يكشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
Sunday 23 February 2020
  ::: سياست

آذرخش ایرانی

درباره‌ اصلاح پذیری یا اصلاح ناپذیری نظام‌های سیاسی

اصلاحات سیاسی یا رفرم سیاسی معمولاً در برابر انقلاب یا براندازی به کار می‌رود و به معنای اقدام برای بهبودی و تغییر ‏در ساختار و عملکرد نظام حاکم از درون یا بیرون از آن نظام است. اصلاحات سیاسی به مفهوم عام، به عنوان یکی از شیوه‌های دگرگونی و تحول سیاسی- اجتماعی پیشینه‌ای بس دراز دارد.

محمود سریع‌القلم

آیا دموکراتیک‌شدن راحت است؟

دموکراسی قرص مُسکّن نیست، بلکه باور است: باوری که در اعماق وجودی انسان‌ها ریشه دوانده است. دموکراسی صرفاً‌ میزگرد، سخنرانی و راه‌پیمایی نیست بلکه باورهای ناخودآگاهِ نخبگان سیاسی و فکری یک جامعه است که طی سال‌ها و در یک نظام آموزشی مشترک، آنها را درونی کرده‌اند.

   ::: فرهنگ و ادبيات

نرگس رضایی

او راز سرخ من است

او راز سرخ من است / گناه نخستین من ‏/ که در بیتوته‌گاهی در خلا / با آن مصالحه می‌کنم / او راز سرخ من است / رویای سبز من / که در ارابه‌ای از گل‌های تازه آتشین / مرا به بهشت راه می‌نمود / او را چون قدیسی در آسمان / دوست دارم ‏/...

جمشید فاروقی

انقلاب و کیک توت فرنگی

فصل بیست و چهارم: غرور و تحقیر

کامران از مترو پیاده شد. قصد داشت سری به کتابخانه دانشگاه بزند. هر از گاهی گذرش به کتابخانه دانشگاه و به‌ویژه به کتابخانه‌ی کوچک دانشکده‌ی فلسفه می‌افتاد. می‌آمد، نگاهی به عنوان‌های جدید دنیای نشر می‌انداخت، کتاب‌هایی را که از کتابخانه به امانت گرفته بود، پس می‌داد و کتاب‌های جدیدی به امانت می‌گرفت. از ورود مجدد به محیط دانشگاه و از دیدن نشاط و شور جوانان لذت می‌برد.

پایین‌ترین مشارکت همهٔ انتخابات‌های بعد از انقلاب

در انتخابات دیروز شاهد پایین‌ترین مشارکتِ همهٔ انتخابات‌های بعد از انقلاب در کل کشور (۴۱ درصد) و تهران (۲۲ درصد) بودیم. / صادق زيباكلام: ۷۰ درصد و در برخی شهرهای بزرگ تا ۸۰ درصد مردم شرکت نکردند / درصد مشارکت در کرج ۲۲.۴ درصد بود / مشارکت در قم هم به ۴۰ درصد نرسید / علل رای ندادن مردم: "عدم تاثیرگذاری انتخابات در بهبود وضعیت کشور"، "عدم اعتماد به برگزارکنندگان انتخابات" و "نبودن کاندیدای مورد علاقه"

::: آخرين خبرها

ایران به لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی بازگشت

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) پس از بیش از سه سال هشدار به ایران، روز جمعه ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ نام جمهوری اسلامی ایران را دوباره در لیست سیاه خود قرار داد. این تصمیم به دلیل خودداری ایران از تصویب دو لایحه مبارزه با پولشویی و کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته بین‌المللی اتخاذ شد.

ستاد ۲۴ ساعته بحران در تهران تشکیل می‌شود

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت که با توجه به مشاهده چند مورد بیماری کرونا در کشور گفت:‌ شهرداری تهران ستاد ۲۴ ساعته مدیریت بحران از امروز (جمعه) تشکیل می دهد. / یک زن ایرانی ساکن کانادا که هفته‌‌ گذشته از ایران به کانادا بازگشته مبتلا به کروناست. / وزیر بهداشت درباره آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران گفت؛ ۵ مورد قطعی، ۲۵ مورد مشکوک وجود دارد.

