دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - Monday 25 May 2020
  ::: سياست

علی فراستی

بازنگری انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ و پیآمدهای آن ‏

شورش‌های مردمی دیماه ۱۳۹۶ با شعار "اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا" نقطه عطفی در تحولات ۳۹ ساله ‏جمهوری اسلامی به‌شمار می‌رود که پایان خط اصلاح حکومت از درون آن را نوید داد. این شعار توسط هرکس که خلق شد آنچنان ‏در جامعه طنین انداخت که در اغلب شهرها تکرار شد و به یک دوره از تلاش مسالمت‌جویانه برای تغییر رویه‌های حکومتی ‏پایان داد.

حمید فرخنده

تحقیقات پیرامون منشا کرونا در دنیای دوقطبی

اظهارات جنجالی ترامپ درباره منشا ویروس کرونا در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین که هنوز از سوی منابع اطلاعاتی معتبر تاییذ نشده است، عملا بر جستجوی مستقلانه و بی‌طرفانه درباره نحوه شیوع اپیدمی کرونا در چین سایه افکنده است و تاحدودی به نفع چین عمل کرده است.

احمد پورمندی

ارتجاع سرخ و سیاه!‏

پروژه فرشگرد که با شعار طرد "ارتجاع سرخ و سیاه" کل اپوزیسیون، ‏منهای رضا پهلوی را هدف گرفته، در واقع تلاشی است برای حرکت در فصل ‏مشترک میان شاه و اپوزیسیون خشونت‌طلب و آرمان‌خواه آن و ارائه پاکتی ‏جذاب به بازار سیاست بحران‌زده ایران. این پاکت اما، به‌رغم ظاهر چشم‌‏نوازی که دارد، در درون خود حاوی تناقضی علاج‌ناپذیر است.

سیاوش قائنی

ویروس کرونا و تئوری توطئه

تا زمانی که ۱۰ درصد جمعیت جهان ۸۰ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند و تا زمانی که ۹۰ درصد جمعیت جهان تنها ۲۰ درصد باقیمانده را، و یک درصد ۱ جمعیت جهان ۵۰ درصد از ثروت جهان را در اختیار دارد و قدرت غیرقابل تحمل این اقلیت کوچک در توسعه جامعه جهانی شکسته نشود، گرسنگی، بیماری، استثمار، جنگ‌ها و تخریب محیط زیست از میان نخواهد رفت.

  ::: انديشه

مهدی رجبی

اراده آزاد

کتابی که عنوان «آزادی» را دارد، آزادی یعنی مهمترین مقوله زندگی اجتماعی را از دریچه‌ای به بررسی می‌نهد که نه سیاسی است و نه اجتماعی و اقتصادی. نخستین پنداری که به ذهن متبادر می‌شود، این است که چرا برخورد سیاسی و اجتماعی به آزادی، در این بررسی کنار نهاده شده است؟

محسن رنانی

کرونا و توسعه: کلاس ملی قماربازی

در دنیای مدرن از یک ملت محافظه‌کار، تقدیرگرا و ریسک‌گریز، توسعه زاده نمی‌شود. توسعه مدرن در جامعه‌ای رخ دادنی است که دستکم دو ویژگی «عقلانیت» و «ریسک‌پذیری» را داشته باشد. تعداد زیادی از مطالعات ۵۰ سال اخیر که در مورد ریشه‌های رشد مستمر اقتصادهای توسعه یابنده قرن بیستم بوده است، نشان داده اند که عامل اصلی این رشد مستمر و سریع (که شرط لازم برای توسعه است) در کشورهای توسعه یافته (غربی‌ها) و توسعه یابنده (آسیایی‌های توسعه یافته)‌ نه سرمایه و نه نیروی کار، بلکه کارآفرینی و نوآوری و خلاقیت بوده است.

   ::: فرهنگ و ادبيات

ایرج سروآزاد

خرقه در باد...‏

کی می‌خواهی بیدار شوی ایلیا؟ / خرقه‌ات را به باد بیاویز که جهان از هر معجزه‌ای خالی ست / خاربوته از پیشانی بردار / رخساره به خون مسپار که دیگر / باران نخواهد بارید / این را درخت‌هایِ خشکِ سرزمین نیز دریافته‌اند / زمان گذشت ایلیا / دنیا به آخر رسید می‌فهمی؟ /...

چهارمین روز آتش‌سوزی در جنگل‌های گچساران

دویست هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران تا کنون در آتش سوخته است. مقامات محلی می‌گویند که نتوانسته‌اند آتش‌سوزی را مهار کنند. اعزام پنج هواپیمای آبپاش و بالگرد برای خاموش کردن آتش هم تابحال کمکی در مهار آتش نکرده است. رسانه‌های محلی عدم مهار آتش سوزی را"نمادی از ناتوانی مدیریتی" مسئولین توصیف کردند.

::: آخرين خبرها

ناگفته‌های سودجویانه‌ترین کنسرت دوران کرونا

چه شد که از ادعای برگزاری کنسرت خیابانی برای دل «مردم» به فضاحت احساس عمومی بازی‌خوردگی و خشم بی‌سابقه ناشی از حس مورد سوءاستفاده واقع شدن در جریان سودجویانه‌ترین کنسرت آنلاین در دوران سخت کرونایی «مردم» رسیدیم؟ این پرسش مطرحِ ساعت‌های گذشته از کنسرت آنلاین همایون شجریان است که به صورت پولی، با سرمایه‌گذاری مالی یک اپراتور تلفن همراه (ایرانسل) و مشارکت بنیاد رودکی، نهایتا به شکست در اجرا انجامید.

