پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - Thursday 26 November 2020
  ::: سياست

فرانسیس فوکویاما

میراث کرونا؛ لیبرالیسم یا فاشیسم؟

ادامه همه‌گیری کرونا می‌تواند به سقوط نسبی ایالات‌متحده، ادامه فرسایش نظم لیبرالِ بین‌الملل و تجدید حیات فاشیسم در سرتاسر دنیا بیانجامد. از سوی دیگر، همه‌گیری می‌تواند تولد دوباره لیبرال دموکراسی را رقم بزند، سازوکاری که بارها با بدگمانی‌ها روبه‌رو شده است و این بار با ظهورش نویدبخش انعطاف و حیات دوباره است.

  ::: انديشه

مانیفست لیبرال آندورا

چشم‌انداز ما: پیشرفت بشر در جهان آزاد

«لیبرالیسم در دوران ثبات می‌تواند رشد کرده و تکامل یابد، اما در دوران بی‌ثباتی جا برای برداشتن گام‌های بزرگ به سوی جلو در تفکر ما وجود دارد. این رسالت ماست که اثبات کنیم لیبرالیسم می‌تواند بهترین سیاست‌ها و اندیشه‌ها را برای مقابله با این چالش‌ها فراهم کند و از فرصت‌های تازه بدون دست کشیدن از ارزش‌ها و باورهایمان بهترین بهره را ببرد.»

قربان عباسی

نگاهی به کتاب کین‌توزی ماکس شلر

آزادی پادزهر کین‌توزی است. عدالت پالاینده آن و دموکراسی راستین بسترساز این تخلیه روانی. بدون دموکراسی و بدون آزادی و عدالت جامعه کین‌توز با افرادی کین‌توز شکل خواهد گرفت که نه ارزش بلکه ضد ارزش‌هایی چون انتقام، رشک و حسد، تنفر از دیگری و چشم و هم‌چشمی برصدر خواهند نشست و با به‌هم ریختن سامان عاطفی فرد و آسیب دیدگی سامان عشق، دون‌ترین ارزش‌ها والاترین‌شان را پس خواهند راند.

ترجمه‌ فواد روستائی

ما و چالش‌های کروناویروس

یکی از ‏دستاوردهای بوریس سیرولنیک روانکاو فرانسوی، پژوهش و بررسی روندِ آفرینش و خلاقیّت ادبیِ در موقعیّت‌های دشوار و غم‌انگیز است.‏ سیرولنیک این روند را در کتابی زیر عنوانِ "خورشیدها ‏را شبانگاه به نگارش در می‌آورم" بررسی کرده است. سیرولنیک در حال حاضر دلنگران و دلواپس کسانی است که پیش از آغاز قرنطینه ‏هم در اثر نابرابرهای اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی شکننده بوده‌اند.

علیرضا بهتویی

چپ‌های «نجس» و مذهبی‌های «خرده‌بورژوا»

آنتاگونیست‌ها (هم در میان چپ و هم مذهبی‌ها) در اندیشه‌ی تسخیر دولت هستند تا به این ترتیب، ایدئولوژی اعتقادی‌شان را در تمام جامعه (در حکومت، قلمرو عمومی و زندگی خصوصی شهروندان) پیاده کنند. در راستای این هدف، هر مانعی بر سر راه و هر رقیبی، باید حذف و از صحنه خارج شود. با این تفکر، آزادی اجتماعی و سیاسی بی‌معنا می‌شود، هر اختلافی (حتا با دوستان سابق) آنتاگونیستی می‌شود و با شیوه‌ی حذف خشونت‌آمیز حل می‌شود.

مارک لیواین/ترجمه غنی مجیدی

از نئولیبرالیسم تا سرمایه‌داری مرگ در ۲۰ سال

هرچقدر تلاش شود که سرمایه‌داری و نژاد را از هم جدا کنید، اما این دو به‌طرزموذیانه‌‍ای نافشان به هم وصل‌ است. این موضوع را جهانگیری کرونا به‌‌خوبی نشان داد، خصوصاً در آمریکا که گسترش تاثیر نژادی این ویروس قساوتِ روزمره نژادپرستی آمریکایی را ناگهان تحمل‌ناپذیر کرده است.

   ::: فرهنگ و ادبيات

پویان مقدسی

آبان ادامه دارد!

