سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
Tuesday 18 February 2020
  ::: سياست

محمد ارسی

شرکت در این “انتخابات” یعنی بیعت با ولی فقیه سوّمی!‏

این انتخابات از جنس انتخابات پیشین نیست، بل تلاشی است حساب شده برای حذف کامل جمهوریت نظام و بعد تثبیت و تحکیم قدرت مطلقه‌ی ولی فقیه بعدی: مجتبی خامنه‌ای یا ابراهیم رئیسی! ‏آری این خواب شومی است که خامنه‌ای و شرکاء برای ایرانیان دیده‌اند و با بگیروببندها و تشدید انواع سرکوبگری‌ها حتی تباه کردن ایران، مصمم‌اند به اهداف خود دست یابند!‏

حمید فرخنده

تحریم یا عدم مشارکت؟

تاریخ انتخابات در ایران و نیاز حکومت به نشان دادن مشارکت مردم در انتخابات نشان داده ‏است که چه فرصتی برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات فراهم باشد و چه نباشد ‏حکومت با تکیه به پایگاه انتخاباتی و نیروهای وفادار به خود و همچنین استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی-نمایشی و نهایتا استفاده از دستگاه معجزه‌گر رای‌شماری نظام، راضی از انتخابات بیرون می‌آید.

محمود سریع‌القلم

آیا دموکراتیک‌شدن راحت است؟

دموکراسی قرص مُسکّن نیست، بلکه باور است: باوری که در اعماق وجودی انسان‌ها ریشه دوانده است. دموکراسی صرفاً‌ میزگرد، سخنرانی و راه‌پیمایی نیست بلکه باورهای ناخودآگاهِ نخبگان سیاسی و فکری یک جامعه است که طی سال‌ها و در یک نظام آموزشی مشترک، آنها را درونی کرده‌اند.

امیر مُمبینی

سیاهکل

اگر تاریخ سمت دیگری در پیش‌گرفت گناه از سمتگیران آن زمان نبود. گناهکار آن بود که سمت مجموع ما را انکار می‌کرد و فروکوبی همه‌ی ما را می‌خواست. دستی که آن سمت را آورد دست خدا نبود. دست همان قدرتهایی بود که اکنون با آنها در ستیزند. نیمی از تمام تاریخ معاصر ایران را قلم استعمار و امپریالیسم و قدرتهای نابودگر رقم زده‌اند. انقلاب بهمن نیز نمی‌توانست از قلم آنها دور بوده باشد.

  ::: انديشه

ایراندخت سهند

کنکاشی در روان‎ ‎‏‌پریشی تروریسم مجاهد-‏‎ ‎فدایی

عصب شناسی مغز و هویت(۲)‏

از ورای این مقاله خواهیم دریافت که حکایت دفاع از دمکراسی مجاهد-فدایی داستان «گربه ‏‏‌عابد شد و مسلمانا»ی عبید زاکانی است. خوشبختانه اکثر مردم ایران نه سخنان مجاهدین در ‏زمینه‌ی دمکراسی و ایران را باور دارند و نه بحث‌های فداییان در مورد حقوق بشر را جدی ‏می‌گیرند. اما شرایط بحرانی ایران شناخت عملکرد این جریان‌ها را ملزم می‌کند.

   ::: فرهنگ و ادبيات

جمشید فاروقی

انقلاب و کیک توت فرنگی

فصل بیست‌وسوم: آخرین برگ

تلفن زنگ زد. کامران شب سختی را پشت سر گذاشته بود. شبی پر از افکار پراکنده و به‌ظاهر بی‌ربط. مهار افکار و تخیلات خود را از دست داده بود. افکارش همچون مرغی مست و ولگرد، از شاخه‌ای بر شاخه‌ای پریده بود. به یاد خاکسپاری پدر خود افتاده بود و به یاد چشمان معصوم مادرش با هزار پرسشی که در نگاهش موج می‌زد.

محمد جم

نگاهی به «هنر و ادبیات در سوسیالیسم» اثر کاظم علمداری

هنرمند و دیکتاتوری

مارکس و انگلس برای استقلال و آزادی هنرمند در خلق آثار ادبی و هنری اهمیتی فوق‌العاده‌ قائل بوده‌اند. «آن‌ها شکوفایی ادبیات و هنر را در گرو رهایی و استقلال هنرمند ـ حتا از هواداری مستقیم از باورهای سیاسی‌اش ـ ضروری می‌دانسته‌اند.» ولی پیروان آن‌ها از جمله استالین و لنین این ضرورت را فدای منافع سیاسی و حزبی خود کردند.

بیانیه زندانیان سیاسی زن زندان اوین

انتخاباتشان را برای خودشان بگذاریم

«هرکسی که پای صندوق‌های رای می‌رود اثر انگشتش بر روی ماشه‌ی اسلحه‌ای که به سمت جوانان انقلابی شلیک می‌شود ثبت خواهد شد و نشان تاییدی بر نظام حاکم و جنایاتش می‌باشد. تحریم و نفی انتخابات پیمان مردم ایران با شهدا به ویژه شهدای قیام اخیر است.»

::: آخرين خبرها

تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به حکومت

"به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستم‌گر"، "نه تهدید، نه سرکوب، این است حرف مردم"، "آبان دی و خرداد، یاد آخوند و بیداد"، "سپاهی سپاهی قاتل ما شمایی" و .... اینها برخی از شعارهایی بود که شماری از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تجمع روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن ماه خود در محوطه این دانشگاه سر دادند.

