دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - Monday 1 June 2020
  ::: سياست

جمشید اسدی

فراخوانی ‏ایدئولوژیک، اقتصادستیز و مردم‌فریب

اعلامیه «کار: دموکراتیزه کنید، کالازدایی کنید، پاک‌سازی کنید؟» به فراخوانی ‏ایدئولوژیک، بدون در نظرداشت چند و چون اقتصاد بسنده می‌کند. پس تنها شعار می‌دهد و غیرمسئولانه برخورد می‌‏کند. آوردیم که چرا ادعای نویسندگان در مورد «کار کالایی» و روابط غیر دمکراتیک در بنگاه اقتصادی بی‌پایه است.‏

م- روغنی

تلنگری بر چپ ایدئولوژیک

مدتی است که جارو جنجال برسر نئولیبرالیسم در شعارها و تحلیل‌های چپ ایدئولوژیک ایرانی جایگزین شعارهای "ضدامپریالیستی" سالهای پس از انقلاب گردیده است. ارائه اطلاعات بعضا نادرست در باره برنامه‌های نئولیبرالِستی در غرب و تاثیرات اجتماعی آن از یک سوی آب در آسیاب گرایش‌ها به شدت غرب‌ستیزانه و ضدلیبرالی رژیم ولایی می‌ریزد و از سوی دیگر شرایط بحران‌زده اقتصادی کشور را که ناشی از تسلط نظام دینی، ناکارآمدی، فساد و رانتخواری است، نتیجه راهبردهای نو لیبرالی می‌سنجد.

حمید فرخنده

داس مرگ در گیلان

در فاصله تنها چند روز دو قتل ناموسی تکان‌دهنده در استان گیلان اتفاق افتاده است. ‏کودکی ۱۴ ساله با داس پدر سر بریده می‌شود و پیکر دختر دیگری در آتش خشم برادر می‌سوزد. این قتل‌ها در ایران هر از چندی روی می‌دهد و متاسفانه آخرین آن نیز نخواهد ‏بود. چراکه زمینه برای انجام این اتفاقات ناگوار هم از نظر فرهنگی و هم در عرصه قانونی ‏فراهم است.‏

مزدک بامدادان

پیوند شوم سرخ و سیاه

آنچه که از روزگار محمدرضا شاه تا به اکنون با هوشیاری و دورنگری "اتحاد نامقدس ارتجاع سرخ و سیاه" ‌نامید می‌شود، افسانه و دروغ نیست. ما می‌توانیم این پیوند را در نزدیک به سرتاسر تاریخ سده گذشته ایران نشان دهیم. برای نمونه برخورد حزب توده در کنار مسلمانان باورمندی چون مصدق و دیگر هموندان جبهه ملی به ترور کسروی می‌تواند همسوئی این دو گرایش را به نیکی بازنماید.

  ::: انديشه

ناصر فکوهی

ده توهم بزرگ تاریخ معاصر ایران

آنچه در زیر می‌آید، یک نگاه ‏کلان‌آسیب‌شناختی از مهم‌ترین توهماتی است که به نظر من می‌توان در ‏فرهنگ ایرانی - به صورتی کاملا نسبی و در پهنه‌های مشترک آن از لحاظ ‏مشخصات سنی و فرهنگی و زبانی - مشاهده کرد و بنابراین شامل استثنا‌های ‏بی‌شمار نمی‌شود. و البته این‌گونه توهمات که در این پرونده نیز با عنوان ‏دروغ‌های بزرگ مطرح شده‌اند، عموما باورهایی بزرگ را می‌سازند که ‏لزوما حتی باورهای اکثریت نیز نیستند، اما درست مثل یک غلط رایج زبانی، ‏جا افتاده‌اند.

ایرج سروآزاد

نگاهی به یک کتاب و چند نکته در حاشیه‌اش

کتاب شامل نامه‌های سرگشاده‌ای ست که در فاصله‌یِ سال‌هایِ ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷، از سوی شخصیت‌ها و گروه‌هایِ فعال در امور فرهنگی، حقوقی، صنفی، نویسندگان و ناراضیان از وضع موجود به پادشاه وقت (پهلویِ دوم) و کارگزاران رژیم پادشاهی نوشته شده، و در فضایِ رسمی انتشار نیافته، بلکه به طور غیرمجاز و در تیراژهایِ محدود در میان گروه‌هایی از مردم و روشنفکران دست به دست شده.

