمانتیزه شده اکتفا می‌کنیم؛ دل‌سوزی، ترحم، و آرزوی صبر جزیل ‏برای بازماندگان و خانواده‌اش.

  ::: انديشه

علی‌محمد اسکندری‌جو ‏

گوته، شاملو و داوری تاریخ

در برهه جنگی تاریخ معاصر به دنبال نویسنده و شاعری می‌گشتم که چنانچه آثار او را با "متراژ" ‏ایرانی بسنجم معادلی در قامت یوهان ولفگانگ مشهور به "گوته" آلمانی درآید که احمد شاملو ‏درآمد. این تناظر استعاری را به سبب داوری تاریخ درباره این دو شاعر آوردم که گویی به گناه ‏یکی، دیگری مجازات می‌شود!

هاشم آقاجری

فرآیند دموکراتیزاسیون وچالشهای آن درتاریخ معاصر ایران

آزادی و دموکراسی، استقلال و ناوابستگی، عدالت در معنا و مفهوم موسع برابری‌طلب و تبعیض‏زدای آن، رشد و توسعه اقتصادی، همبسته‏های جدایی‏ناپذیرند که هیچ یک را بدون دیگری به ویژه بدون نظامی دموکراتیک نمی‏توان داشت و باید آنها را به طور موزون و هماهنگ ایجاد و حفظ کرد. ایران امروز در پایان دهۀ دوم قرن بیست و یکم، بیش از هر زمان دیگری در گذشته برای چنین گذاری آمادگی دارد.

   ::: فرهنگ و ادبيات

ایرج سروآزاد

آوازهایی برایِ فرات

آمارها دروغ می‌گویند / روزنامه‌ها دروغ می‌نویسند / در خاور میانه / بیش از هزار سال است / که ابرهایِ زهرآگین / بر تشنگی‌هایِ خاک / پیوسته می‌بارند / در بمب‌هایِ خوشه‌ای / در انفجارها / در گلوله باران‌ها / خودِ عیسایِ مسیح / خودِ مریمِ مقدس / در بی‌خبری کشته شدند / آیا کسی از پریان دریا خبر دارد؟ / آیا در میانِ گم‌شدگان / به یحیا نامی برنخورده‌اید؟

شبکه خبری بلومبرگ:

دولت ترامپ تحریم کل نظام مالی ایران را بررسی می‌کند

سه منبع مطلع در گفت‌وگو با شبکه خبری بلومبرگ گفته‌اند دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران با هدف قطع کامل ارتباط اقتصاد ایران با جهان خارج را بررسی می‌کند. منابع مورد استناد بلومبرگ گفته‌اند دولت ترامپ قصد دارد بیش از ۱۲ بانک ایرانی را تحریم کرده و ارتباط با کل بخش مالی ایران را ممنوع اعلام کند.

::: آخرين خبرها

درخواست آزادی نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی

در نامه سرگشاده‌ای که در سایت انجمن قلم آمریکا منتشر شده است، حدود صد نویسنده و شخصیت فرهنگی در جهان خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نوشتند که خواستار«آزادی فوری و بدون قید و شرط» نسرین ستوده نویسنده، وکیل، و فعال حقوق بشر، هستند. اگرچه این نامه سرگشاده با حدود صد امضاء منتشر شده است، اما تا کنون بیش از ۵ هزار نفر آن را امضاء کرده‌اند.

دعوت رضا پهلوی به همبستگی برای نجات ایران

رضا پهلوی: «از همه مردم و گروه‌ها و فعالین سیاسی می‌خواهم دست به دست هم دهیم و با تمرکز روی ایران و تا رساندن حق حاکمیت و تعیین سرنوشت به صاحبان اصلی آن، یعنی مردم، از پا ننشینیم. همدل و یکصدا یک ملت یک پرچم... سکوت، بی‌تفاوتی و بی‌عملی امروزِ ما، پیامدهای بسیار فاجعه‌بارتری برای کشور و نسل‌های آینده به همراه خواهد داشت.»

«سورپرایز اکتبر»؛ درگیری نظامی ایران و آمریکا در عراق؟

سفر ناگهانی فواد حسين، وزير امور خارجه عراق به تهران که تا ساعتی پیش از حضور در وزارت خارجه ایران و دیدار با همتای ایرانی‌اش از دید رسانه‌ها دور نگه داشته شده بود با مجموعه تحولات رخ داده میان بغداد و واشنگتن و همچنین تشدید تنش میان ایران و آمریکا قابل پیش‌بینی است.

آمریکا خواستار توقف جنگ میان آذربایجان و ارمنستان شد

وزارت امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در درگیری‌ بین آذربایجان و ارمنستان، این کشورها را به توقف فوری درگیری‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی فراخواند. سازمان ملل متحد، کشورهای آلمان، فرانسه،‌ ایتالیا و نیز کمیته جهانی صلیب سرخ خواستار توقف فوری درگیری‌ها شده‌اند.

