شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - Saturday 11 July 2020
  ::: سياست

عطا هودشتیان

قرارداد با چین خیانت به منافع ملی است!

همه دلسوزان وطن، گروه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی و فرهنگی خارج کشور از هر رده و در هر مقام و با هر گرایش فکری و سیاسی در یک همبستگی ملی و میهنی باید هرچه سریع‌تر صدای ملت ایران را به گوش جهانیان برسانند و اعلام کنند که ملت شریف ایران این ننگ و حقارت استعماری را نمی‌پذیرد.

حمید فرخنده

صعود پوتین و سکوت رفقا

زمانی که سوسیالیسم در شوروی برقرار بود عمده نیروهای چپ ایران طرفدار دموکراسی و حقوق بشر نبودند اکنون اما که سرمایه‌داری افسار گسیخته در روسیه برقرار است و بخش بزرگی از رفقا طرفدار دموکراسی و حقوق بشر شده‌اند همچنان سکوت در قبال اقدامات ضد دموکراسی و ضد حقوق بشری در روسیه پیشه می‌کنند.

  ::: انديشه

مزدک لیماکشی

فراگیری جمعی و دانستن جمعی

شاخص‌هایی برای خردمندی - سه

دانستن و آموختن به همراه هم یکی از دشوارترین پروژه‌های هر کشوری است و برای این کار برنامه سیاست روشن نیاز ‏داریم. یک ملت اگر نتواند به همراه همدیگر بیاموزد و به همراه یکدیگر دانسته‌های مشترک داشته باشد دچار بحران و ‏فروپاشی می‌شود و متاسفانه کشور ما در چنین شرایطی بسر می‌برد.

ب. بی‌نیاز (داریوش)

گزاره‌هایی برای اندیشیدن - سه

چاپگرهای سه بُعدی و انقلاب صنعتی چهارم

اگر نخستین‌ مراحل خانه‌سازی توسط چاپگرهای سه بعدی در چین یا هلند را به عنوان نقطه آغاز بنگریم، می‌توان تصور کرد که با بکارگیری این چاپگرها در مقیاس وسیع، چهرۀ آیندۀ شهرها و روستاهای تغییرات کیفی‌ای به خود خواهند دید، شهرهایی که در آن، مثلاً تمامی کارهای مربوط به شهرداری مانند پاکسازی شهر، تخلیۀ زباله‌ها، پساب‌ها و ... به صورت خودکار (اتوماتیک) انجام خواهند گرفت.

پژوهش: آراز فنی

پیش‌پرده‌ایی در توضیح آغاز سیستم دوقطبی و جنگ سرد

یدانیم که جنگ بین دولتها/کشورهای اروپائی در قرن هیجده و اندکی قبل و بعد از جنگ اول، عمومن برای تقسیم مناطق و کشورهای تحت سلطه ی استعمار گران اسپانیائی، انگلیسی، فرانسوی، هلندی، بلژیکی و ... صورت گرفت. این نظام مسلط بر روابط سیاسی در اروپا/جهان از دو طرف مورد چالش قرار گرفت.

برگردان: جمشید خونجوش

بحران کرونا و بازارهای ناکام

اقتصاد بازار در خالص‌ترین شکل آن، همانند اقتصاد برنامه‌ریزی شده[در کشورهای سابقا سوسیالیستی]، پیش از بحران کنونی هم راهبردی شکست خورده بود. بنابراین اکنون زمان برای یک سیاست اقتصادی جدیدی فرا رسیده است که روی انعطاف‌پذیری تمرکز دارد: سیاست انطباق‌پذیری

   ::: فرهنگ و ادبيات

ایرج سروآزاد

شعله‌ای در باد

تاریک است جهان / سایه‌اش در تاریکی قدم می‌زند / گام‌هایش / گاهی گلِ سرخ‌اند / گاه شعله‌ای کبود / که در باد زبانه می‌کشد / و به خاکسترِ خود باز می‌گردد / در تاریکی / قدم می‌زند / سایه‌ای برجامانده / از جنازه‌ای که دیروز / غریبانه / کنارِ درخت‌هایِ سوخته / به خاکش سپرده‌اند

گزارش اختصاصی روزنامه نیویورک‌تایمز:

انفجار در نظنز کار اسرائیل با اطلاع آمریکا بود

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های ناشناس آمریکایی نوشته به نظر می‌رسد انفجارهای اخیر در مناطق نظامی و هسته‌ای ایران "کار اسرائیل و با اطلاع آمریکا" بوده است و این که خسارت وارد شده به تاسیسات هسته‌ای نطنز می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال به عقب براند.

