چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - Wednesday 5 August 2020
  ::: سياست

برگردان: جمشید خونجوش

سه و نیم جنگ اردوغان

وقتی اروپایی‌ها به ترکیه نگاه می‌کنند، آنها به پناهندگان، مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا و گاهی نقض حقوق بشر فکر می‌کنند. آنها از تغییرات عمیق در این کشور غافل می‌شوند. ترکیه قدرت نظامی کافی برای انجام این عملیات را دارد. مهمتر از همه اینکه ترکیه اراده آن را دارد تا این قدرت را وارد ماجرا کند. و برای اینکار، ایدئولوژی مناسب را می‌سازد.

حمید فرخنده

زبان دموکراسی و مدارا

با زبان حذف نمی‌شود ادعای جذب داشت و با زبان خشم و ادبیات نفرت نمی‌توان از مدارا سخن گفت. همانطور که با حمله نظامی خارجی نمی‌توان به دموکراسی رسید با حمله کلامی داخلی نیز نمی‌توان فضای اتحاد، همبستگی و همکاری لازم برای پی ریزی دمکراسی در کشور بوجود آورد.

مهران براتی

به حاکمان شرع: شما را از این ره فرجی نیست

کیوان صمیمی را دوباره به بند می‌کشند

جرمش این بود که در مراسم برگزاری روز جهانی کارگر سال ۱۳۹۸ در برابر مجلس شورای اسلامی شرکت داشته است، همین و بس. نام ایستادن در خیابان را هم گذاشته‌اند "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی". قاضی او مردی است که او "سید احمد زرگر" خوانده‌اند. او هر که باشد نامش در "داستانی ملی دوران گذار" ثبت شده است.

منصور فرهنگ

چه باید کرد؟

نکته مهمی که ایرانیان آرزومند به دموکراسی و کثرت‌گرائی باید به آن توجّه داشه باشند این است که موانع رشد دموکراسی در میهن ما محدود به سلطه حاکمیّت استبداد نیست، بلکه این فرهنگ سیاسی کشور است که باید از بلایای سنّت دیرینه استبداد رهائی یابد. این فرهنگ ناسازگار با تنوّع بینش و تحلیل و مداراجوئی بر رفتار و کردار بسیاری از فعّالین سیاسی ایران تأثیر گذار است.

  ::: انديشه

محمود تجلی مهر

ایدئولوژی: نگاهی به سردرگمی عمومی پیرامون یک واژه

در نوشته‌های گذشته تعریفی از ایدئولوژی در چارچوب موضوع آن دو نوشته آورده بودم که واکنش برخی از خوانندگان را برانگیخت، با وجودی که من تعریف تازه‌ای از خود نداشتم و منبع آکادمیک آن را نیز آورده بودم. اما به هر رو، به نظر می‌آید که باید همگی بیشتر به واکاوی بپردازیم تا به درکی نزدیک‌تر به‌هم برسیم.

افشین افشار

ذهنیت آخوندی و سال جهش تولید

کشاورزان به نشان اعتراض از قبله روبرتافتند و در جهت مقابل قرار گرفتند، پشت به قبله و امام جمعه، آنها جهت روبرو را میهن نامیدند. به نشان ‏اعتراض میهن را شاخص و قبله اعلام نمودن در واقع به شکلی بیان نشده ترجیح عقل بر دین است. در آن روز ایرانی جدید متولد شد. این فرآیند در ‏تمام ایران طی شده است و واقعه اصفهان نوک کوه یخ بود.

اسفندیار طبری

فرهنگ قدرت، قدرت فرهنگ - یک

بحران کرونا بحران ایده تسلط انسان بر طبیعت است، استفاده بی‌رویه و خارج از اندازه و بدون معیار‌های اخلاقی از طبیعت است. این ویروس بر خلاف ویروس سارس ریشه در فقر و گرسنگی ندارد بلکه، اگر داده‌های امروز را بپذیریم ناشی از رفاه و انگیزه تنوع در تغذیه و سودجویی‌های اقتصادی است.

قربان عباسی

استبداد از ترس تغذیه می‌کند

منتسکیو معتقد است جمهوری از فضیلت تغذیه می‌کند و ‏استبداد از ترس. اگر مردمی با فضیلت باشند و راه تقوی پیش گیرند ‏هیچ‌وقت آتش‌بیار معرکه استبداد نمی‌شوند. استبداد نمی‌پاید مگر ‏به یاری همه کسانی که خواجگی را بر شرف و مرگ فضیلت‌مندانه ترجیح ‏داده‌اند. استبداد جز به ترس و ارعاب و تهدید نمی‌پاید و آنکه ‏در برابر ترس ارباب زانو می‌زند باید برای همیشه ننگ بردگی را ‏بر پیشانی خود حک‌شده ببیند.