بیانیه چهار حزب و سازمان سیاسی:

‏پشتیبانی از درخواست تحقیق درباره‌ اعتراضات آبان ۹۸

ما چهار حزب و سازمان سیاسی سکولار و دموکرات، از خواست عفو بین‌الملل برای تحقیق از طرف سازمان ‏ملل متحد در مورد سرکوب آبان‌ماه توسط جمهوری اسلامی پشتیبانی می‌کنیم. خواهان تشکیل ‏کمیسیون حقیقت‌یاب در مورد سرکوب اعتراضات مردم، با ترکیبی از خانواده‌های کشته شدگان و نمایندگان ‏شورای حقوق بشر سازمان ملل و انتشار علنی نتایج تحقیق آن هستیم.

احکام ده تن از فعالان کارگری و سندیکایی لغو شد

احکام زندان دست‌کم ۱۰ تن از فعالان مدنی، دانشجویی و کارگری لغو شده است. اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، علی نجاتی، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری و سهیل آقازاده اسامی پنج تن از آنهاست. هم‌چنین محکومیت امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری، عسل محمدی اعضای هیات تحریریه نشریه «گام» نیز لغو شده است.

وزارت خارجه آمریکا:

ایران در بیش از ۴۰ کشور ۳۶۰ ترور انجام داده است

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی با عنوان "ترورها و فعالیت‌های تروریستی ایران در خارج از کشور" می‌گوید از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران "حکومت در بیش از ۴۰ کشور جهان درگیر ترورها، برنامه‌ریزی برای ترور و حملات تروریستی بوده است" و "مقامات ارشد ایرانی اظهار داشتند كه مخالفان خود را در سایر كشورها دنبال و آنها را سرکوب می کنند".

گزارشگر ویژه سازمان ملل بخشش قاتلان خاشقچی از سوی فرزندانش را تکان‌دهنده خواند

پسران جمال خاشقجی قاتلان پدر خود را بخشیدند!

صلاح خاشقجی فرزند جمال خاشقجی در پیامی توئیتری اعلام کرده که پسران او به مناسبت عید فطر قاتلان پدرشان را می‌بخشند. بر پایه قوانین شرع اسلام این بخشش می‌تواند به رهایی متهمان به قتل از مجازات اعدام منجر شود. نامزد خاشقجی در اعتراض به عفو قاتلان نامزدش گفت هیچکس حق ندارد قاتلان او را ببخشد. گزارشگر ویژه سازمان ملل بخشش قاتلان خاشقچی از سوی فرزندانش را تکان‌دهنده خواند.

فرمانده طالبان سوار بر خودرو سپاه پاسداران بازداشت شد

ریاست امنیت ملی هرات از دستگیری دو مقام طالبان در این ولایت خبر داده است. در یک اعلامیه این ریاست آمده که "مسئول نظامی طالبان هنگامی که از موتور سپاه پاسداران ایران پایین شده و به ولسوالی شیندند می‌رفت، دستگیر شد". فرمانده بازداشت‌شده طالبان از یک و نیم سال به اینسو حملات تروریستی را در هرات سازماندهی می‌کرده است.

حملات گسترده سایبری به وبسایت‌های چند نهاد اسرائیلی

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که از بامداد پنج‌شنبه، اول خرداد، وبسایت‌های شماری از نهادها و مراکز این کشور هدف حمله سایبری قرار گرفته و در صفحه اول آنها پیامی مبنی بر «نابودی اسرائیل» درج شده است. در سایت‌های هک‌شده، ویدئو و هشدارهایی به دو زبان عبری و انگلیسی، از جمله «منتظر غافلگیری بزرگ باشید»، منتشر شده است.

مشخصات ۳۰۴ جانباخته در جریان سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸

سازمان ملل درباره کشتار  معترضان آبان تحقیق کند

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۲۰ مه (۳۱ اردیبهشت) از سازمان ملل متحد خواست تا درباره کشته شدن معترضان در ایران در آبان سال گذشته، تحقیق کند. این سازمان شش ماه پس از این اعتراض‌ها در بیانیه‌ای به جزییات بیشتری درباره اتفاق‌های آبان سال گذشته ایران پرداخته است.

آمریکا وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی را تحریم کرد

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، حسین اشتری‌فرد، فرمانده نیروی انتظامی و شماری از مسئولان ارشد ناجا را به علت نقض حقوق بشر در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داده است. رحمانی فضلی، اشتری‌فرد و دیگر مسئولان ارشد نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی متهم به نقض خشن حقوق بشر شده‌اند.

چرا آمار مرگ و میر کرونایی در روسیه پایین است؟

بر اساس تحقیقاتی که روزنامه اینترنتی «مدوزا» انجام داده، بسیاری از پزشکان روسی جرات نمی‌کنند، علت مرگ بیمارانی را که در رابطه با ویروس سارس‌کوو-۲ جان باخته‌اند، در فهرست درگذشتگان کرونایی ثبت کنند. آنها علت اصلی مرگ را سکته یا بیماری ریوی قید می‌کنند. «این پزشکان مطابق خواست دولت عمل می‌کنند».

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.