اتحاد جمهوریخواهان ایران:

در محکومیت احکام ظالمانه ‏علیه فعالان محیط زیست!‏

اتحاد جمهوریخواهان ایران بازداشت، شکنجه و صدور احکام سنگین زندان برای فعالان محیط زیست را ‏شدیدا محکوم می کند، خواستار آزادی فوری آنان و محاکمه‌ی آمران و عاملان شکنجه و پرونده‌سازی ‏علیه آنان است. ما نیروهای آزادیخواه و دمکرات کشورمان را به همکاری و همگامی در جهت دفاع از ‏حقوق اساسی مردم ایران در برابر تعرضات حکومت فرامی‌خوانیم.

آمریکا ۵ عضو شورای نگهبان را تحریم کرد

ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه اول اسفند (۲۰ فوریه) اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه پنج مقام جمهوری اسلامی ایران مقرر کرده که مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس ایران هستند و صلاحیت هزاران نفر را که خواستار شرکت در انتخابات بوده‌اند رد کرده‌اند.

عامل کشتار شهر هاناو آلمان “انگیزه نژادپرستانه” داشت

دادستانی آلمان احتمال می‌دهد کشتار چهارشنبه شب، سی‌ام بهمن (۱۹ فوریه) در شهر هاناو آلمان با انگیزه راست‌گرایی افراطی انجام شده است. حدود ساعت ده شب چهارشنبه یک مهاجم مسلح به دو قلیان‌خانه در مرکز شهر هاناو حمله کرد و ۹ نفر را به ضرب گلوله به قتل رساند. جسد یک مرد آلمانی ۴۳ ساله را که مظنون به ارتکاب این کشتار است در خانه‌اش پیدا کردند. جسد مادر این فرد هم در همان خانه پیدا شده است.

تایید سه مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در قم و اراک

«تا صبح امروز (پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸) آزمایشات از ابتلای دو مورد جدید در قم و یک مورد در اراک به کرووید ۱۹ حکایت دارد، هر سه بیمار تابعیت ایرانی داشته و فرد مبتلا در اراک نیز ساکن قم و از همکاران پزشک ماست. با احتساب این موارد تعداد مبتلایان کرووید ۱۹ تایید شده در کشور به پنج نفر می‌رسد.»

کرونا در قم؛ مدارس و دانشگاه‎های قم پنجشنبه تعطیل است

کلیه مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان قم به منظور پیشگیری و بررسی بیشتر وضعیت استان در موضوع کرونا تعطیل خواهد بود. / خبرگزاری «ایلنا» به نقل از منابع آگاه نوشت شش‌نفر هم در حال حاضر به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا بستری هستند که خانواده و نزدیکان این افراد در قرنطینه به سر می‌برند.

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر درباره احکام فعالان محیط زیست

احکام ناعادلانه علیه فعالان محیط زیست

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت دادگاه انقلاب احکام ناعادلانه هشت فعال محیط زیستی تحت بازداشت طی دو سال گذشته را تأیید کرده است. مقامات ایران هیچ مدرکی دال بر اتهاماتشان علیه اعضای مؤسسه میراث حیات وحش پارسیان ارائه نکرده‌اند و باید آنها را فوراُ آزاد کنند.

مرگ دو نفر در قم در اثر ویروس کرونا

تنها یک روز بعد از اینکه وزیر بهداشت با اطمینان گفت که هیچ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در سراسر ایران وجود ندارد، امروز ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) مرگ دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در شهر قم تایید شد و دقایقی پیش محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد که هر دو بیمار مبتلا درگذشت.

۱۲۰۰ ساعت اعتراف گیری با شکنجه و تهدید از نیلوفر بیانی

نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، در شرح حالی از وضعیت خود که بی بی بی سی به آن دسترسی پیدا کرده نوشته که بازجویان اطلاعات سپاه، برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی "دستکم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی" در معرض "شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی" قرار داده‌اند.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.