سیاوش قائنی

گلوبالیزاسیون و نظام مالی جهانی

در کنار نابرابری‌های اجتماعی، فقر، گرسنگی و نابودی محیط زیست، جنگ دومین علت اصلی فرار و مهاجرت مردم از خانه و کاشانه خود می‌باشد. اما قله و اُلمپ این ابتذال‌ها آنجا است که در این شرایط بحرانی و خطرناک جهانی، قدرتمند ترین مرد دنیا یک پیمانکار فاسد ساختمانی است که با پیام‌های توییتری مبتذل و خطرناک روزانه خود به اختلافات و افتراق و خشونت در آمریکا و دنیا دامن می‌زند.

   ::: فرهنگ و ادبيات

ماندانا زندیان

به خاطرهٔ ارجمند پوران فرخزاد

هنر‏ و «کار»ِ زمان ما

نوشتهٔ پیشِ رو نگاهی است به اثرگذاریِ هنر بر شکل‌گیری و طرح پرسش‌های ضروری در فرهنگی که ‏تبعض و خشونت را می‌پذیرد. انگیزهٔ این بازخوانی سالگرد قتل فریدون فرخزاد، و آفریده‌های هنریِ ‏بازخوانی‌شده نمایش و کتاب «شاعر نقره‌ای»، اثر هوشنگ توزیع است، که ما را به تماشای این ‏فرهنگ دعوت می‌کنند.

انفجار شدید دربیروت؛ مرگ ۵۰ نفر تایید شد

مرگ پنجاه نفر تا به حال بر اثر انفجار شدید در بیروت تایید شده است. این انفجار شدید حدود سه هزار نفر را هم راهی بیمارستان‌ها کرده است. براساس گزارشها از این شهر انفجار در نزدیکی دفترهای روزنامه "دیلی استار" بوده است. این حادثه در آستانه صدور رای دادگاه مورد حمایت سازمان ملل در باره کشته شدن رفیق حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان، در سال ۲۰۰۵ صورت گرفته است.

::: آخرين خبرها

در سوگ بانو فری طلوعی قائم‌مقام

دوست ارجمند جناب آقای دکتر محسن قائم‌مقام، ‏با نهایت تاثر و تاسف اطلاع یافتیم که در سوگ همسر، همراه و یار مهربانتان بانو فری ‏طلوعی قائم مقام، ‌‌‌‌نشسته‌اید. ما این فقدان را به شما و خانواده‌های قائم‌مقام، طلوعی و ‏فرزندتان تسلیت می‌گوئیم و برای بازماندگان آرزوی صبر و شکیبایی داریم.

فرزند شارمهد: پدرمان در دوبی ربوده شده است

فرزند جمشید شارمهد درباره ربوده شدن پدرش با ذکر شواهدی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌ که او در دوبی ربوده شده؛ زیرا در ‌آخرین تماس، موقعیت یاب تلفن همراهش، هتل بین‌المللی فرودگاه دوبی را نشان می‌داد. او اضافه می‌کند که اطلاعات موبایل، بیانگر حضور پدرش در عمان تا قبل از اعلام خبر دستگیری است.

اتحاد جمهوریخواهان ایران

برنامه همکاری جمهوری اسلامی با چین ‏و منافع ملی ما

اتحاد جمهوریخواهان ایران از بدو تاسیس همواره خواهان تنش‌زدائی از سیاست خارجی کشور، عادی‌سازی رابطه ‏با تمامی کشورها، تلاش برای تامین صلح و امنیت در منطقه و گسترش همکاری‌های دو یا چند جانبه سیاسی، ‏اقتصادی و فرهنگی با همه کشورها بوده است. ما می‌توانیم با همه جهان ‏همکاری داشته باشیم بدون این که به کسی متکی یا وابسته شویم.

بیانیه ۱۱۶ استاد دانشگاه، پژوهشگر، کنشگر سیاسی و فعال مدنی

به مبارزه با ایران‌خواری در پوشش «وقف» ادامه دهیم

ما امضا کنندگان این نامه به عنوان جمعی از دلسوزان میهن اعلام می‌کنیم محدوده اثر ملی طبیعی کوه ‏دماوند که از اهمیت حفاظتی بالایی برخوردار بوده و سرمایه تقلیل‌ناپذیر نسل‌های کنونی و آینده مردم ‏ایران است، ملک مشاع عمومی است و هیچگونه محدودیت و استثنایی نباید مالکیت عمومی آن را ‏خدشه‌دار سازد.

درخواست کمک روزنامه‌نگاران شهروند از انجمن صنفی تهران

ما، اعضای تحریریه روزنامه شهروند، هر چه در توان داشتیم به‌کار بستیم تا «شهروند» را، در مقام رسانه‌ای که در اندیشه رفع فقر و نابرابری است، زنده نگه داریم. اما برآیند تمامی اتفاقات و اظهارنظرهای مسئولان هلال احمر به ما نشان داد که اراده‌ای بر حفظ این «رسانه» از سوی آنان وجود ندارد. حذف صدای یک رسانه، آثار عمیقی بر جامعه و قدرت گرفتن رسانه‌های غیررسمی خواهد داشت.