::: آخرين خبرها

بیانیه عفو بين‌الملل

اعدام یک مرد در ایران به خاطر نوشیدن مشروبات الکلی

«مقامات ایران با اجرای حکم اعدام مردی که فقط به خاطر نوشیدن الکل به مرگ محکوم شده بود، ماهیت غیرانسانی و بی‌رحمانه نظام قضایی‌شان را بار دیگر عریان ساخته‌اند. این مرد تازه‌ترین قربانی اعدام در زندان وکیل‌آباد است، زندانی که محل اعدام‌های گسترده مخفیانه و صحنه دهشتناک تجاوز حکومت ایران به حق حیات است.

وکلای سه معترض آبان: حکم اعدام آنها تایید شد

وکلای امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی از تایید احکام اعدام آنها در دیوان عالی خبر داده و افزوده‌اند که درخواست اعاده بازرسی و عفو ارائه کرده‌اند. بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی گفته رسیدگی نواقص متعدد دارد رای با نظر اکثریت اعضا صادر و یکی از قضات شعبه با اعدام مخالفت کرده‌اند.

بیانیه شورای مدیریت گذار‏ درباره توافقنامه ایران وچین

شورای مدیریت گذار، ضمن محکوم دانستن امضای این توافقنامه و هشدار به حکومت، از همه ‏کارشناسان و نیروهای میهن دوستی که در ارکان دولت اشتغال، اما دل در گروی منافع ملی دارند، می‌خواهد که با افشای ابعاد پنهان و مبهم این توافقنامه، به ایران آزاد و آباد با آینده‌ای روشن ‏بیاندیشند.

رکورد جدید در آمار روزانه تلفات کرونا در ایران

کرونا در شبانه روز گذشته جان ۲۲۱ نفر را گرفت

سخنگوی وزارت بهداشت ظهر پنجشنبه اعلام کرد متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند که این بیشترین تعداد موارد مرگ روزانه بیماران در کشور است و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۳۰۵ نفر رسید.

بیانیه جمعی از فعالان مدنی در دفاع از جمعیت امام علی

جمعی از فعالان مدنی ایران در بیانیه‌ای به بازداشت موسس و دو تن از مدیران جمعیت امام علی اعتراض کرده و خواهان آزادی آنها شده‌اند. امضاکنندگان بیانیه نوشته‌اند: فعالیت‌های مدنی جزء لاینفک یک جامعه سالم و یکی از نشانه‌های تمدنی است و هر گونه اختلال در فعالیت‌های مدنی و نیکوکارانه، آسیب به کل جامعه خواهد زد.

دردنامه اکرم نقابی مادر سعید زینالی

نگرانیم از وقاحتِ عیانی ست که ٢١ سال این سؤالِ ساده‌ى من را بى‌جواب گذاشته است. با سعید من چه کرده‌اید؟؟؟ وقاحتى که امروز نه فقط عیان باشد و ببینمش، که با بند بند وجودم حسش کرده‌ام. ولى قسم به جانِ عزیزت، قسم به تک تکِ جان‌هاى به لب آمده، تا جان در آخرین سلول بدنم جارى باشد مقابلِ این وقاحت سر خم نخواهم کرد و خواهم پرسید "سعید من کجاست؟"

وزیر بهداشت: فقر و تهدیدستی ممکن است به طغیان منجر شود

پایتخت یک هفته تعطیل شود

با اوج گرفتن آمارها، روز گذشته ‏جلسه اضطراری در ستاد مقابله با کرونای تهران با حضور وزیر بهداشت برگزار شد که اعضای آن ‏خواستار افزایش اختیارات این ستاد و تعطیلی یک هفته‌ای تهران شدند. فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران می‌گوید ٤ هزار و ٤٠٠ نفر از پرسنل بهداشتی- درمانی در تهران مبتلا به کرونا ‏شده‌اند عمده فوتی‌های کرونا در تهران مربوط به مناطق ٢، ٤، ١٤ و ١٥ است.