صدور حکم ۷۵ سال حبس برای  مرجان داوری

مرجان داوری، مترجم و پژوهشگر که در پاییز سال ۱۳۹۴ پس از بازداشت به همراه کریم زرگر از مدیران پیشین صدا و سیما، به اعدام محکوم شده بود، روز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از اعدام تبرئه و در پرونده دیگری به ۷۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. مرجان داوری، محقق ۵۲ ساله اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد.

نمایندگان کانادا، اوکراین، بریتانیا، سوئد و افغانستان:

ایران جعبه سیاه هواپیما را به فرانسه تحویل دهد

دیپلمات‌های پنج کشور که شهروندانشان در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه کشته شدند در بیانیه‌ای از ایران خواستند جعبه‌های سیاه هواپیما را به کشوری ثالث، ترجیحا فرانسه تحویل دهد تا اطلاعات آنها بازخوانی شود. وزیر خارجه اوکراین نیز اعلام کرد، کشورش در حال تصمیم‌گیری با ایران بر سر محل رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین است.

پایگاه اجتماعی اصولگرایان و اصلاح طلبان از بین رفته

مصطفی معین: اصولگرایان و اصلاح طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند / اگر ردصلاحیت‌ها هم نبود اصلاح طلبان چندان در متقاعد کردن مردم موفق نبودند / اصلاح‌طلبان نباید به هر بهایی بدنبال باقیماندن در قدرت باشند / از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه‌های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده‌ای است.

بیانیه‌ مشترک:‏ دعوت به تحريم انتخابات فرمايشی!

ما احزاب و سازمان‌های جمهوری خواه، دموکرات و مدافع آزادی و برابری، تحريم انتخابات فرمايشی مجلس شورای ‏اسلامی را اقدامی در جهت تشديد مبارزه عليه جمهوری اسلامی و در ادامه‌ی جنبش اعتراضی مردم در دی‌ماه ۹۶ و ‏آبانماه ۹۸ می‌دانيم.

رقابت اصول‌گرایان با یکدیگر در انتخابات مجلس

با ردصلاحیت کاندیداهای منتقد و مستقل حکومت ایران و همچنین نامزدهای حامی دولت روحانی توسط نهاد شورای نگهبان، یازدهمین دوره انتخابات مجلس این کشور، به‌ویژه در تهران صحنه رقابت دو لیست و گروه متفاوت محافظه‌کاران (اصولگرایان) خواهد بود.

انتقال زندانیان زندان اوین به فشافویه

سرنوشت نامعلوم زندان و زندانیان اوین

انتقال تعداد زیادی از زندانیان زندان اوین به زندان فشافویه موجی از نگرانی‌ها را درباره سرنوشت و وضعیت فعلی این زندانیان و همچنین زندان اوین ایجاد کرده است. یک منبع آگاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که غیر از بازداشتگاه‌های امنیتی و دو بند عمومی، دیگر زندانیان بندهای مختلف زندان اوین بدون هیچ توضیحی به زندان تهران بزرگ(فشافویه) منتقل شده‌اند.

رای سنا به محدودیت اختیارات ترامپ برای جنگ با ایران

مجلس سنای آمریکا قطع‌نامه‌ای که به موجب آن، رئیس‌جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران بدون اجازه کنگره را نخواهد داشت تصویب کرد. این قطعنامه از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد نیروهای آمریکایی را درگیر نبرد با ایران نکند، مگر آنکه کنگره ابتدا اعلان جنگ کرده یا مجوز مشخصی را برای استفاده از قوای نظامی علیه ایران تصویب کرده باشد.

گیلانی‌ها در محاصره برف؛ اذعان مسئولان به عدم آمادگی

پنج روز پس از بارش شدید برف در استان گیلان، مردم در محاصره مشکلات ناشی از قطعی آب و برق و مسدود بودن راه‌های ارتباطی هستند. استاندار گیلان گفته میزان آمادگی‌ها کافی نبوده است. انگشت اتهام به سمت مدیریت بحران است.

شورای مدیریت گذار

خالی گذاشتن “دکه های رای گیری رژیم” یک وظیفه ملی است ‏

شورای مدیریت گذار از هموطنان بیدار و آگاه دعوت می‌کند که در ادامه حرکت‌های ‏اعتراضی و مبارزات آزادیخواهانه گذشته، این بار با هر گرایش سیاسی و هر برنامه‌ای که برای ‏آزادی و سربلندی ایران عزیز داریم، در یک برآمد شکوهمند ملی، با خالی گذاشتن خیابان‌ها و ‏‏"دکان های رای گیری" رژیم و دیگر تاکتیک‌های میدانی خلاقانه، نمایش انتخاباتی دوم اسفند را با ‏یک اعتصاب انتخاباتی سراسری، رسوا سازیم.

ایران در حال از دست دادن فرصت گذار به دموکراسی است

حاتم قادری: من حتی نمی‌گویم اصلاح‌طلبان مردم را به عدم مشارکت در انتخابات دعوت کنند. ولی آن‌ها دست کم می‌توانند بگویند وقتی شرایط فراهم نیست، نمی‌توانیم در انتخابات شرکت کنیم. کار اصلاح‌طلبان شده است ترساندن مردم از جناح رقیب. با این کار می‌خواهند رای مردم را جلب کنند. رای دادن بر اساس ترس که در شأن انسان نیست.

تجهیزات رمزگذاری فروخته شده به ایران متعلق به سیا بود

بر اساس تحقیق مشترک روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" و تلویزیون "زِد دی اف" آلمان، سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و سازمان اطلاعاتی آلمان، دهه‌ها مخفیانه صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید تجهیزات رمزگذاری بوده‌اند. بر اساس این پژوهش تجهیزات این شرکت سوییسی به نام "کریپتو اِی‌جی" به بیش از ۱۲۰ کشور از جمله ایران فروخته شده است.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.