سه عضو فعال کانون نویسندگان ایران به زندان رفتند

بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، سه نفر از تلاشگران کانون نویسندگان ایران جهت اجرای حکم حبس، به زندان اوین رفتند. به گفته کانون نویسندگان آقایان خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و آقای باژن به سه‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

محکومیت نقض حقوق بشر در ایران از سوی ۴۷ کشور

نماینده آلمان در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل بیانیه مشترک ۴۷ کشور را در محکومیت نقض ‌آزادی‌ها و در حمایت از "شجاعت مدافعان حقوق بشر" در ایران را خواند. در این بیانیه از نقض حقوق بشر در ایران، به ویژه استفاده گسترده از مجازات اعدام، نقض آزادی بیان و تجمع و همچنین موارد معتبر گزارش شکنجه و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان و عدم دسترسی به دادرسی عادلانه انتقاد شده است.

پرداخت ۴۷۰ هزار دلار به جرم نقض تحریم‌های ایران

یک شرکت آمریکایی به علت نقض تحریمهای ایران توسط یک شرکت تابع آن در گذشته، به صورت توافقی بیش از ۴۷۰ هزار دلار به وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌پردازد. به این شرکت به خاطر همکاری شایسته با مقام‌های دولتی تخفیف داده شده است. کی‌سایت سازنده تجهیزات آزمایشگاهی است.

گفت‌وگوی «کلمه» با یکی از نزدیکان نادر مختاری

نادر مختاری آبان ۹۸ بازداشت و زیر شکنجه کشته شد

«آبان ماه ۱۳۹۸ زمان بازداشت نادر است. وقتی خانواده برای شناساسی جسد به سردخانه کهریزک مراجعه کردند، فقط چشم‌های او را نشان دادند و اجازه ندادند خانواده جسد را کامل ببیند چون نادر را شکنجه کرده بودند و آثار شکنجه در بدن نادر مانده بود، چرا جنازه را از خانواده مخفی کردند؟ نادر را بدون مدرک و شناسنامه به خاک سپردند و تمام مدارک نادر را از بین بردند. این کارها برای چه بوده‌است؟»

اعتراض روسای ۷ انجمن تخصصی علوم اجتماعی و تاریخ به آموزش و پرورش

استخدام طلاب به عنوان دبیران تاریخ و علوم اجتماعی

روسای ۷ انجمن تخصصی علوم اجتماعی و تاریخ در نامه‌ای خطاب به وزیر آموزش و پرورش به استخدام طالب‌های حوزه‌های علمیه به عنوان دبیران تاریخ و علوم اجتماعی دبیرستان‌های کشور، اعتراض کردند. نویسندگان نامه این تصمیم وزارت آموزش و پروزش را “غیرحرفه‌ای، نسنجیده و غیر کارشناسی” خوانده و خواستار لغو آن شده‌اند.

طرح قانونی جدید برای سانسور بیشتر اینترنت در ایران

مجلس ایران طرح برای «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را پس از بررسی در کمیسیون فرهنگی، به رای خواهد گذاشت. نظرداشت این قانون جدید، سپردن مهار اینترنت در کشور به دست نظامیان است. گزارشگران بدون مرز می‌گوید: این طرح که برای مهار کامل و مسدود کردن دسترسی به اطلاعات و بازداری مردم ایران از حق دانستن است.

انتقال نسرین ستوده به زندان باوجود وضعیت خطرناک قلبی

رضا خندان همسر خانم ستوده شامگاه چهارشنبه در حساب‌های کاربری خود شبکه‌های اجتماعی نوشت: «عصر امروز پس از ۵ روز حبس در بیمارستان امنیتی طالقانی، نسرین در بدترین شرایط جسمی بدون هرگونه اقدام درمانی به زندان برگردانده شد. این اقدام چیزی جز قرار دادن او در معرض خطر جانی هیچ معنای دیگری ندارد.»

حجاریان: کسی نیست که از آزار نهادهای دولتی مصون باشد

«ما در جمهوری اسلامی با مسئله‌ای مواجه هستیم به‌نام «آزردگی نهادینه». یعنی کسی نیست از برخورد نهادهای دولتی مصون باشد و آزار نبیند. ما یک دهه پیش با پدیده‌ای روبرو بودیم که در دوربین زل می‌زد و دروغ می‌گفت. حالا ما با پدیده‌هایی مواجه هستیم که به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و می‌گویند «آقا گفته» یا «آقا اجازه داده» یا یک روحانی که می‌گوید من هم مثل آقا. مردمی که به‌خاطر ۲۵ گرم کره در صف نگه داشته می‌شوند باید این چیزها را تحمل کنند و اعتماد بورزند؟!»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.