آمار ثبت احوال حاکی از دو برابر بودن تلفات کرونا است

آمار سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد تعداد درگذشتگان دربهار امسال بسیار بیشتر از میانگین پنج سال گذشته است. آماری که می‌تواند تلفات کرونا را روشن کند. بر اساس این آمار عده درگذشتگان بهار سال ۱۳۹۹ دست‌کم ۲۰ هزار نفر بیشتر از میانگین مرگ و میر در پنج سال گذشته بوده است.

افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن در تهران در ۶ ماه

قیمت هر متر مربع خانه در تهران سال گذشته ۱۵ میلیون تومان رقم خورده است و کارشناسان املاک معتقدند طی ۶ ماه گذشته قیمت خانه در تهران باز هم ۵۰ درصد افزایش داشته است. هم‌اکنون در تهران آپارتمان متری ۴۰ میلیونی الان ۶۰ تا ۷۰ میلیون قیمت می‌خورد.

آلوده‌شدن رودخانه مرزی ارس قربانی می‌گیرد

طبق گفته متخصصین، شهرستان پارس آباد رتبه اول سرطان گوارش در سطح استان را داراست. بارها برای ابتلای مردم به این بیماری و آلودگی آب شهرستان از طریق اداره آبفا و دیگر ارگان‌ها پیگیری‌هایی صورت گرفته ولی هر بار موضوع پساب کارخانه‌های کشور ارمنستان به داخل رودخانه ارس را تکذیب کرده‌اند و تاکنون مدرکی درباره اینکه آب رودخانه را مورد آزمایش قرار داده باشند در اختیار ما قرار نداده‌اند و این در حالی است که حتی رنگ آب شرب این شهرستان تغییر کرده و کدر شده است.

رخنه شبانه کشتی‌های چینی ‌به‌‌ذخایر خلیج فارس

صید شبانه کشتی‌های چینی در خلیج فارس دل‌نگرانی این روزهای صیادان جنوب است. ارزش محموله‌ای که در یک شب شکار می‌شود، گاه به اندازه قیمت خود کشتی‌هاست. در‌حال‌حاضر از ۹۱ کشتی چینی که فعالیت صید و صیادی در ایران را به نزدیک دو دهه عقب‌تر بازگردانده‌اند، هنوز ۱۷ کشتی باقی مانده است که همچنان ذخایر آب‌های جنوب را قلع‌و‌قمع کند. صید ترال، هست و نیست کف دریا را جارو می‌کند.

ماسک‌نزدن یعنی رانندگی در حال مستی

ماسک‌نزدن همانند این است که فردی تمام بعدازظهر مشروبات الکلی بنوشد و بعد سوار خودرو شود و در جاده رانندگی کند. این دیگر «انتخاب شخصی» نیست. در زمان بحران، ماسک‌نزدن مانند رانندگی‌کردن درحال مستی است که جان اتمام افرادی که سر راهت قرار می‌گیرند، به خطر می‌افتد. «ماسک زدن نشانه تربیت مسئولانه است.»

پرونده‌سازی‌های مکرر برای آتنا دائمی

معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، فعال مدنی که بیش از ۵ سال است در زندان به سر می برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران از پرونده سازی جدید برای دخترش خبر داد و گفت که علیرغم پایان محکومیت زندان، از آزادی این فعال مدنی جلوگیری کرده‌اند. بازجویان سپاه به آتنا گفته‌اند چون از مواضع اش کوتاه نیامده اجازه آزادی مشروط، ملاقات حضوری و مرخصی به او نخواهند داد.

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.