  ::: جامعه

محمدحسین شمسایی

نهاد خانواده و جایگاه پدر و مادر در جهان نوین

نسل‌های گذشته، با سرکوب و سرکوفت تربیت می‌شدند، اما نسل ‏امروز با تشویق و آگاهی و آزادی تربیت می‌شود؛ از این رو، ‏نمی‌توان این دو نسل را همتا و همسان دانست. یکی از دلایل ‏تعارض رفتاری و چالش‌های فرهنگی و اجتماعی ما این است که ‏نسل گذشتۀ ما شکاف نسلی خود با نسل جدید را درک نمی‌کند و ‏برپایۀ فرهنگ نسل خود با نسل بعدی سخن می‌گوید.‏

   ::: فرهنگ و ادبيات

عرفان نظر ﺁهاری

خاورمیانه منم

خاورمیانه / اسم زنی‌ست که منم / زنی که لباس‌هایش را / در تشت خون می‌شوید / و ظرف‌هایش را / در اشک خود خیس می‌کند / زنی که صبح به صبح / چای گل سرخ دم می‌کند /...

جمشید فاروقی

انقلاب و کیک توت فرنگی

فصل سی و سوم: پیکاسو

سکوت فضای آشپزخانه را به تصرف خود درآورده بود. کامران و آیدا هر دو غرق در افکار خود بودند. کامران به یکباره به خود آمد، بلند شد و فنجان قهوه‌اش را در ظرفشویی گذاشت، لبخندی زد و به آیدا گفت: «ببین چه میزبان بدی شده‌ام!» آنگاه به طرف ساندرا رفت، دستی بر سر ساندرا کشید و پرسید: «چیزی می‌نوشی؟ مثلا شیرکاکائو یا آب سیب؟»

منطقه حفاظت‌شده خاییز همچنان در آتش می‌سوزد

در خاییز وقت تخمگذاری کبک‌ها بود. تازه باید جوجه «تیهو»ها از تخم درمی‌آمدند روی شاخه‌های بلوط. پرنده‌های شکاری سر از تخم درآورده بودند، در هر لانه سه‌، چهار جوجه گرسنه اما همه‌شان خاکستر شدند، همه‌ لانه‌ها و تخم‌ها و جوجه‌ها. شعله‌های آتش که گسترده شد، گله گراز‌ها از خاییز گرختند. پلنگ‌ها کجا رفته‌اند؟ هنوز کسی نمی‌داند. اما محیط‌بانان تن کوچک سوخته پرنده‌ها و مارها را در خاییز دیده‌اند و سوختن بلوط‌ و بنه، دل‌شان را سوزانده است.

::: آخرين خبرها

ترکیه در حال تبدیل شدن به یک قدرت پهپادی جدید

ترکیه می‌خواهد از نظر تجهیزات جنگی خودکفا شود. در این راستا به طور فزاینده‌ای در زمینه تولید پهپاد در حال پیشرفت است. داماد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یکی از شخصیت‌های کلیدی در توسعه پهپاد است. پهپاد «بایراکتار تی‌بی‌۲» که تولیدی شرکت "بایکار مکینا"است، در حال حاضر موفق‌ترین محصول صنایع جنگی ترکیه به‌شمار می‌رود.

سفر به «سفید سنگان» محل زندگی، قتل و دفن رومینا

پدر داس به دست، به تعبیر خود غیرت را تمام کرده و دیگر ترسی از پلیس نداشت. یک ماه قبل وقتی ‏به دامادش که وکیل دادگستری است تلفن کرد، فهمید که پدر، ولی دم است و قصاص نمی‌شود. ‏پنجشنبه شب هم ایستاده بود تا مأموران دستبند بزنند و داسش را بگیرند، بی‌هیچ مقاومتی: «کاش ‏مقاومت می‌کرد. کاش به او تیری می‌زدند و می‌کشتندش.»

پایان اصلاح‌طلبان در مجلس

نامه تحلیلی رئیس‌فراکسیون امید ‌خطاب به مردم

عارف سکوتش را شکست. هر بار او پس از سکوتی نبستا طولانی به نقدها پاسخ می‌دهد؛ البته این بار می‌گوید گزارش‌هایی مفصل از آنچه در این چهار سال گذشته را در نشست‌های خبری ارائه خواهد داد. او روز شنبه ۱۰ خرداد نامه مبسوطی نوشته و در آن وضعیت کشور را تحلیل کرده است. گزارش رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم البته آمیخته به درددل و حاوی پیشنهادهایی برای حاکمیت است.

مطهری: به مردم حق می‌دهم در انتخابات شرکت نکنند

مطهری: چرا مردم نیامدند و حساسیت نداشتند؟ من تا حد زیادی به مردم حق می‌دهم. وقتی می‌بینیم مجلس چندان کاره‌ای نیست و تصمیمات در جای دیگری گرفته می شود طبیعی به نظر می‌آید که شرکت نکنند. سیاست طرف مقابل هم عامدا این بود که مردم شرکت نکنند و مجلس مورد نظرشان تشکیل شود.