در ما ادامه دارد / امواج تندِ توفان / یخ‌بسته خاطر شهر / در ماهِ سرخ آبان / حکم گلوله بر پاست / در ازدحام میدان / شسته نمی‌شود خون / حتا به ضرب باران / آبان ادامه دارد / در بغض تلخ بابا / در آه‌ِ داغ مادر / در لحظه لحظه‌ی ما

علی شکرالهی

مژده به دوستداران شاهزاده‌ کوچولو!‏

با در نظر گرفتن اهمیت کتاب «شاهزاده‌ کوچولو» که به گونه‌ای می‌توان آن را مانیفست انسان‌دوستی و روابط ‏انسانی نامید، مصمم شدم تا با پژوهش‌های فراوان پیرامون ۳۶ ترجمه پارسی و چندین ترجمه ‏انگلیسی و سوئدی و کار و تحقیق بر روی اصل فرانسوی آن، در این ترجمه جانمایه‌ی تفکرات ‏نویسنده در کتاب شاهزاده‌ی کوچولو را به خواننده ارائه دهم.‏

دیگو مارادونا، اسطوره فوتبال جهان درگذشت

دیگو مارادونا بازیکن افسانه‌ای تیم ملی آرژانتین در سن ۶۰ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت. مارادونا به تازگی و پس از جراحی مغز از بیمارستان مرخص شده بود و در منزل خود در حال استراحت بود.

::: آخرين خبرها

تبعه استرالیایی زندانی در ایران با ۳ مجرم مبادله شد

رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که کایلی مور گیلبرت، تبعه بریتانیایی-استرالیایی زندانی در ایران با سه ایرانی زندانی در تایلند مبادله شده است. این سه ایرانی در پی تلاش نافرجام تروریستی علیه دیپلمات‌های اسرائیلی بازداشت شده بودند. کایلی گیلبرت بیش از دو سال بود که در زندان‌های ایران به سر می‌برد.

بیانیه مطبوعاتی عفو بین‌الملل

ایران اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی را باید متوقف کند

عفو بین‌الملل: «هولناک است که با وجود درخواست‌های مکرر کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل برای لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی و آزادی وی، مقامات ایرانی در عوض تصمیم گرفته‌اند‌ که برای اجرای این بی‌عدالتی برگشت‌ناپذیر فشار آورند. آنها باید فوراً هرگونه برنامه برای اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی را متوقف کرده و به هجمه‌ی تکان دهنده خود به حق حیات وی پایان دهند.»

هشت نکته درباره زندگی و فعالیت‌های آنتونی بلینکن

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه آنتونی بلینکن، دستیار قدیمی خود را به عنوان وزیر خارجه دولتش معرفی کرد. اما دربارۀ زندگی شخصی و حرفه‌ای بلینکن بویژه رابطه‌اش با اروپایی‌ها به عنوان متحدان اصلی ایالات متحده چه می‌دانیم؟

ترامپ آغاز روند انتقال قدرت به جو بایدن را پذیرفت

دونالد ترامپ پذیرفته است که انتقال رسمی قدرت برای روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آغاز شود. با آغاز روند انتقال قدرت، تیم آقای بایدن به بودجه فدرال و دفاتر دولتی دسترسی خواهند داشت. او همچنین از این پس به طور مرتب گزارش‌های اطلاعاتی محرمانه را دریافت خواهد کرد. آقای بایدن گفته است اولویت او مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا است.

بایدن تیم امنیت ملی و سیاست خارجی خود را معرفی کرد

بر اساس اطلاعیه‌ای که سایت رئیس‌جمهوری منتخب و معاون او منتشر کرده است، آنتونی بلینکن به عنوان وزیر خارجه، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل و جان کری، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور تغییرات اقلیمی، منصوب شده‌اند. جان کری قرار است به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در شورای امنیت ملی حضور یابد.

سفر مخفیانه نتانیاهو و رئیس موساد به عربستان

صبح امروز چند رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در سفری "مخفیانه" و بی‌سابقه به عربستان سعودی رفته است. این گزارش‌ها می‌گوید نتانیاهو در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده است. این اولین سفر نخست وزیر اسرائیل به عربستان است که گزارش آن منتشر می‌شود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه جو بایدن می‌شود

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع مطلع خبر داد که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، قصد دارد آنتونی بلینکن را به سمت وزیر خارجه منصوب کند. این خبرگزاری شامگاه یکشنبه دوم آذر گزارش داد که آقای بایدن حتی پیش از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، به شکست خود اقرار کند، ترکیب کابینه خود را مشخص خواهد کرد.

نخستین آمریکایی ها تا ۲۱ آذر واکسن کرونا دریافت می کنند

قرار است کارشناسان اداره غذا و داروی آمریکا روز ۱۰ دسامبر برای اعطای مجوز به واکسن‌های تولیدی شرکت‌های فایزر و «بیو‌نتک» برای استفاده اورژانسی تصمیم بگیرند. مدیریت پروژه تولید واکسن کرونا دولت آمریکا می‌گوید نخستین آمریکایی‌ها می‌توانند از ۱۱ دسامبر (۲۱ آذر امسال)، واکسن کرونا دریافت کنند.