فشارهای امنیتی دلیل تاخیر در اعلام شیوع کرونا بود

اعلام رسمی اولین مورد ابتلا در ایران در ۳۰ بهمن ۹۸ انجام شد، اما فهرست بیماران حاکی از آن است که بین ۲ بهمن تا ۳۰ بهمن ۵۲ مورد مرگ مشکوک به کرونا ثبت شده است. پزشکان مطلع در ایران می‌گویند "فشارهای امنیتی" باعث شد تشخیص قطعی اولین مبتلایان کرونا و اعلام ورود این ویروس به ایران به تاخیر بیفتد.

بایدن برای ایران بهتر است یا ترامپ؟

در حالی که سه ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده و دونالد ترامپ مایل است انتخابات را به تعویق بیندازد، در مطبوعات و فضای مجازی ایران این بحث مطرح است که انتخاب بایدن به سود ایران است یا انتخاب مجدد ترامپ؟ / روزنامه کیهان با مبنا قرار دادن سند ۸۰ صفحه‌ای سیاست‌های حزب دموکرات آمریکا نوشت «شرط بایدن برای بازگشت به برجام همان خواست ترامپ است.»

اعتراض پزشکان اصفهان به مدیریت نامطلوب بحران کرونا

«با تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه در بسیاری از کشورها، مرگ و میر به ارقام بسیار پایینی رسیده ولیکن متاسفانه در کشور ما رقم تلفات روزانه بیماری از مرز سه رقم گذشته و همچنان نیز رو به فزونی دارد. کادر درمانی کشور با تحمل تلفات بسیار سنگین در معرض فرسودگی قرار گرفته، ظرفیت بیمارستانها و بخشهای کرونا پر شده و دسترسی به داروهای تایید شده برای بسیاری از مردم عادی ناممکن گردیده است.»

علیرضا زالی: امواج بعدی کرونا در راه است

علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران: امواج بعدی کرونا خواهد آمد. این‌طور نیست که فکر کنید که کشورهایی که در دور اول کرونا توفیق داشتند، قطعا گارانتی می‌شوند و دیگر کرونا سراغ‌شان نمی‌آید. تا زمانی که یا ۶۶ درصد افراد در جامعه دچار این بیماری نشوند و یا داروی مطمئن و واکسن آن پیدا نشود، این سناریو در کشورهای دنیا قابل تکرار خواهد بود.

مرگ دست‌کم ۴۲ هزار نفر تا پایان تیر ماه در اثر کرونا

داده‌های پزشکی و فهرست‌هایی از موارد قطعی و مشکوک به کووید-۱۹ در ایران به بی‌بی‌سی فارسی رسیده که حاکی از پنهانکاری و لاپوشانی شیوع کرونا و شمار قربانیان و مبتلایان در ایران است. بنا بر فهرست درگذشتگان، قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه به ۴۲ هزار نفر می‌رسند که نزدیک سه برابر آمار رسمی است.

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و مدنی

اعتراض به احکام زندان کیوان صمیمی و بهاره هدایت

دادگاه انقلاب، صلاحیت قانونی و ذاتی برای رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی را ندارد و تنها مرجع صالح و قانونی برای پیگرد پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی، محاکم عمومی با حضور هیات منصفه و رعایت اصول قضایی و موازین دادرسی عادلانه‌اند که ضمن دفاع از نظم عمومی و حقوق و امنیت آحاد جامعه، امکان برخورداری متهم از تمامی حقوق دفاعی‌اش را تامین کند.

زندگی‌نامه‌ سیاسی بابک امیرخسروی منتشر شد

«هرقدر انسان بکوشد در گفتار و بازگوییِ پیش‌آمدها، عینیت را رعایت کند و در بیان رویدادها صادق و بی‌‌‌طرف باشد، باز این خطر هست که گفته‌‌هایش درگیر نوعی داوری شخصی، خودستایی و خودمحوربینی شود یا اینها را در ذهن خواننده تداعی کند. همین نگرانی بود که سالیان دراز مرا از نوشتن زندگینامه‌‌ام بازداشت.»

خسرو سینایی درگذشت؛ من ایران را دوست دارم

«بشر از مدت‌ها پیش فراموش کرده بود که جزئی از طبیعت است، باید حرمت آن را حفظ کند. حالا همه آدم‌ها به فکر فرو رفته‌اند که بعدا چه خواهد شد و امیدوارم که بعد به فکر اصلاح بسیاری از مسائل بیفتند.»‌ خسرو سینایی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران، که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت، این جملات را چندی پیش از مرگش درباره این ویروس گفته بود.

بیانیۀ مطبوعاتی سازمان عفو بین‌الملل

بحران کرونا در زندان‌های کشور بر خلاف انکار حکومت

نامه‌های رسمی درز کرده‌ای که به دست عفو بین‌الملل رسیده نشان می‌دهد که دولت ایران درخواست‌های مکرر مقامات ارشد سازمان زندان‌ها برای تأمین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده را نادیده گرفته‌اند. «این نامه‌های رسمی مستنداتی رسوا کننده از قصور فاجعه‌بار دولت ایران در زمینه محافظت از زندانیان را به دست می‌دهند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.