خطر جدی بیخ گوش فوتبال؛ فیفا شوخی ندارد

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به ایران نامه نوشته و گفته اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران باید اصلاح شود در غیر این صورت فوتبال ایران معلق خواهد شد. در اساسنامه جدید وزیر ورزش هم عضو فدراسیون فوتبال ایران است و فیفا این را دخالت دولت و سیاست در امر ورزش می‌داند. فدراسیون فوتبال فقط پنج روز فرصت دارد تا خواسته‌های فیفا را در اصلاح اساسنامه بگنجاند.

روحانی: به ‌زودی به شرایط قبل از کرونا برنخواهیم گشت

کرونا در ایران: هشت استان کشور در وضعیت هشدار

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲ هزار و ۲۸۲ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور خبر داد و گفت: از بین مبتلایان جدید، ۴٣۵ مورد بستری بوده و ١٨۴٧ بیمار نیز به صورت سرپایی خدمات رسانی شدند. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵٧ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

چگونگی مرگ «آسیه پناهی» به روایت شاهدان عینی

«آسیه به هیچ وجه معتاد نبوده است و همه اهالی او را به نیکی می‌شناختند: لودرها آمدند. اول رفتارشان خشونت‌آمیز نبود. آسیه هم می‌گفت باید از روی جنازه من رد شوید و مرا بکشید تا خانه را خراب کنید... بعد از ویران کردن خانه، آسیه و دخترش سمیه را سوار ون کردند و رفتند. ۲ ساعت بعد خبر مرگ آسیه رسید.»

سلحشوری: زنان و مشکلات آنها در جمهوری اسلامی خط قرمزند

پروانه سلحشوری: «خیلی از طرح‌هایمان عقیم ماندند، یکی به این دلیل که طرح‌هایی را که زنان ارائه می‌دادند در دستور کار قرار نمی‌دادند و دیگر اینکه متاسفانه مقوله زنان و مشکلات آنها یک خط قرمز است و خیلی از مسائل و مشکلات مربوط به زنان طرح نمی‌شود. ترکیب مردانه مجلس اجازه اینکه طرح‌های زنانه هم بتوانند به تصویب برسند، نمی‌دهد. به نظرم مهم‌ترین معضل زنان خط قرمز بودنشان است.»

ترامپ رابطه آمریکا با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد

دونالد ترامپ عصر جمعه ۹ خرداد در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ضمن تکرار انتقادات خود از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ایالات متحده از امروز رسما روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی قطع می‌کند. ترامپ گفت که سازمان بهداشت جهانی تحت کنترل چین است.

چرا آمریکا معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید نکرد؟

مطابق ارزیابی یک نشریه اتریشی، آمریکا با لغو معافیت همکاری با برنامه‌های هسته‌ای ایران در پی نابود کردن برجام است. آمریکا به تازگی اعلام کرد که این معافیت‌ها، نظیر بازطراحی نیروگاه اراک تمدید نخواهند شد. با عدم تمدید معافیت‌ها، شرکت‌های پنج کشور باقیمانده در برجام که در پروژه‌های مختلف هسته‌ای با ایران همکاری می‌کنند، باید برای در امان ماندن از تحریم‌های آمریکا تا حداکثر ۵۸ روز دیگر به این همکاری‌ها خاتمه دهند.

توییتر پیام ترامپ را به علت ترویج خشونت پنهان کرد

توییتر برای اولین بار یکی از توییت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را زیر یک پیام هشدار به کاربران، پنهان کرد. توییتر به جای حذف این توییت به دلیل نقض مقررات توییتر، به کاربران هشدار داد که این توییت در ستایش خشونت است اما به دلیل منافع عمومی اگر کسی می‌خواهد آن را مشاهده کند، روی کلمه "مشاهده" کلیک کند.

انتقاد از فرمان اجرایی ترامپ در مورد شبکه‌های اجتماعی

فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای محدودسازی حمایت‌های حقوقی از شبکه‌های اجتماعی با انتقادهای متفاوتی مواجه شده است. دمکرات‌ها، سازمان‌های حقوق بشری و غول‌های اینترنتی مانند توئیتر و فیسبوک از جمله منتقدان این فرمان هستند. نانسی پلوسی گفته ترامپ با این اقدام می‌کوشد افکار عمومی را از سوء‌مدیریت خود در بحران کرونا منحرف کند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.