استقرار بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکا در خاورمیانه

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، موسوم به «سنتکام»، روز شنبه اول آذر ماه از استقرار بمب افکن‌های «بی-۵۲» در منطقه خاورمیانه خبر داده است. سنتکام در بیانیه‌ای تاکید کرده: «سنتکام متعهد به حفظ و حراست از ثبات و امنیت در منطقه، توانایی انتقال سریع نیروها به داخل، خارج و اطراف منطقه برای دستیابی، حفظ و بهره‌برداری از خلاقیت، کلید جلوگیری از اقدامات پرخاشگرانه احتمالی است.»

اطلاعیه وزارت خارجه آلمان در مورد خطرات سفر به ایران

وزارت خارجه آلمان از افرادی که تابعیت دوگانه آلمانی-ایرانی دارند خواسته است، از سفر غیرضروری به ایران اکیدا خودداری کنند. وزارت خارجه آلمان می‌گوید، مقام‌های ایران می‌توانند از ورود یا خروج افراد دوتابعیتی جلوگیری کنند بی‌آنکه دلیلی برای آن ارائه دهند. این توصیه‌ها براساس برآورد وزارت خارجه آلمان از وضعیت شیوع کرونا، خطر تروریسم و وضعیت سیاسی در ایران تنظیم شده است.

پرتاب ۲۳ موشک به کابل؛ دستکم ۸ نفر کشته شدند

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده که ۲۳ راکت به شهر پرتاب و شمار تلفات حمله راکتی صبح امروز کابل به هشت نفر و شمار زخمی ها نیز به ۳۱ نفر افزایش یافته است. این وزارت افزوده که آمار تلفات نهایی نبوده و افزایش خواهد یافت. یکی از موشک‌های شلیک شده صبح امروز در محوطه سفارت ایران در کابل فرود آمد و خساراتی برجای گذاشت.

گزارش تکان دهنده از وضعیت حقوق زنان زندانی در عربستان

براساس گزارشی که سازمان حقوق بشری «گرنت لیبرتی» تنظیم کرده از زمان به قدرت رسیدن «محمد بن سلمان» در سال ۲۰۱۷، حقوق انسانی حدود ۳۰۹ زندانی سیاسی در عربستان نقض شده است. این گزارش تأکید کرده که ۲۰ زندانی به علت جرم‌های سیاسی که پیش از رسیدن به سن قانونی مرتکب شده‌اند بازداشت شدند که ۵ تن از آنها اعدام و ۱۳ تن نیز محکوم به اعدام هستند. ۲۷ زن فعال مدنی در زندان‌های عربستان هستند.

علاوه بر رضا ملک‌زاده، علی نوبخت،‌ یکی دیگر از مقام‌های وزارت بهداشت نیز استعفا کرد

استعفای معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت

دکتر رضا ملک‌زاده در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، ‌از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت استعفا کرد. از جمله دلایل او برای استعفا: «مدیریت بسیار غلط، پرنقص در پاندمی کرونا که به دلیل عدم مشورت و توجه وزیر بهداست به توصیه‌ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت، موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است و درعین‌حال، مدعی درس «مدیریت بحران کرونا» دادن به سایر کشورها شده است.

پوتین: آذربایجان اراضی خود را بازپس گرفت

پوتین: «من قبلا هم گفته ‌بودم هیچ دولتی حتی خود ارمنستان استقلال و حاکمیت ملی ‏‏[دولت خودخوانده‌] قاراباغ را به‌ رسمیت نشناخت. این از منظر حقوق بین‌الملل ‏به ‌چه ‌معنی است؟ به ‌این معنی است که ‌هم قاراباغ و هم مناطق مجاور [اشغال شده‌ آن] ‏بخشی جدائی‌ناپذیر از جمهوری آذربایجان بودند و هستند. آذربایجان اراضی طبق حقوق بین‌‏الملل متعلق به ‌خودش را بازپس گرفت.»

تروئیکای اروپا: نگران عملکرد ایران هستیم

بیانیه تروئیکای اروپا: «ایران اکنون یک سال و نیم است که تخطی‌های متعدد و جدی از تعهدات هسته‌ای‌اش انجام می‌دهد، ما همچنان نگران عملکرد ایران هستیم که منافع مربوط به عدم اشاعه در توافق را از میان برمی‌دارد. پیشرفت و تحقیق و توسعه در این راستا پیامدهای جدی در بر خواهد داشت.»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.